Ako na kultiváciu estetického vnímania dieťaťa?
Malé dieťa by sa malo viesť a všestranne kultivovať za predpokladu, že každá činnosť a cielené učenie musí byť prirodzené a spontánne. Nemali by sme zabúdať ani na estetické vnímanie. Využívajme každodennej činnosti, ktorá sa naskytuje, a využívajme ju k výchovnému efektu. Veľa možností poskytuje pobyt vonku. Príroda, správanie ľudí a ich činnosti, dopravné prostriedky a všetko čo s bežným životom súvisí. Ako učíme dieťa vnímať podstatu a krásu života? Ako na rozvoj estetického vnímania dieťaťa? Nie je to nič náročné, všetko musí byť prirodzené a pri systematickosti a trpezlivosti to čas spoľahlivo zúročí.
Základom pri učení estetického vnímania je všímavosť a treba aj upozorniť na všetko pekné
Jarná príroda poskytuje veľa podnetov a krásy. Spýtajte sa dieťaťa, ako sa mu páčia zelenajúce sa stromy a hneď povedzte svoj pozitívny názor. Tamto kvitnú žlté púpavy a sedmokrásky, to je krása. Neočakávajte, že dieťa to bude zdieľať alebo opakovať. Zaručene však obohatíte jeho city aj cez váš subjektívny pocit, že to možno dieťa nijako nezaujalo.
Využite každú situáciu a upozornite dieťa na čokoľvek, čo stojí za povšimnutie a čo vám pripadá estetické.
Vysvetlite situáciu na základe vlastného zážitku dieťaťa
Dobrého výsledku dosiahnete, keď sa budete s dieťaťom rozprávať o niečom, čo videlo, okúsilo alebo prežilo.
Pekný zážitok pri návšteve ZOO alebo nejakej malej farmy, pri prechádzke do prírody alebo na detskom ihrisku. To všetko sa dá pozitívne využiť ku zmyselnej vnímavosti dieťaťa.
Posilňujte prirodzené city
Posilňovanie prirodzených citov smerujúcich k rozvíjaniu poznania ako je záujem, zvedavosť a objavovanie niečoho nového sú prospešné a prispievajú k upevneniu morálne vôľových vlastností.
Každá práca, ktorá sa doma prevádzkuje je prvkom na získavanie nových skúseností a poznatkov dieťaťa.
Pri tvorivosti a výrobe, ktorá vedie k efektívnemu výsledku môže dieťa pozorovať a alebo pomáhať.
Podporujete rozvoj fantázie, samostatnosti a tvorivosti
Nezabudnite dieťa pochváliť za snahu. Ak sa mu niečo nepodarí, nekritizujte príliš. Môžete povedať, že to mohlo byť lepšie, buďte konkrétny, ale prevažovať musí pochvala a pozitívne stanovisko.
V opačnom prípade dieťa odradíte a neprejaví nabudúce záujem na rozvoj estetického vnímania.