Zvieratá

Ako kŕmiť sliepky?

ako kŕmiť sliepkyChov sliepok je predovšetkým na dedinách stále veľmi rozšírený. U ľudí sú veľmi obľúbené kvalitné domáce vajíčka, ktoré sa s tými z obchodu nedajú vôbec porovnávať. Ako kŕmiť sliepky, aby mali nielen dobré vajíčka, ale aby boli tiež spokojné a zdravé?

Čím kŕmiť sliepky?

Sliepky sú na kŕmenie veľmi nenáročné, obzvlášť ak sú vo vonkajšom výbehu. Aby dobre znášali, potrebujú kvalitné kŕmenie, ktoré bude obsahovať potrebné vitamíny a minerály.

Čím teda sliepky kŕmiť?

Zrno

Základom kŕmenia sliepok je pšeničné zrno. Z obilnín môžu dostávať tiež jačmeň alebo lúpaný ovos, ale pšenica je základ.

Kukuricu dávajte sliepkam len občas, pretože po nej rýchlo priberajú a potom znášajú menej vajíčok.

Kŕmne a vlhčené zmesi pre sliepky

krmivo pre sliepkyV obchodoch pre chovateľov alebo na internete môžete kúpiť tiež kŕmne zmesi, ktoré majú zloženie sliepočkám priamo na mieru. Väčšinou obsahujú zrno, šrotované obilie, minerály a vitamíny.

Sliepkam môžete dávať tiež vlhčené zmesi . Zmes môžete vlhčiť vodou, mliekom alebo srvátkou.

K nej potom pridať ešte nasekanú trávu alebo žihľavu, ale aj nastrúhanú repu alebo mrkvu. Správne navlhčené krmivo vytvorí po zovretí v dlani hrudku, ale keď stisk povolíte, zase sa rozpadne. Príliš lepivé kŕmenie nemajú sliepky rady, pretože sa im lepí na zobák.

Vlhčeného kŕmenia dávajte len toľko, aby ho sliepky spotrebovali počas pol hodiny, inak by sa mohlo pokaziť.

Zelené krmivo a šťavnaté krmivo

Ak nemáte sliepky vo výbehu so zelenou trávou, dávajte im aspoň raz denne čerstvo nasekanú trávu. Sliepky budú rady aj za mladú žihľavu alebo ďatelinu. Raz za čas im môžete prilepšiť nastrúhanou mrkvou alebo repou. S chuťou vyzobú tiež zeleninovú vňať, tekvicu, dyňu, cuketu alebo jablká.

Vápnik

Predovšetkým pre nosnice je dôležitý dostatočný prísun vápnika. Preto sa im podávajú rozdrvené škrupiny vajíčok. Tie treba pred použitím najprv vysušiť.

Vitamíny a minerály pre sliepky

Predovšetkým v zime, kedy je nedostatok zelenej krmoviny, je vhodné sliepkam do kŕmenia alebo do vody pridávať vitamíny a minerály. Bez nich by sliepky moc neniesli a vajíčka by neboli tak kvalitné.

Zvyšky z kuchyne

Veľa ľudí dáva sliepkam všemožné zvyšky z kuchyne. Je potrebné, aby dostávali len nezávadné a neskazené jedlo.

Sliepky majú rady napríklad varené zemiaky alebo suché pečivo, ktoré rozmočíte vo vode. Dávať im môžete tiež šupky od zeleniny, atď.

Ako často kŕmiť sliepky?

slepačie vajíčkaAko často budete sliepky kŕmiť, záleží na vašom čase. Najlepšie je sliepky kŕmiť dvakrát denne, ale môžete aj častejšie.

Ak majú sliepky svoj výbeh, kde majú dostatok potravy, stačí keď ich budete kŕmiť len raz denne a to večer.

Sliepky by mali mať po celý deň prístup k suchej pšenici a raz denne by mali dostať zelené krmivo.

Voda pre sliepky

Sliepky musia mať po celý deň tiež prístup k čistej a nezávadnej vode. Vodu meňte každý deň a nádobu na vodu vždy poriadne vymyte.

Do vody je možné tiež pridávať rôzne vitamínové doplnky pre sliepky.

Ostatné doplnky pre sliepky

Nezabúdajte sliepkam dať k dispozícii riečny piesok alebo tzv. grit (kremenné kamienky), ktorý je dôležitý pre správne trávenie potravy.

Ak dáte sliepkam to správne kŕmenie, uvidíte, že budú znášať veľmi pekné vajíčka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button