DetiNávody

Ako naučiť dieťa správne smrkať?

Aj banálna nádcha sa môže premeniť na závažný problém, keď nevie dieťa smrkať. To sa potom nezaobídeme bez odsávačky. Čo si budeme hovoriť, odsávanie nie je práve niečo, čo by dieťa milovalo. Keď sa teda dieťa naučí smrkať, je to nielen úľava pre všetky strany, ale aj výhra. Vďaka smrkaniu môžete zabrániť zbytočným komplikáciám, kedy nádcha potom sadá na nosné mandle, dieťa bolí hlava, či v neskoršom období môže vzniknúť zápal dutín. Naučiť dieťa smrkať, je teda dôležité, rovnako ako dbať na to, aby nepoťahovalo, ale vysmrkalo sa.

Čo je potrebné ak chcete naučiť dieťa smrkať:

  • vreckovka
  • hra
  • papierové guličky
  • zrkadlo
  • sviečky
  • poháre s nápojmi a slamkami

Fúkanie a smrkanie nosom

Podľa odborných štúdií sa udáva, že schopnosť fúknuť nosom majú už dvojročné deti. Učiť smrkanie je preto ideálne skúšať okolo dvoch rokov.

Ak chcete naučiť dieťa smrkať, tak musí najskôr fúkať nosom, a to je celkom pekná drina.

Skúste dieťa naučiť smrkať hrou

ako naučiť dieťa smrkať

Najjednoduchšia cesta k úspechu je naučiť dieťa fúkať nosom bez toho, aby si uvedomilo, aký je pôvodný zámer. Perfektným takýmto prostriedkom je sfúkavanie sviečok na torte.

Zavolajte ich na pomoc a pri akejkoľvek oslave na tortu zakomponujte sviečky, na ktoré ich nalákajte, aby vám pomohli.

Deti fúkanie sviečok zvyčajne baví a učia sa pritom nenásilne uvedomiť si, čo je fúknutie a čo pritom musia urobiť, aby došlo k úspešnému sfúknutiu plameňa sviečky.

Nezabudnite však dieťaťu ukázať, ako sa to robí, fandite mu a chváľte ho.

Naučte dieťa smrkať bublaním so slamkou, bublifukom a vatovou guľôčkou

Aj keď bublanie slamkou do kakaa, či limonády, možno nepatrí medzi naše obľúbené detské aktivity, avšak pre deti veľmi prospešné. Bublaním si podporuje nielen pľúca, ale učí sa fúkať.

fúkanie bublifukomKúpte deťom bublifuky. Deti bublifuky milujú a tým, že sa naučia vyfukovať krásne bubliny, tak sa naučia ovládať fúkanie ústami aj nosom.

Vytvorte malinké ľahké guľôčky z obrúska alebo vaty a vyhláste súťaž o najlepšieho fúkača. Najprv fúkajte guľôčky na druhú stranu ústami a následne úloha skomplikujte a chcite, aby sa guľôčka posúvala fúkaním nosa.

Vytvorte si vlastné pomôcky

Vytvorte z krabičky na stole bránku. Potom vezmite malú vatovú guľôčku alebo guličku z vreckovky a slamku. Jeden koniec slamky priložte k jednej nosovej dierke, druhú upchajte a snažte sa fúknutím dostať guľôčku do bránky. Nezabudnite všetko dieťaťu ukázať.

Samotné smrkanie

Vreckovka nesmie zakrývať oči. Dieťa musí používať pri smrkaní obe ruky. Hlavu pri smrkaní musí mať dieťa vzpriamenú.

Prsty sa pri smrkaní dotýkajú tesne vedľa koreňa nosa. Pozor, koreň nosa sa nekrčí. Najprv sa vyprázdňuje dlhým výdychom do nosa jedna dierka, potom druhá.

Ústa pri smrkaní musia byť zatvorené. Sekrét sa stiera dlhým ťahom smerom dolu k nosným otvorom.

Tip ako naučiť dieťa smrkať

Dieťa chváľte, podporujte ho a môžete ho aj odmeniť. Dôležitá je nielen technika smrkania, ale aj jeho častosť, aby nedochádzalo k hromadeniu sekrétu v nose. Ten potom ohrozuje celý organizmus a môže potom stať aj za nutnosťou použitia antibiotík.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button