Zakážte si výčitky deťom za vysvedčenie-ako ich motivovať a vychovávať
Veľký deň školského zúčtovania sa pomaly ale isto blíži. Na vysvedčenie sa pripravujú nielen žiaci a študenti, ale aj rodičia. Ešte než začneme lamentovať nad výsledkami našich detí, skúsme si pozametať pred vlastným prahom. Nemáme na dieťa príliš vysoké nároky? Pomáhame mu s učením? Zaujímame sa o prípravu do školy a jeho školské úspechy? Zakážte si výčitky deťom a ako ich motivovať a vychovávať ?
Nie je nič neobvyklé, keď pár dní pred vysvedčením počúvame desivé správy z médií o tom, že dieťa utieklo z domu kvôli zlým známkam a strachu z reakcie rodičov, alebo sa dokonca pokúsilo či dovŕšilo samovraždu. Ako motivovať a vychovávať deti ?
Zauchá a výprask rozhodne nepatria do moderného spôsobu výchovy. Krik, ponižovanie, zosmiešňovanie a ďalšie hlučné slovné výlevy môžu deťom spôsobiť naozaj,, nezabudnuteľný zážitok „.
Napočítajte do desať, a ak to nebude lepšie, počítajte pokojne ďalej. Až, keď budete v pokoji, môžete sa s dieťaťom porozprávať o tom, kde sa stala chyba.
Zakázané výčitky deťom
Pri rozhovore by ste si ale mali dať pozor na niektoré vety, ktoré dieťa totálne znemožnia a bude si ich pamätať ešte veľmi dlho. Tu je TOP päť viet, ktoré by sme si mali zakázať!
,, Ty budeš tak akurát upratovačkou, nič iné z Teba nebude! “
,, Škoda tej trojky, mohol si mať pekné vysvedčenie! “
,, Ak prepadneš, tak si ma nepraj! “
,, Pozri na brata, aké má dobré vysvedčenie! “
,, Ak prinesieš štvorku, tak sa domov nevracaj!“
Všetky tieto vety majú veľa spoločného. Svoje dieťa, ktoré toľko milujete, dokážete kvôli známkam v škole ponižovať, zhadzovať jeho schopnosti a predpovedať mu budúcnosť u lopaty.
Polročné vysvedčenie je vizitkou práce za celý pol rok a tak by pre vás známky, ktoré sa na vysvedčení objavili, nemali byť zase až tak veľkou neznámou. Ak vás hodnotenie zaskočí, potom je chyba aj na vaše strane, ako rodičia by ste sa mali o prospech zaujímať priebežne a nie len rozdávať facky, keď je po všetkom.
Chváľte svoje deti a ako motivovať deti
Oddych od povinností a pochvalu si však zaslúži aj menej úspešný školák. Aj minimálny úspech treba vyzdvihnúť a dieťa povzbudiť do ďalšej práce.
Lajdáctvo ale neschvaľujte a dajte to dieťaťu citlivo, ale nekompromisne najavo!
Nevyťahujte neúspechy svojho potomka pred všetkými známymi, kamarátmi a príbuznými. Tým sa rozhodne dieťaťa prospech nezlepší a navyše nabúrate dôveru medzi vami.
Pomôžte im a vypočujte ich
Stanovte si teda ciele pre ďalší pol rok! Ponúknite svojim deťom pomocnú ruku, podporujte ich a zaujímajte sa o to, čo sa práve učia, čo prežívajú, z čoho majú strach.
Možno bude cesta za dobrým prospechom tŕnistá a ťažká, ale dieťa bude vedieť, že aj napriek tomu, že nemá samé jednotky, záleží vám na ňom a máte ho radi!