AkoaPreco.com / Ako liečiť / Ako na zaľahnuté uši?

Ako na zaľahnuté uši?

ako na zaľahnuté ušiZaľahnuté uši. Tento problém môže postihnúť skutočne každého z nás a najčastejšie príčiny vzniku sú po kúpaní, po prekonávaní výškových rozdielov, alebo aj po lete lietadlom. Ako na zaľahnuté uši? Osvedčené aj babské rady a tipy.


Zaľahnuté uši po kúpaní

Ak sa zameriame na prvú príčinu, ktorá sa týka kúpania, väčšinou plne stačí nakloniť hlavu postihnutým uchom smerom dole a snažiť sa vodu z ucha vyklepať. Zvyčajne by to malo ľahko a rýchlo pomôcť. Osvedčilo sa poskakovanie po jednej nohe.

detské zaľahnuté ušiNie vždy je však riešenie tak jednoduché, pretože sa môže stať, že ucho zaľahlo aj na niekoľko dní. To môže mať mnoho príčin. Najčastejšie sa jedná o upchatý vonkajší zvukovod, ktorý bol upchatý ušným mazom. Tento problém je tiež nazývaný ako mazová, čiže cerumenová zátka. Aj tento problém má našťastie pomerne jednoduché riešenie.

Stačí totiž zájsť do lekárne a kúpiť si jednopercentný peroxid vodíka a ten potom do uší pravidelne kvapkať, čím dôjde k rozpusteniu mazu a tým aj uvoľneniu vášho zvukovodu. Samozrejme po tom čo peroxid do ucha nakvapkáte, ho nechajte opäť vytiecť, aby tu nespôsobil ďalšie škody, ale iba rozpustil maz. Po niekoľkých aplikáciách by malo dôjsť k uvoľneniu ucha, čo samozrejme pocítite a predovšetkým dosiahnete dlho očakávanej úľavy.


Olivový olej ako pomocník na zaľahnuté uši

Obdobne ako peroxid vodíka možno tiež použiť pár kvapiek olivového oleja o telesnej teplote.

Návšteva lekára

nečisté zaľahnuté ušiRovnaký účinok má aj návšteva lekára, ktorý vykoná uvoľnenie prepláchnutím ucha. Hoci sa o tejto metóde traduje mnoho historiek, rozhodne nie je tak nepríjemná a bolestivá, ako sa hovorí.

Navyše návštevou lekára (ORL) môžete zistiť aj to, že sa skutočne jedná iba o túto banalitu a nie o nejakú horšiu príčinu.

Zaľahnuté ucho totiž môže mať aj cievne príčiny, čo už je nutné riešiť inými spôsobmi. Ale nebojte sa, 99% percent ťažkostí však súvisí práve s upchatým zvukovodom.

Cesta lietadlom


Ak vás trápi nepríjemné zaliehanie uší pri cestovaní lietadlom, je pri vzlietaní a pri pristávaní vhodné žuť žuvačku, čo by malo tejto nepríjemnosti zabrániť. Pokiaľ k nemu cez toto preventívne opatrenie dôjde, malo by k uvoľneniu stačiť iba silné prehltnutie, prípadne môžete vyskúšať nasledujúcu “babskú” radu: zapchajte si nos a poriadne fúknite.

Ak domáca liečba zaľahnutých uší nezaberá, rozhodne vyrazte na dôkladnú prehliadku k lekárovi.


Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.