DomácnosťNávody

Ako postupovať, keď vás vytopí sused?

Sedíte večer doma pred televízorom a zrazu z kúpeľne počujete kvapkať vodu, ako keby vám v nej pršalo? Bohužiaľ susedovi buď pretiekla vaňa, vytiekla mu práčka alebo mu prasklo v byte nejaké potrubie a tak váš byt nechtiac vytopil. A čo teraz máte robiť? Ako postupovať, keď vás vytopí sused?

Ako postupovať, keď vás vytopí sused

Čo urobiť ako prvé keď vás vytopí sused?

Bude to asi ťažké, ale prvé čo musíte urobiť, je nechať veci tak ako sú a vytopený byt zdokumentovať fotografiami a prípadne aj slovným popisom. Tiež je potrebné vzniknutú situáciu ukázať tomu, kto ju spôsobil, teda susedovi.

Vinník vytopeného bytu (čiže váš sused) má povinnosť uviesť váš byt do pôvodného stavu pred vytopením, a to buď vlastnými silami, alebo s pomocou prenajatého remeselníka a uhradiť všetky náklady, ktoré pritom vzniknú.

Uhradenie škody na majetku

Ak vás vytopí sused tak existujú tri možnosti úhrady vzniknutých nákladov. Pokiaľ má sused uzatvorené príslušné poistenie zodpovednosti, ktoré sa vzťahuje aj na prípad vytopenia susedného bytu, budú náklady zrejme uhradené z jeho poistky.

Ak sused nemá toto poistenie uzavreté, ale máte vy poistenú vašu domácnosť proti vytopeniu, potom vám peniaze na úhradu škody vyplatí vaša poisťovňa a tá si potom bude nárokovať úhradu tejto sumy na susedovi, ktorý vás vytopil.

Treťou možnosťou je tá, kedy nie ste poistený ani vy ani váš sused.

V tom prípade sa musíte so susedom sami dohovoriť, ako bude škoda odstránená a ako budú uhradené náklady.

Na čo nezabudnúť keď vás vytopí sused

Veľmi vhodné je spísať dohodu písomne, pre prípad neskorších nezhôd, alebo ak by sa záležitosť dostala až k súdu.

Na čo máte nárok ak vás vytopí sused?

Ak sa nedohodnete inak, vinník by mal urobiť kroky na uvedenie vášho bytu do pôvodného stavu najneskôr do 30 dní od vzniku škody. Ak tak v tomto termíne neurobí, môžete si sám zariadiť nápravu škody a následne po susedovi vymáhať jej úhradu.

Pre udržanie dobrých susedských vzťahov je vhodné to pred tým, než si nápravu zariadite sami, najprv vysvetliť susedovi, najlepšie vrátane plánovanej ceny opravy. Aj toto oznámenie je lepšie opäť urobiť písomne ​​pre prípad neskorších nezhôd alebo súdneho konania.

V krajnom prípade, ak sa nemôžete žiadnym spôsobom so susedom dohovoriť po dobrom, môžete kvôli vytopenému bytu podať na suseda žalobu o náhradu škody.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button