Kuchyňa

Ako pripraviť zdravšie pohostenie na fašiangy?

pripravte si zdravšie pohostenieBlíži sa obdobie fašiangov a s ním spojené hodovanie. Ak nechcete počas fašiangov pribrať, nie je príliš vhodné konzumovať veľké množstvo tučných a sladkých pokrmov. Prečítajte si naše rady, ako pripraviť zdravšie pohostenie na fašiangy, ktoré nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Zdravšie pohostenie na fašiangy pripravíte podľa nasledujúcich krokov

Medzi sladké pokrmy konzumované počas fašiangov patria najmä šišky, či božie milosti smažené na masti alebo oleji. Určite neoľutujete, ak biely cukor nahradíte cukrom trstinovým či iným sladidlom (napríklad stéviou).

Namiesto bielej pšeničnej múky môžete použiť celozrnnú špaldovú múku, ktorá je o veľa zdravšou náhradou klasickej bielej múky.

Šišky, aj božie milosti môžete namiesto vyprážania upiecť v rúre s minimom tuku, čím ušetríte veľa kalórií a dosiahnete tak zdravšie pohostenie.

Náhrady za slaninu a mäso

bravčové mäsoNamiesto oškvarkov, či slaniny si môžete skúsiť uvariť radšej kvalitnú domácu šunku.

V dnešnej dobe môžete kúpiť prístroj na robenie šunky a ľahko si tak uvariť kuraciu, morčaciu aj bravčovú šunku iba z mäsa, soli, obľúbeného korenia, trochy medu a vody. Na internete nájdete mnoho receptov na domácu šunku.

Bravčový bôčik s kapustou určite skúste nahradiť bravčovou panenkou, ktorá sa skvele hodí aj pre diétny jedálniček. Ak ju chcete podávať, tak to môžete skúsiť s dusenou či grilovanou zeleninou.

Fašiangový bravčový guláš nahraďte kuracím či morčacím gulášom zahusteným zemiakom. Podávajte ho napríklad s celozrnným pečivom alebo cestovinami.

Odľahčenie stravy

fašiangyNapriek všetkému je vhodné po fašiangoch (alebo všeobecne na jar) na nejaký čas jedálniček odľahčiť, tak ako to robili naši predkovia.

Základom by malo byť vyradenie mäsa a tukov, obmedzte však pokiaľ možno aj mliečne výrobky, biely cukor a pšeničnú múku.

Jedzte hlavne varené obilniny, čerstvú a kvasenú zeleninu, ovocie a strukoviny, hodia sa aj zeleninové a ovocné šťavy. Do stravy potom vyššie spomenuté potraviny zaraďujte pomaly a postupne.

Kedy je fašiangové obdobie?

Fašiangy v minulosti prebiehali od Troch kráľov až do Popolcovej stredy a bývali najmä sviatkom hodovania a zabíjačiek, po ktorom nastával dlhý pôst, ktorý sa držal až do Veľkej noci.

V súčasnej dobe nie je termín konania fašiangov jednoznačne určený, jedná sa však o obdobie osláv spojených napr. so sprievodom masiek, maškarnými bálmi, ale aj s hodovaním a popíjaním alkoholických nápojov.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button