Zdravie a krása

Ako je prospešné pitie červeného vína?

červené vínoO účinkoch červeného vína na ľudský organizmus sa vykonalo mnoho vedeckých štúdií, ktoré dokazujú jeho pozitívny vplyv na človeka. Ak máte tento lahodný mok radi, iste vás poteší, že najmä kardiológovia odporúčajú pitie červeného vína, najlepšie každý deň. Čím je nám červené víno tak prospešné?

Červené víno a francúzsky paradox

Pod pojmom francúzsky paradox sa označuje fakt, že obyvatelia Francúzska, aj cez množstvo výdatného a tučného jedla, ktoré zjedia, trpia oproti zvyšku Európy menej na srdcové choroby a dožívajú sa vysokého veku.

Zistilo sa, že za tento fakt môže ich láska k červenému vínu, ktoré pravidelne pijú. Červené víno totiž obsahuje veľa látok, ktoré sú zdraviu prospešné a pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

Červené víno znižuje hladinu zlého cholesterolu

koľko piť červeného vínaČervené víno a obsiahnutý alkohol pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu LDL a zároveň zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu HDL.

Preto pôsobí preventívne proti chorobám spojeným s vysokou hladinou zlého cholesterolu v krvi.

Pozitívny vplyv na cievny systém

Červené víno obsahuje látky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvných doštičiek. Vďaka tomu je prevenciou proti infarktu a cievnych a srdcových chorôb.

Pri pravidelnej konzumácii chráni proti upchávaniu tepien.

Zdraviu prospešné antioxidanty

V červenom víne je obsiahnuté množstvo antioxidantov – látok, ktoré chránia telo pred účinkami voľných radikálov. Antioxidanty zabraňujú predčasnému starnutiu organizmu a chráni telo pred degeneratívnymi procesmi v bunkách. Tým chráni telo pred niektorými typmi rakoviny.

Antioxidant resveratrol preventívne pôsobí proti mozgovým príhodám, stareckej demencii a tiež Alzheimerovej chorobe.

Vitamíny a minerály vo víne

Vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B, vitamínu C, vápnika, horčíka, fosforu a železa, pomáha víno telu so správnou funkciou orgánov, podporuje správne fungovanie imunity a tvorbu krvi.

Ďalšie pozitívne účinky červeného vína na ľudské telo

ako je prospešné červené vínoČervené víno má aj ďalšie pozitívne účinky na ľudský organizmus. Triesloviny podporujú trávenie a chráni sliznicu tráviaceho traktu proti poškodeniu.

Víno má antibakteriálne účinky a pomáha chrániť proti vírusom.

Alkohol uľahčuje trávenie tukov a látok nerozpustných vo vode. Pravidelné a umiernené pitie vína odbúrava stres a napomáha duševnej pohode.

V akom množstve je víno zdraviu prospešné?

Aj napriek tomu, že má víno na náš organizmus pozitívny vplyv, je to stále alkoholický nápoj, ktorý by ste mali konzumovať s mierou. Ľudia, ktorí trpia dnou by alkohol, teda ani víno, nemali konzumovať vôbec. Ak budete piť liter vína denne, tiež svojmu telu moc neprospejete.

Odborníci ako primeranú dennú dávku vína uvádzajú 0,4-0,5l pre mužov a 0,2-0,3l pre ženy. Prednosť by ste mali dať kvalitným vínam.

Tak teda „Na zdravie!“

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button