Záhrada

Ako natrieť drevený plot?

drevený plotDrevené ploty sú pri rodinných domov samozrejmosťou. Keď sú dobre upravené, vyzerajú veľmi pekne. Aby aj váš plot patril k tým krajším, je potrebné ho tiež vhodným spôsobom natrieť. Náter pomáha nielen vylepšiť vzhľad plotu, ale prispieva aj k jeho dlhšej životnosti. Poradíme vám ako natrieť drevený plot?

Postup ako natrieť drevený plot

Pred tým, než začnete plot natierať, je dôležité drevo nechať riadne vyschnúť. Nátery, ktoré by sa vykonávali na mokrom či vlhkom dreve, by neboli dostatočne kvalitné, rýchlo by došlo k ich zlúpeniu.

Na natieranie plota tak pristupujte vtedy, ak vonku panuje teplé a suché počasie, ideálne teda v letných mesiacoch.

Natretie impregnačnou vrstvou

ako natrieť drevený plotPrvým krokom je natretie plotu impregnačným základom po tom, čo dôjde k odstráneniu starého náteru. Tento náter je pomerne dôležitý, pretože zaistí penetráciu dreva, ktorému potom nebude škodiť rôzny drevokazný hmyz a pod.

Po nanesení základovej vrstvy nechajte plot približne jeden deň vyschnúť. Potom sa môžu plotovky obrúsiť pomocou brúsneho papiera.

Keď k tomuto kroku pristúpite, po šmirgľovaní plot oprášte pomocou handričky alebo štetca.

Náter plotoviek

Potom už môžete pristúpiť k samotnému náteru plotoviek. Využite k tomu kvalitný náter na drevo, zakúpite ho v každom dobrom obchode s potrebami pre kutilov, hobby marketoch a pod.

Náter by sa mal aplikovať postupne v troch vrstvách tak, aby bol dostatočne silný. Medzi jednotlivými nátermi je potrebné robiť pauzy v rozmedzí cca 24 hodín.

farebný drevený plotPri natieraní skontrolujte, či sa na plotovkách neobjavuje nevsiaknutý lak. Ak áno, odstráňte ho pomocou suchého štetca. V opačnom prípade by sa na plote objavil zaschnuté kvapky, štruktúra náteru by tak nebola rovnomerná.

Dobré je povedať, že plotovky je dobré natierať pred tým, než sú primontované priamo na plot. Až poslednú vrstvu potom nanášajte na plániky, ktoré už budú primontované k plotu.

Čo je potrebné pre natieranie plotu?

  • štetec
  • miešadlo
  • šmirgľový papier
  • handra na stieranie
  • ochranné rukavice

Ako dlho natieranie potrvá?

Celková doba tejto úpravy plota sa pohybuje v rádoch niekoľkých dní. Je potrebné počítať s tým, že musíte nechať vyschnúť základový náter (24 hodín). V rozmedzí ďalších 24 hodín sa potom aplikujú tri vrstvy laku na drevo.

Aké budú náklady na natieranie plotu?

Pre natieranie väčšieho plota sa vyplatí kúpiť lak o väčšom objeme. Deväťlitrový kvalitný náter kúpite za približne 33 €, impregnačný náter potom za cca 22 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button