Ako chovať sliepky?
Zdá sa, že v súčasnej dobe je chov sliepok to najväčšie terno. Cena vajíčok v obchode sa už dávno neriadi zdravým rozumom a to, z akých príčin sa to stalo, sa už pravdepodobne nedozvieme. Ľudia sa k tejto situácii postavili po svojom, pustili sa do vlastného chovu sliepok. Vraj je chov sliepok nenáročný a je možný aj v panelákových podmienkach. Je to naozaj tak? Je naozaj možné, aby nám na balkóne kvokali sliepky? Viete vôbec, čo je k chovu potrebné a ako správne chovať sliepky?
Čo budete potrebovať ak chcete chovať sliepky:
- kurník
- sliepky
- podstielka
- krmivo
- rukavice
- kýbel
- vitamíny
- minerály
- vápenec
- voda
- kŕmidlá
- výbeh
- obilie
- dezinfekčné prostriedky
- lopatka
- znalosti
Čo od chovu sliepok očakávať
Od sliepok teda nemôžete čakať zázraky. Preto nečakajte, že starostlivosť o ne bude podobná ako o domácich miláčikov.
Sliepky nie sú maznáčikovia, ale domáce zvieratá, ktoré vedia robiť slušný hluk, nevoňajú a je okolo nich celkom dosť práce a bordelu.
Susedia a sliepky
Ak sa teda chcete dať do chovu sliepok na balkóne, najprv sa spýtajte radšej susedov, či s tým súhlasia. Ak by nesúhlasili, môžete si zarobiť na pekný problém.
Zistite si, či vôbec v danej oblasti a daných podmienkach je povolené chovať sliepky (bytové družstvo, vlastník domu, obec a pod). Verte, sliepky robia niekedy väčší hluk, ako kosačka.
Plemená a výber sliepok
Už pri výbere sliepok je dôležité vyberať plemeno podľa podmienok chovu. Máte výbeh? Chcete ich len ako záľubu alebo by mali byť k úžitku?
O kurník sa treba starostlivo starať, pravidelne ho čistiť. Jedna sliepka znesie jedno vajce za dva až tri dni. V zime menej.
Podľa plemena je priemerná nosnosť okolo 240 vajec za rok, ale môže byť aj menej.
Čo si treba premyslieť pred tým ako začnete chovať sliepky
Pred začatím do chovu si teda riadne premyslite, či sa vám to oplatí, investície do krmiva, prevencia chorôb, podstielky a podobne. V zime nemôžete sliepky len tak ponechať na balkóne, pretože by vám zamrzli.
Krmivo pre sliepky
Aby sa sliepkam darilo v priebehu celého roka, je potrebné, aby mali dostatok kvalitného krmiva.
Krmivo by malo byť označené ako krmivo pre chov sliepok, zvyčajne sa jedná o zmes zloženú z 15% sójového šrotu, 1% repkového oleja, vitamínovo- minerálneho doplnku a 84% obilia.
Ak by ste nepoužili kvalitné krmivo, vypomstilo by sa vám to. Produkcia vajec by sa okamžite zhoršila.
Odporúčaný článok: Ako kŕmiť sliepky?
Sliepkam je potrebné dodávať vápenec, pretože je základnou zložkou vaječnej škrupiny, inak znášajú slabé, krehké vajíčka, ktoré sa rozmačkajú a sliepky ich potom zožerú spolu s normálnymi vajíčkami.
Domáci chov nie je teda až tak, jednoduchý, ako by sa mohol zdať. Vyžaduje čas, energiu a náklady sa vám pritom nemusia vždy vrátiť späť.
Celkové náklady na chov sliepok
Priemerná štvorčlenná rodina za mesiac spotrebuje plát vajec, čo znamená 30 kusov vajec. To v súčasnosti predstavuje cenu pohybujúcu sa okolo 4 eur. Je to skoro raz toľko, čo vlani.
K tomu, aby takáto rodina mala rovnaký počet vajec, potrebuje teoreticky iba 2 sliepky. Cena za také dve sliepky sa pohybuje okolo 12 eur.
Nezabudnite na kŕmenie, vitamíny a minerály. Cena za to sa pohybuje okolo 30 eur za rok.
Náklady za chov sliepok teda presiahnu sumu 40 eur. K návratu vkladu dôjde teda až za 9 mesiacov. A to len za predpokladu, že ich budete mať doma na dvore, nebudete kupovať kurník, nebudete im svietiť a podobne.
Upozornenie o chove sliepok
Za sliepky v paneláku na balkóne vás budú susedia milovať, a to nielen kvôli hluku, ale aj kvôli zápachu a rôznej hávede, ktorú to bude priťahovať. Tiež starostlivosť o sliepky sa nezaobíde bez vírenia prachu, roztočov a čiastočiek výkalov.
Nosenie do bežného kontajnera môže byť zaujímavé. V zime, v podobných mrazoch, aké boli tento rok, sa vám potom ľahko môže stať, že na Štedrý deň budete mať sliepky v byte, len preto, aby vám nezamrzli.
Rozmyslite si preto dobre, či sa vám chov skutočne oplatí. Nejde tu len o cenu, ale aj o celý rad ďalších záležitostí, ktoré sú s bežným chovom sliepok spojené.
Si asi chorý,keď to takto popisuješ, ako keby si mal strach,že niekdo začne chovať….mám holokrčky,v zime behajú po snehu a znášajú…..dôležitý je mať kúsok kde sa schovajú…..takže kto bude mať 2 až 3 sliepky na balkone….nemusí ich ohrievať v byte….a nepotrebujú kohúta, stačí každý deň voda a zmes…..Ak pôjdete na dovolenku tak Bandaska 20 l na napájačku,všetko sa dá kúpiť a zásobník krmiva,ale nebude kto mať zbierať vajíčka….ale asi im nič nebude,,,,preistotu dajte do misky s vodou,vyhoďte tie čo plávajú hore….vyhoďte tak že ich uvaríte Vašim sliepočkam……Marta