DetiVzťahy

Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky?

Ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti  ex-manželaNie vždy je ideálnym riešením striedanie starostlivosti o deti a nie vždy rozhodne súd podľa vašich predstáv. Ľahko sa môže stať, že sa ocitnete v situácii, keď bude vaše dieťa v starostlivosti ex-manžela/ky. Nezáleží na tom, či to bola vaša vôľa alebo či vám súd nevyhovel. Dôležité je, ako zvládnuť túto novú etapu rodičovstva. Prečítajte si návod ako udržiavať vzťah s deťmi v starostlivosti ex-manžela/ky.

Ubezpečenie dieťaťa o vašom pretrvávajúcom rodičovstve 

Prvým krokom je uvedomiť si, že stále ide o rodičovstvo. Rozvodom neprestávate byť pre dieťa otcom alebo mamou. Práve naopak, je to obdobie po rozvode, keď dieťa musíte ubezpečovať, že jeho rodičom zostávate a že na vašom vzťahu k nemu sa nič nemení.

Toto uistenie pomôže dieťaťu sa zorientovať po rozvode a je to pre neho veľmi dôležité. Konkrétna podoba vzťahu s dieťaťom v starostlivosti ex-manžela/ky záleží na rozhodnutí súdu a na konkrétnych podmienkach oboch rodičov (vzdialenosť bydliska a pod).

Vo všetkých prípadoch platí, že nie je dobré, aby ste sa pre dieťa stali len mamou alebo otcom zo starých fotiek.

Odporúčaný článok: Ako povedať deťom o rozvode?

Kontakt s dieťaťom by mal byť pravidelný

vzťah s deťmi po rozvodeBez ohľadu na váš vzťah s dieťaťom je dobré dodržiavať niekoľko zásad. Predovšetkým je to pravidelnosť stretávania sa s dieťaťom. To pomôže dieťaťu získať istotu a vedieť, že sa môže aj o druhého rodiča oprieť.

Je dobré, ak vaše dieťa aj u vás doma má svoje miesto, aj keď tam často nepríde.

Nemusí hneď ísť o samostatnú izbu, stačí malý kútik, kde bude mať svoje veci, bude sa tam môcť pripravovať do školy, čítať si, tráviť svoj čas. Toto miesto ukazuje dieťaťu, že je u vás chcené a že rešpektujete jeho záujmy.

Mierne rozmaznávanie

Nie je od veci, keď často nevidíte dieťa (z akéhokoľvek dôvodu) a trochu ho rozmaznávate. Toto rozmaznávanie sa však v žiadnom prípade nesmie stať kupovaním si dieťaťa na svoju stranu, napríklad drahšie darčeky je dobré prekonzultovať s druhým rodičom, ktorý má dieťa v starostlivosti.

Vyhnete sa tak situáciám, kedy dieťa môže používať argumenty typu: „Otec mi to aj tak kúpi, nech prepadnem alebo nie“ a pod.

Udržujte rodinné sviatky

Či už si dieťa na dôležité sviatky, ako sú Vianoce a Veľká noc striedate s ex-maželom/kou, alebo nie je dobré, aby ste ich s dieťaťom pravidelne slávil. A to aj v prípade aj keď máte novú rodinu s deťmi. Je dobré vyjsť v ústrety s tým druhým rodičom.

Najmä Vianoce hrajú v rodinnom živote veľkú úlohu a ich spoločná oslava je pre dieťa dôležitým znakom rodičovstva a rodinnej pospolitosti. Darčeky je znova dobré konzultovať s bývalým manželom/kou.

Naplánujte si prázdniny starostlivo

Prázdniny zvyčajne nebývajú tak zložité ako sviatky, naviac okrem úplne malých detí jazdia deti na rôzne tábory a pobyty bez rodičov, napriek tomu je aj tu dôležité plánovať a presne sa dohodnúť s druhým rodičom, ak budete mať vtedy dieťa v starostlivosti vy.

Možné kolízie termínov nepôsobia dobre ani na dieťa, ani na vzťah medzi rodičmi. Nebezpečné je najmä možné citové vydieranie dieťaťa, ktoré jeden z rodičov presviedčí, že s ním chce byť viac. To vedie k zbytočným konfrontáciám. Dopredu plánovaná dovolenka je preto najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť týmto nepríjemnostiam.

Počúvajte svoje dieťa

Vo všetkých formách spoločnej starostlivosti o deti po rozvode je veľmi dôležité dať dieťaťu príležitosť vyjadriť svoj názor.

vzťah s deťmiČasté striedanie priestorov a ľudí, s ktorými sa stýka a rôzne prehadzovanie si dieťaťa na sviatky, (ktoré sa aj pri najlepšej vôli oboch rodičov nevyhne občasnej kolízii) môže v dieťati ľahko vzbudiť veľmi nepríjemný dojem, že je s ním zaobchádzané ako s pasívnou vecí.

Preto je dobré a správne dieťa o všetkom informovať a trpezlivo ho vypočuť, čo si myslí a jeho názor rešpektovať. Len potom môže byť vytvorený dobrý vzťah s druhým rodičom, ktorý ho nemá v starostlivosti.

Forma vzájomného styku s dieťaťom môže vyhovovať vám, ale nie dieťaťu

Akonáhle sa totiž stane návšteva druhého rodiča nepríjemnou povinnosťou, a v prípade, že vy o tom nebudete vedieť a nebudete sa snažiť zistiť prečo tomu tak je, hrozí prerušenie stykov, najmä vo vyššom veku dieťaťa.

Dieťa zvyčajne chce udržať vzťah s oboma rodičmi, ale nemusí mu vyhovovať jeho podoba. To je dobré zistiť včas a zistiť, čo by dieťaťu vyhovovalo.

Varovanie

Nepodceňujte plánovanie prázdnin, ak máte vtedy dieťa v starostlivosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button