Záhrada

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

textília na mulčovanieNa okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale dosiahnete pri použití iného variantu, ktorý sa volá mulčovacia textília. Efekt mulčovacej textílie je prekvapivo vysoký, pretože okrasné záhony alebo skalku potom nemusíte celé roky plevať, lebo čierna mulčovacia textília zabráni prístupu svetla k burine, čím zabránite jej rastu. Prečítajte si nasledujúci článok ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu.

Postup pokladania mulčovacej textílie

Najprv odstráňte z povrchu záhonu trávu a burinu

textília mulčovaciaZáhon urovnajte hrabľami, aby bol podklad rovný a pripravený k položeniu textílie

Mulčovaciu textíliu rozviňte a jej okraje upevnite kameňmi alebo kolíkmi.

U väčšieho záhonu, kde budete musieť použiť viac plátov dbajte na to, aby ich presah cez seba bol aspoň 20 cm. Rovnako tak na okrajoch záhonu.

Ak bude okraj dlhší ako potrebujete, prebytočnú textíliu odstrihnite a môžete ju použiť inde.

Sadenie rastlín

Miesta, kde chcete zasadiť rastliny označte napríklad kriedou a následne v týchto miestach textíliu rozstrihnite alebo rozrežte nožom do tvaru písmena X. Doprostred tohto miesta potom zasadíte sadenicu.

Po výsadbe celej plochy povrch textílie očistite od zeminy a nasypte buď mulčovaciu kôru, alebo okrasné kamene. Mulčovacia kôra by mala tvoriť vrstvu aspoň do výšky piatich centimetrov.

ako mulčovaťMulčovaciu textíliu môžete použiť a rozprestrieť aj medzi už vyrastené okrasné stromy a kríky. Kladenie bude o niečo komplikovanejšie, avšak stromčekom a kríkom mulčovanie prospieva.

Ak máte okrasné záhony alebo skalky vo svahu, treba sa vyhnúť splavovaniu mulčovacej kôry pri dažďoch.

Tomu môžete zabrániť použitím siete alebo tkaniny s veľkými okami, ktoré do určitej úrovne sklonu terénu zamedzia tomuto zosunutiu. 

Tipy ohľadom mulčovacej textílie

Trvanlivosť mulčovacej textílie záleží aj na tom, či je uložená voľne alebo pokrytá mulčovacou kôrou. Pokiaľ nebude vystavená priamemu slnku, vydrží mnoho rokov

Mulčovacia textília prepúšťa vodu aj hnojivá. Po zakrytí mulčom sa rýchlo namočí a umožňuje priechodu vody ku koreňom rastlín bez toho aby sa textília poškodila.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button