Ako liečiťPrečo

Prečo sa robia modriny?

prečo sa robia modrinyKaždému z nás sa občas urobia na tele modriny. Ich vznik môže mať niekoľko príčin. Pokiaľ sa jedná o následky bežných pádov a nárazov, nie sú modriny nijako závažné. Môžu však byť tiež spôsobené ochorením, ktoré sa nazýva hemofília. Prečo sa robia modriny?

Ako vznikajú modriny?

Modriny vzniknú na tele jednoducho tak, že vplyvom nárazu či pádu dôjde pod kožou k poškodeniu drobných cievok.

Následkom toho sa krv vyleje do podkožia. Tým, že nie je hlboko pod pokožkou, presvitá až na jej povrch a zanecháva za sebou stopu v podobe modrín.

Štádia modriny

Modrina po náraze najprv zmodrie či sčervená. To sa deje v okamihu, keď sa krv rozleje z cievok do podkožia.

Postupom času, zhruba po niekoľkých dňoch, potom zmení farbu na zelenú a hnedúV poslednej fáze je žltkastá, potom úplne mizne.

Ako odstrániť modriny?

Ak máte modrinu, nedá sa jej zbaviť z hodiny na hodinu. Jej zahojenie sa však dá urýchliť. Odborníci odporúčajú napríklad jemnú masáž.

studené obklady na modrinyTá však nesmie prebiehať ihneď po jej vytvorení, ale až po niekoľkých dňoch, zhruba po dvoch až troch.

K rýchlejšiemu hojeniu modrín napomáhajú aj studené obklady. Na čerstvú modrinu napríklad vezmite balíček mrazenej potraviny z mrazničky, ktorú zabaľte do osušky alebo handry a priložte ju priamo na postihnuté miesto.

Hemofília

Ak je tvorba modrín príliš veľká, robia sa vám aj pri normálnych dotykoch, nie teda len po nárazoch a pádoch, môže byť problém oveľa väčší. V tomto prípade sa často jedná o ochorenie nazývané hemofília.

Liečba tejto choroby je ďaleko ťažšia a je potrebné ju nutne prebrať s lekármi. Našťastie sa hemofília zvyčajne spozná už v ranom veku, len minimálne sa objavuje u dospelých jedincov.

Na modriny sa dajú zohnať aj rôzne špeciálne masti. Tie obsahujú heparín, ktorý urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín. Okrem heparínu pomáha pri modrinách aj výťažok z rastlinky Arnika horská.

rescue gel

Tip: Na rýchlu pomoc pri drobných poraneniach, bolestiach a modrinách je veľmi dobrý Rescue gel. Obsahuje vhodnú kombináciu byliniek, ktorá upokojuje postihnuté miesto, podporuje zmiernenie bolesti a podieľa sa na dostatočnom prekrvení, čo je základným predpokladom aby modrina čo najskôr zmizla.

Čo je potrebné na liečbu modrín?

  • Chladné obklady
  • Masáž
  • Masti a lieky s obsahom heparínu

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button