Ako liečiť

Ako znížiť cholesterol?

ako znižiť cholesterolVysoký cholesterol spôsobuje závažné zdravotné ťažkosti. Hoci si ho človek dlho nemusí ani uvedomovať, pokiaľ mu nie je nameraný u doktora, často stojí za srdcovým infarktom, mozgovou mŕtvicou, alebo napríklad angínou pectoris. Ako znížiť cholesterol? 10 tipov na reguláciu vysokého cholesterolu.

V článku sa dozviete:

  • Príčiny
  • Ako znížiť cholesterol

Príčiny vysokej hladiny cholesterolu

Nadváha

Obezita je jednou z najčastejších príčin problémov s vysokým cholesterolom. Môže ju spôsobiť zlá strava, nedostatok pohybu, psychické vypätie a stres, do určitej miery aj dedičné predpoklady.

Nezdravá strava

nezdrava strava a cholesterolSúvisí do značnej miery s obezitou. Aj štíhly človek, ktorý rozhodne netrpí nadváhou, však môže mať vysoký cholesterol v krvi, pokiaľ sa stravuje nezdravo.

To znamená, že jeho strava nie je vyvážená, pravidelná a obsahuje príliš veľké množstvo nasýtených tukov.

Nedostatočný pohyb

Opäť má súvislosť s nadváhou. Malá fyzická aktivita znižuje hladinu HDL (tzv. Prospešného cholesterolu) a naopak zvyšuje zlý cholesterol – LDL.

Vek

Vyšším cholesterolom v krvi trpia skôr ľudia v produktívnom a staršom veku. Oveľa menej sa prejavuje u mladých ľudí.

Zdravie

Vysoký cholesterol má často príčinu aj vo výskyte ďalších ochorení. Najmä sa jedná o cukrovku, ťažkosťami trpia aj ľudia s ochorením pečene či pankreasu.

Fajčenie, alkohol

Konzumácia alkoholu a časté fajčenie rozhodne neprispievajú k zdraviu človeka. Jedným zo sprievodných javov môže byť práve aj zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Ako prestať fajčiť?

Ako znížiť cholesterol

cholesterin
Cholesterin

Cholesterol môžete znížiť aj užívaným potravinových doplnkov, je lepšie keď zvolíte niečo prírodné a nie žiadne synteticky vyrobené lieky.

Skvelý doplnok stravy určený na zníženie hladiny cholesterolu je prípravok Cholesterín.

Jedná sa o extrakt z pukov medvedieho cesnaku, pestreca, tymiánu a borievky. Prispieva k ochrane srdcovocievneho systému a podporuje štiepenie tukov v pečeni.

1. Pravidelná strava

Ak sa chcete vyhnúť problémom s vysokým cholesterolom, je dobré dodržiavať zásady správnej a pravidelnej stravy. Jedzte pravidelne 5x – 6x denne v menších dávkach.

Rozhodne nie je dobré vynechávať raňajky či ďalšie chody a potom sa zrazu napchávať. Práve raňajky sú veľmi dôležité, naštartujú váš organizmus a aj celý metabolizmus.

2. Obmedzenie tučných jedál

Jedlá s nasýtenými tukmi nie sú vo veľkom množstve pre ľudský organizmus zdravé. Obmedzte preto konzumáciu tučných jedál – mäsa, údenín.

Dobré je tiež vyhnúť sa častej konzumácii vnútorností.

3. Konzumácia rastlinných tukov

Namiesto nasýtených živočíšnych tukov si upravte stravu tak, aby ste zvýšili príjem rastlinných tukov s nenasýtenými mastnými kyselinami.

4. Ovocie a zelenina

K správnej strave patrí konzumácia ovocia a zeleniny, ideálne v surovom stave, kedy majú najväčší počet vitamínov a ďalších dôležitých látok.

morské ryby a omega35. Konzumácia rýb

Ryby konzumujte minimálne raz až dvakrát týždenne.

6. Minimum vyprážaného

Cholesterolu neprospieva častá konzumácia vyprážaných pokrmov. Vyprážanie nahraďte inými, zdravšími spôsobmi varenia – napríklad dusením.

7. Zvýšený prísun vlákniny

Vlákniny, ktoré v hojnom množstve obsahujú napríklad strukoviny, znižujú chuť k jedlu. Biele pečivo nahraďte celozrnným. Vďaka tomu človek nie je náchylný na obezitu, ktorá má priamu súvislosť so zvýšeným cholesterolom.

Do svojej stravy môžete zahrnúť aj špeciálnu rozpustnú vlákninu.

8. Dostatok pohybu

Cvičte aspoň pol hodiny denne. Behanie, plávanie, ale i dlhé prechádzky – to sú len niektoré z možností, ako sa aktívne hýbať. Telesná aktivita znižuje riziko zvýšenia cholesterolu v krvi.

9. No stress

Vášmu zdraviu rozhodne neprospeje neustály stres a psychické vypätie. Aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo trpíte zvýšeným cholesterolom v krvi.

10. Pravidelné lekárske prehliadky

Prevencia je dôležitá. Na prehliadky k lekárovi je nutné chodiť minimálne raz za dva roky. V rámci preventívnych prehliadok je vykonávané bezplatné meranie cholesterolu v krvi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button