Zdravie a krásaAko liečiť

Ako sa zbaviť zápachu topánok a nôh?

zápach nôh a topánok a ako tento zápach odstrániťTrápi vás zápach nôh a topánok? Táto nepríjemnosť sa týka väčšinou mužov, ale ani ženy nie sú výnimkou. Zápach nôh a topánok môže stretnúť aj toho najčistotnejšieho človeka. Zápach nôh a topánok snáď najviac potrápi našu psychiku. Najmä pri návšteve príbuzných alebo priateľov, kedy si musíte vyzuť topánky, aj keď sami viete, že to nie je ten najlepší nápad dňa. Prečo nám nohy toľko zapáchajú a ako nad touto nepríjemnosťou vyhrať? Ako odstrániť zápach nôh a ako sa zbaviť zápachu topánok? Prinášam vám rady, ako na tento neduh nájsť správne riešenie.

Čo vám treba ak sa chcete zbaviť zápachu topánok a nôh:

 • koreniny
 • byliny
 • voda
 • špongia
 • ocot
 • púder
 • sóda
 • kypriaci prášok
 • ponožky
 • topánky
 • vložky do topánok

Pot a zápach

ako sa správne zbaviť zápachu nôhZápach nôh je spojený s potením a tvorbou baktérií. V priebehu jedného dňa sú naše nohy schopné vyprodukovať až 0,5 litra potu.

Pokiaľ tento pot nemá kam odchádzať, stáva sa živnou pôdou pre baktérie, ktoré produkujú plyny podobné vyzretým syrom.

Prvým krokom, ako predísť zápachu topánok a nôh, je správna obuv. Kupujte si kvalitnú a dobre priedušnú obuv.

V priebehu dňa sa niekoľkokrát prezúvajte, a ak je to možné, voľte topánky s otvorenou špičkou. Voľte tiež správnu obuv podľa počasia.

Ak sa vám noha zapotí, nechajte topánky dostatočne (aspoň 24 hodín) vysušiť, ideálne s vytiahnutou vložkou. Ak je to možné, topánky raz za čas vyperte. Aj keď je to finančne náročnejšie, je ideálne mať viacero obuvi, a to najmä z dôvodu udržanie správnej hygieny.

Správne ponožky a silonky

Dôležitá je tiež správna voľba ponožiek, pančúch a pančucháčov. Aj pri akokoľvek priedušných topánkach je potrebné mať dostatočne priedušnú a savú ponožku.

Vyberajte si preto iba bavlnené ponožky, ideálne so savou vrstvou a s antibakteriálnym ošetrením. Ak k poteniu nôh máte navyše ešte sklon, noste so sebou väčší počet ponožiek a v priebehu dňa ich meňte.

Čo sa týka siloniek, pančúch a pančucháčov, aj tu dbajte na kvalitu, a tiež na to či sú antibakteriálne, obsahujú koloidné striebro alebo nanočastice striebra. Samozrejme, také pančuchy sú síce drahšie, ale rozhodne sa s nimi vyhnete nepríjemným a mnohokrát trápnym chvíľam a najmä zápachu topánok a nôh.

Prostriedky proti zápachu topánok

ako sa správne zbaviť zápachu topánokProstriedky proti zápachu nôh a topánok, ako napríklad rôzne parfumy a dezodoranty, sú veľmi propagované a predávané. V skutočnosti vám však príliš nepomôžu, pretože sa miešajú so zápachom a baktérie v topánkach neničia.

Neutrácajte preto svoje peniaze zbytočne a radšej využite efektívnejšie prostriedky, ako napríklad vložky do topánok s aktívnym uhlím.

Efektívne pôsobí aj kypriaci prášok, detský zásyp alebo sóda, ktoré v malom množstve vsypte do topánok. Podobný efekt má nové korenie alebo klinček. Nasypte korenie do topánok a nechajte aspoň po dobu jedného dňa pôsobiť (eliminuje existujúci zápach).

Ako sa zbaviť už existujúceho zápachu topánok a nôh?

Je dôležité zistiť, či nemáte náhodou pleseň nôh, ktorá môže vzniknúť ako dôsledok zaparenia nôh v obuvi. Pleseň spoznáte podľa svrbenia, pálenia, začervenanej pokožky, olupovania pokožky a pľuzgierov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú medzi prstami.

Táto pleseň sama o sebe môže produkovať nevábny zápach. Ak vás teda trápi pleseň, prvou vašou úlohou je jej odstránenie. Vyskúšať môžete lekáreň, ale dobré je aj navštíviť pedológa (pediater), ktorý vám môže odborne poradiť.

Správne umývanie nôh

Zapáchajúcich nôh sa nezbavíte jednoduchým opláchnutím vodou, svojim nohám musíte dopriať väčšiu starostlivosť. Nohy je nutné poriadne umyť mydlom, a to hlavne medzi prstami. Je tiež dôležité, aby nohy boli po umytí dôkladne vysušené.

Ďalej je vhodné svojim nohám dopriať kúpeľ. Tento kúpeľ môžete vytvoriť z rôznych bylín a preparátov, ktoré eliminujú zápach, baktérie aj pleseň. Kúpeľ si môžete pripraviť napríklad z prasličky, dubovej kôry, materinej dúšky, soli, octu, čierneho čaju či sódy. Nohy v kúpeli nechajte aspoň 30 minút.

Po namáčaní nôh ich dôkladne osušte, nakrémujte krémom s antibakteriálnou zložkou, a ideálne je ošetriť ich zásypom alebo kypriacim práškom. Na nohy si nakoniec obujte otvorené topánky či bavlnené, dobre priedušné a savé ponožky. Prečítajte si aj články ako prať tenisky a ako vyčistiť kožu.

Tipy ako sa zbaviť zápachu topánok

V niektorých prípadoch môže byť príčinou zápachu nôh nedostatok zinku, keď svojmu telu dodáte dostatočné množstvo zinku, zapáchanie zvyčajne samo vymizne.

V zahraničí sa tento problém rieši tak, že si nechávajú do päty napichať botulotoxín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu potu. Avšak, tento zákrok nie je ani lacný, ani bezbolestný.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button