CestovanieKuchyňa

Ako si najlepšie vychutnať exotiku?

kubánske banány a ako si vychutnať exotikuExotické jedlá nás lákajú svojimi vôňami, farbami, netradičnými kombináciami, chuťou aj svojimi názvami. Niektoré cudzokrajné pokrmy alebo ich ingrediencie už si dokonca môžeme kúpiť aj u nás, ale určite najlepší spôsob, ako si vychutnať exotiku je vycestovať za ňou. Viete, kam by ste išli na bandera dominicana, fritos verdes alebo ghuzi?

Kam na vyprážané banány a rum

Ak vás láka sladkastá vôňa rumu, banány pripravené na rôzne spôsoby a sýte jedlá so španielskym šmrncom, vydajte sa vychutnať exotiku do Dominikánskej republiky. Tu by ste mali ochutnať národné jedlo Bandera dominicana.

bandera dominicanaV preklade znamená „dominikánska vlajka“ a skladá sa z ryže, duseného mäsa, fazule a v rôznych regionálnych obmenách aj zo zemiakov a všadeprítomných banánov.

Takú dobrotu určite budete chcieť zakončiť sladkou bodkou a tou môžu byť práve spomínané fritos verdes – banány vyprážané v cestíčku. Takto výdatnú hostinu sa patrí tiež dobre zapiť.

V Dominikánskej republike je jasnou voľbou miestny rum. Na výber máte hneď z troch druhov: blanco – svetlý rum, dorado – zlatý rum a aňejo – starý rum, ktorý obsahuje karamel a zreje v drevených sudoch.

Kam na jahňacie mäso a divotvorné koreniny

ghuziVydajte sa do Spojených arabských emirátov a nechajte sa omámiť vôňami tradičného korenia, ako je muškát, šafran, kardamóm, zázvor alebo koriander, ktoré majú v miestnom jedálničku svoje miesto už od dôb kráľa Šalamúna.

Ghuzi, miestna špecialita, sa vyznačuje práve výrazne korenistou ryžou podávanú k pečenému jahňaciemu mäsu.

Milovníci sladkých dezertov si prídu na svoje aj tu. Na exotickej dovolenke nemusíte hľadieť na štíhlu líniu a môžete si dopriať Esh asarya – obdobu známeho koláča cheesecake. Túto tvarohovú pochúťku zapite pravou arabskou kávou prevoňanou kardamonom.

Nechajte sa na cestách pohostiť

Preskúmavanie kulinárskych zaujímavostí môže skvele vyplniť každú cestu do vzdialených krajov. Nielen že sa na cestách odreagujete, ale tiež sa lepšie zoznámite s kultúrou navštívenej krajiny.

Niektoré národy sa vyznačujú veľkou pohostinnosťou. Neodmietajte preto miestne špeciality a spoznávajte tak svet, a hlavne – nezabudnite si vychutnať exotiku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button