Ako uspať batoľa?
Málokto má to šťastie, že svoje dieťatko večer položí do postele, pohladí ho, odíde z izby a ono behom chvíľky bez protestov zaspí. Väčšina detí je už od bábätka zvyknutá zaspávať v spoločnosti mamičky alebo otecka, ktorí ho hojdajú, spievajú mu alebo ho hladia po vláskoch. S pribúdajúcim vekom, ale už nie je možné každý večer dieťatko uspávať niekoľko desiatok minút až hodinu alebo aj dlhšie. Ako uspať batoľa, aby dobre spalo?
Prečo by malo batoľa vedieť zaspávať samo?
Vaše dieťatko už dávno nie je to malé novorodeniatko, ale už celkom veľké batoľa. V noci už nedojčíte, ale napriek tomu sa nevyspíte, pretože niekoľkokrát za noc chodíte svoje dieťa uspávať? Zrejme je to tým, že nevie samo zaspať.
Ak každý večer uspávate tak, že dieťaťu spievate alebo ho držíte napríklad za ruku, potom sa nečudujte. Vaše zlatíčko totiž nevie zaspať inak a ak sa v noci zobudí, potrebuje vašu prítomnosť, aby zase zaspalo.
V tejto chvíli prichádza čas naučiť vaše batoľa zaspávať samotné. Len tak sa naučí aj v noci rýchlo zaspať a výsledkom bude nielen spokojná a vyspaná mamička, ale aj pekne do ružova vyspanédieťatko.
Dodržujte večerné rituály
Pri malom dieťati je dôležité mať nastavené nejaké večerné rituály. Len tak dieťatko spozná, že sa blíži doba spania a môže sa na to pripraviť.
Mali by ste dávať dieťa spať každý deň v rovnakom čase a pred tým vykonávať tie isté činnosti. Môžu to byť celkom obyčajné veci ako kúpanie, prezliekanie do pyžama, čistenie zubov, čítanie rozprávky.
Dieťa sa upokojí a bude vedieť, že teraz nastal čas na spanie.
Vytvorte vhodné prostredie pre spánok
Pre pokojný spánok je tiež potrebné pripraviť vhodné podmienky. Ideálna je teplota v izbe okolo 18-20 ° C, priedušné a ľahké pyžamko, ktoré netlačí.
Dieťa by malo spať na kvalitnom matraci s kvalitnou perinou. V izbe kde spí by mal byť pokoj a tma.
Doprajte dieťaťu spánok cez deň
Pre dobrý nočný spánok je veľmi dôležité, aby dieťa dostatočne spalo aj cez deň. Pokiaľ bude večer preťažené, bude mrzuté a nebude môcť zaspať. Ročné dieťa by malo cez deň spať minimálne 1-2 hodiny.
Buďte pokojní a trpezliví, ale dôslední
Ak sa rozhodnete, že je čas naučiť svoje dieťa zaspávať samotné, je potrebné aby ste sa obrnili trpezlivosťou a neustupovali. Je potrebné, aby ste boli pokojní a trpezliví, pretože vaše dieťa potrebuje cítiť váš pokoj.
Keď vás uvidí nervóznych a nerozhodných, bude tiež neisté a zmätené. Zo začiatku sa budete k dieťaťu neustále vracať, ale ono časom pochopí, že vlastne o nič nejde, že keď sa vyspí, budete zase spolu. Prečítajte si aj článok ako obliecť novorodenca.
Nebuďte otrokmi dieťaťa
Po večernom rituáli kúpania uložte dieťa do postele, zhasnite, poprajte mu dobrú noc, vysvetlite, že teraz bude spinkať a odíďte z izby. Rozhodne dieťa nekolíšte, nenoste ani sa ho inak nedotýkajte. Chcete predsa, aby zaspávalo samo.
Počítajte s tým, že než sa dieťatko naučí dobre zaspať, bude plakať a volať mamičku hneď ako zmiznete z dohľadu. Vy by ste ale nemali pribehnúť hneď na prvé zavolanie. Nechajte dieťatko chvíľu samo a keď sa neupokojí, potom k nemu zájdite, aby ste mu ukázali, že tam ste stále pre neho.
Je lepšie dieťa nedvíhať z postieľky, len k nemu krátko prehovoriť a zase odísť. Keď vytrváte a hneď k nemu nepôjdete, časom si na novú skutočnosť zvykne.
Postupne uvidíte, že k nemu budete chodiť menej a menej, až to nebude vôbec potrebné a to ani v noci.
Je však potrebné aby ste boli dôslední, pretože ak jeden deň vydržíte a dieťa necháte zaspať samo a druhý deň opäť budete hladiť, budete potom začínať zase od začiatku.
Estivillova metóda ako uspať batoľa
Na veľmi podobnom princípe je založená Estivillova metóda kontrolovaného plaču, ktorá má naučiť dieťa zaspávať samo. Aj tu je kladený dôraz na večerné rituály a správne prostredie pre spanie, najmä je doporučovaná úplná tma v izbe kde dieťa spí.
Metóda spočíva v tom, že je presne určené v akých intervaloch k dieťaťu chodiť. Udáva sa, že väčšina detí sa vďaka tejto metóde naučí samo zaspávať počas 2-7 dní. Je to však veľký nápor na rodičovské nervy a veľa mamičiek hovorí, že ide o veľmi drastickú metódu.
Pre uspávanie je potrebné si pripraviť krátku uspávaciu vetu, ktorú budete hovoriť vždy keď budete odchádzať z izby dieťaťa. S učením samostatného spánku sa nemá začínať keď je dieťa choré alebo mu napríklad rastú zúbky.
Časové intervaly návštev u dieťaťa
Rovnaké časové intervaly aj uspávacia veta sa majú dodržiavať vždy keď dieťa uspávate a nezáleží na tom, či je večer alebo jedna hodina v noci.
A aké sú časové intervaly návštev v izbe? Pre prvý deň čakajte pred prvou návštevou kričiaceho potomka 1 minútu, pred druhou návštevou 3 minúty a pred treťou a ďalšími návštevami 5 minút.
Druhý deň sa intervaly predlžujú na 2 minúty pre prvú návštevu, 5 minút pre druhú a 8 minút pre tretiu a ďalšie návštevy. Tretí deň sú čakacie intervaly 3-7-11, štvrtý deň 4-9-14 a pre piaty a nasledujúce dni 5-11-17 minút. Na návšteve v izbe u dieťatka by ste nemali byť dlhšie ako 10-15 sekúnd, ide predovšetkým o to ukázať, že ste stále nablízku.
Tak nech už zvolíte pre uspávanie svojho batoľaťa Estivillovu metódu alebo nejakú upravenú verziu, dobre sa vyspite vy aj vaše dieťa!