Ako bojovať s horúčkou u detí?
Vysoké teploty u detí sú desivou nočnou morou každého rodiča. Preto je veľmi dôležité najprv túto horúčku rýchlo zraziť, a až potom pátrať po príčine, ktorá ju spôsobila. Ako bojovať s horúčkou u detí?
Príznaky horúčky
Ak vaše dieťatko sála horúčavou, je nevrlé, protivné, jačí, usedavo plače alebo často leží, je potreba zmerať dieťaťu teplotu teplomerom.
Studené ruky, ktoré väčšinou sprevádza horúčky, je potreba trením dostatočne zahriať, aby sa znovu obnovilo správne prekrvovanie. Dôležité je podávanie tekutín.
Ako znížiť horúčku – babské rady
Najčastejšie sa rodičia snažia zraziť horúčku podľa starých osvedčených metód, ktoré využívali už naši dávni predkovia v časoch bez modernej medicíny.
Využívajú sa studené zábaly na zápästiach a členkoch dieťaťa.
Poprípade možno použiť rukavičky alebo ponožky namočené v studenej vode, čo je u menších detí efektívnejšie, než pruh látky okolo zápästia či členku.
Aké bylinky použiť na horúčku?
Na zníženie vysokej horúčky sa dajú použiť okrem liekov aj bylinky, z ktorých možno pripraviť čaj. Čítajte ďalej aké použiť bylinky na horúčku?
Ďalšou možnosťou je zabalenie dieťaťa od krku dole do osušky namočené v studenej vode a zakryté ďalším suchým uterákom. Tieto procedúry nechať pôsobiť niekoľko minút a s odstupom asi polhodiny znova opakovať.
Ak nezaberajú tieto studené zábaly, prichádza na rad kúpeľ vo vlažnej vode. Nikdy však nepoužívajte vodu studenú alebo ľadovú, mohlo by dôjsť k šokovej reakcii dieťaťa.
Moderná medicína
Ak nezaberajú staré osvedčené metódy našich babičiek a prababičiek, prichádza na rad pomoc modernej medicíny.
V dnešnej dobe existuje už mnoho liekov, ktoré dokážu rýchlo a účinne zraziť vysokú horúčku vášho potomka.
Môžete voliť medzi detskými čapíkmi, sirupmi, kvapkami či tabletkami.
Pozor na dávkovanie
Vždy ale veľmi záleží na veku a hmotnosti dieťaťa. V každom príbalovom letáčiku je uvedené správne dávkovanie a časové intervaly podávania liekov, ktoré je nutné dodržiavať, aby nedošlo k predávkovaniu, alebo obmedzeniu účinku liekov na zrazenie teploty. Je tiež dôležité skontrolovať, či je na obale uvedené označenie „junior“. Nikdy nepodávajte dieťaťu lieky určené pre dospelých! Mohlo by to skončiť katastrofou!
Najčastejšie lieky, ktoré dokážu bojovať s horúčkou u detí
Paralen, Panadol, Brufen, Nurofen, Ibalgin (určené priamo pre dieťa) – všetko je k dostaniu v rôznych formách od čapíkov po sirupy, a záleží čisto na vás a vašom dieťati, ktorá forma bude samotnému dieťaťu najviac vyhovovať.