Ako znížiť cholesterol?
Vysoký cholesterol spôsobuje závažné zdravotné ťažkosti. Hoci si ho človek dlho nemusí ani uvedomovať, pokiaľ mu nie je nameraný u doktora, často stojí za srdcovým infarktom, mozgovou mŕtvicou, alebo napríklad angínou pectoris. Ako znížiť cholesterol? 10 tipov na reguláciu vysokého cholesterolu.
V článku sa dozviete:
- Príčiny
- Ako znížiť cholesterol
Príčiny vysokej hladiny cholesterolu
Nadváha
Obezita je jednou z najčastejších príčin problémov s vysokým cholesterolom. Môže ju spôsobiť zlá strava, nedostatok pohybu, psychické vypätie a stres, do určitej miery aj dedičné predpoklady.
Nezdravá strava
Súvisí do značnej miery s obezitou. Aj štíhly človek, ktorý rozhodne netrpí nadváhou, však môže mať vysoký cholesterol v krvi, pokiaľ sa stravuje nezdravo.
To znamená, že jeho strava nie je vyvážená, pravidelná a obsahuje príliš veľké množstvo nasýtených tukov.
Nedostatočný pohyb
Opäť má súvislosť s nadváhou. Malá fyzická aktivita znižuje hladinu HDL (tzv. Prospešného cholesterolu) a naopak zvyšuje zlý cholesterol – LDL.
Vek
Vyšším cholesterolom v krvi trpia skôr ľudia v produktívnom a staršom veku. Oveľa menej sa prejavuje u mladých ľudí.
Zdravie
Vysoký cholesterol má často príčinu aj vo výskyte ďalších ochorení. Najmä sa jedná o cukrovku, ťažkosťami trpia aj ľudia s ochorením pečene či pankreasu.
Fajčenie, alkohol
Konzumácia alkoholu a časté fajčenie rozhodne neprispievajú k zdraviu človeka. Jedným zo sprievodných javov môže byť práve aj zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Ako prestať fajčiť?
Ako znížiť cholesterol
Cholesterol môžete znížiť aj užívaným potravinových doplnkov, je lepšie keď zvolíte niečo prírodné a nie žiadne synteticky vyrobené lieky.
Skvelý doplnok stravy určený na zníženie hladiny cholesterolu je prípravok Cholesterín.
Jedná sa o extrakt z pukov medvedieho cesnaku, pestreca, tymiánu a borievky. Prispieva k ochrane srdcovocievneho systému a podporuje štiepenie tukov v pečeni.
1. Pravidelná strava
Ak sa chcete vyhnúť problémom s vysokým cholesterolom, je dobré dodržiavať zásady správnej a pravidelnej stravy. Jedzte pravidelne 5x – 6x denne v menších dávkach.
Rozhodne nie je dobré vynechávať raňajky či ďalšie chody a potom sa zrazu napchávať. Práve raňajky sú veľmi dôležité, naštartujú váš organizmus a aj celý metabolizmus.
2. Obmedzenie tučných jedál
Jedlá s nasýtenými tukmi nie sú vo veľkom množstve pre ľudský organizmus zdravé. Obmedzte preto konzumáciu tučných jedál – mäsa, údenín.
Dobré je tiež vyhnúť sa častej konzumácii vnútorností.
3. Konzumácia rastlinných tukov
Namiesto nasýtených živočíšnych tukov si upravte stravu tak, aby ste zvýšili príjem rastlinných tukov s nenasýtenými mastnými kyselinami.
4. Ovocie a zelenina
K správnej strave patrí konzumácia ovocia a zeleniny, ideálne v surovom stave, kedy majú najväčší počet vitamínov a ďalších dôležitých látok.
5. Konzumácia rýb
Ryby konzumujte minimálne raz až dvakrát týždenne.
6. Minimum vyprážaného
Cholesterolu neprospieva častá konzumácia vyprážaných pokrmov. Vyprážanie nahraďte inými, zdravšími spôsobmi varenia – napríklad dusením.
7. Zvýšený prísun vlákniny
Vlákniny, ktoré v hojnom množstve obsahujú napríklad strukoviny, znižujú chuť k jedlu. Biele pečivo nahraďte celozrnným. Vďaka tomu človek nie je náchylný na obezitu, ktorá má priamu súvislosť so zvýšeným cholesterolom.
Do svojej stravy môžete zahrnúť aj špeciálnu rozpustnú vlákninu.
8. Dostatok pohybu
Cvičte aspoň pol hodiny denne. Behanie, plávanie, ale i dlhé prechádzky – to sú len niektoré z možností, ako sa aktívne hýbať. Telesná aktivita znižuje riziko zvýšenia cholesterolu v krvi.
9. No stress
Vášmu zdraviu rozhodne neprospeje neustály stres a psychické vypätie. Aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo trpíte zvýšeným cholesterolom v krvi.
10. Pravidelné lekárske prehliadky
Prevencia je dôležitá. Na prehliadky k lekárovi je nutné chodiť minimálne raz za dva roky. V rámci preventívnych prehliadok je vykonávané bezplatné meranie cholesterolu v krvi.