7 tipov na zápchu: Babské rady a jedlá proti zápche

ako na zápchuO tom, ako odborne a pomocou medikamentov liečiť zápchu, ste sa dozvedeli už v jednom z predchádzajúcich článkov. Viete ale, že na zápchu existuje aj celá rada babských rád? Prečítajte si článok 7 tipov na zápchu.

Obsah článku:

  • Babské rady
  • Diétne jedlá na zápchu

Babské rady proti zápche

1. Konzumácia ovocia

K uvoľneniu zápchy pomáha, ak do svojho jedálnička zaradíte väčšie množstvo ovocia. Prispieva k zrýchleniu metabolizmu a trávenia.

Aké ovocie pomáha:

  • ako sa zbaviť zápchyjablká
  • slivky
  • marhule
  • jahody

2. Domáci mušt

Okrem ovocia v prírodnej podobe pôsobí na uvoľnenie zápchy tiež jablkový mušt. Avšak pozor! Vždy dajte prednosť domácemu muštu. Kupovanému sa radšej vyhnite, obsahuje totiž jablká, ktoré často pochádzajú z iných krajín a majú tak trochu odlišné vlastnosti.

olivový olej3. Lyžica rastlinného oleja

Aj ďalšia babská rada na zápchu je veľmi jednoduchá. Ak sa ráno prebudíte a už niekoľký deň zo seba nemôžete nič dostať, pred tým, než sa pustíte do jedla, dajte si 1 polievkovú lyžicu obyčajného rastlinného oleja. Chutiť vám síce určite nebude, ale pomôže.


4. Bylinkový čaj

Aj niektoré bylinky majú laxatívne účinky. Jednou z nich je sena, tropická rastlina. V obchodoch s bylinkami a v lekárňach sa dá zakúpiť čaj z jej listov. Rastlina obsahuje látky s preháňacím účinkom, okrem iného reín a sennozidy.

5. Cesnak

Cesnak je rastlinou, ktorá je známa takmer ako všeliek. Vďaka látkam v ňom obsiahnutých prispieva k regulácii cholesterolu v organizme a zníženiu krvného tlaku. Možno však netušíte, že je účinný aj v prípade, že máte problémy so zápchou. Ak práve nemáte obchodné rokovanie či rande, stačí roztlačiť pár strúčikov cesnaku a skonzumovať ich.

aký jogurt si vybrať6. Otruby s jogurtom

Otruby sú vlastne odpadom, ktorý vzniká pri mletí pšenice, jačmeňa a ražu. V súčasnej dobe sa využívajú pri niektorých typoch diét. Pomáhajú však aj na prečistenie organizmu. Stačí si dať jednu až dve lyžičky otrúb do jogurtu (lepšie ich strávite).

7. Skorocelové semienko

Semienka zo skorocelu namočte na niekoľko hodín do horúcej vody. Roztok potom vypite pred tým, než si ľahnete.

Diétne jedlá na zápchu

Pri dlhotrvajúcej zápche nie je na škodu dočasne upraviť jedálniček do diétnej podoby.

K rýchlej úľave prispejú:

Aké máte skúsenosti s úľavou od zápchy? Podeľte sa o ne s nami v komentári.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.