Záhrada

Ako sa vykonáva údržba umelého trávnika?

umelý trávnikNielen o prírodný, ale aj o umelý trávnik je potrebné sa pravidelne starať, inak stráca na pôvabe. Ak pri dome máte kus umelého trávnika, potom by ste mali vedieť, ako ho udržiavať tak, aby bol neustále v perfektnom stave. Ako sa vykonáva údržba umelého trávnika?

V článku sa dočítate:

  • Postup údržby
  • Kedy vykonávať úpravu umelého trávnika
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup údržby umelého trávnika

Odstránenie nečistôt

ako sa strať o umelý trávnikRovnako ako u klasického trávnika je aj u umelého trávnika potrebné odstraňovať prach, machy či burinu a ďalšie nečistoty, ktoré sa na ňom usadzujú. Práve táto činnosť je u údržby umelej trávy najdôležitejšia.

Na odstránenie lístia a väčších nečistôt použite fukár. Tým zhrniete všetky častice mimo trávnik, odkiaľ ich potom odpracete pomocou lopaty a metly, prípadne ich vysajete výkonným vysávačom.

Vo chvíli, keď sa na umelom trávniku začne objavovať burina, je vhodné čo najskôr zamedziť jej ďalšiemu množeniu a prerastaniu.

Ak je na malej ploche, jednoducho ho odstráňte ručne. Vytrhávanie väčších kusov buriny už by bolo príliš zdĺhavé, v tom prípade odporúčam zvoliť postup, kedy použijete vhodné chemické prípravky. Tie zakúpite v bežných obchodoch pre domácich majstrov. Pred použitím chémie sa však uistite, že váš typ umelého trávnika tieto prostriedky znesie.

Očistenie povrchu umelého trávnika

K dôkladnejšiemu očisteniu povrchu umelého trávnika si zaobstarajte špeciálnu kefu alebo metlu. Ním postupne prejdite celý priestor, kde je trávnik posadený. Následne je vhodné vykonať zásyp, ktorý poslúži k jeho vyššej trvanlivosti, nedôjde potom k jeho rýchlemu opotrebovaniu.

Pri údržbe umelého trávnika používajte vždy len na to určené nástroje – plastové či drevené hrable a lopaty. Kovové nástroje sú pre tieto účely naopak nevhodné.

Výhodou je, že umelý trávnik nie je potrebné vertikutovať.

Kedy vykonávať úpravu umelého trávnika?

údržba umelého trávnikaV prípade, že sa chystáte na údržbu umelého trávnika, je dôležité, aby bol suchý. V prípade, že by bol mokrý, nedošlo by k tak dôkladnému odstráneniu nečistôt, ktoré by sa len zaniesli do hlbších vrstiev.

Čo sa týka obdobia, keď údržbu vykonávať, je to celkom jedno. Platí však, že ak máte väčší umelý trávnik, je vhodné si na jeho údržbu aspoň raz do roka pozvať odbornú firmu.

Čo je potrebné na údržbu umelého trávnika?

  • Plastové hrable a lopata
  • Špeciálna chémia
  • Kefa na umelý trávnik
  • Fukár
  • Vysávač

Ako dlho to potrvá?

Údržba malého umelého trávnika vyššie uvedeným spôsobom vám zaberie pol hodinky, maximálne 1 hodinu. Iné je to v prípade, že ošetrujete napríklad ihrisko s umelou trávou.

Potom je proces časovo oveľa náročnejší a o trávnik sa treba starať prakticky denne.

Aké budú náklady na údržbu umelého trávnika?

Špeciálne kefy a metly na umelú trávu zaobstaráte v cene okolo 100 €.

Ďalej je vhodné mať k dispozícii fukár / vysávač. Bežná cena záhradného fukára sa pohybuje okolo 100 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button