Zdravie a krása

Ako využiť prvosienku jarnú?

prvosienka jarnáRady a tipy ako využiť prvosienku jarnú. Prvosienka jarná známa tiež ako peterkľúč je trváca rastlina, ktorá ako je už z názvu jasné, kvitne na jar. Konkrétne je to od marca do mája. Tento posol jari nielen krásne vyzerá, ale má aj rad liečivých účinkov. Ako túto bylinku využiť pre zdravie, sa dočítate v nasledujúcom článku.

Predstavujem vám prvosienku jarnú

Prvosienka jarná vo voľnej prírode rastie najmä na slnečných a vlhkých lúkach a pasienkoch. Kvitne žltými kvetmi a dorastá do výšky 4 – 20 centimetrov. Prvosienku jarnú si ju zameniť iba za prvosienku vyššiu, ktorej kvety majú bledo žltý odtieň a dorastá do výšky až 30 centimetrov. Prvosienka vyššia má o niečo menej výrazné účinky.

Na liečebné účely sa zbierajú kvety s kalichmi, podzemok aj koreň, ktorý obsahuje najviac účinných látok. Prvosienka jarná má veľkú hojivú moc a pomáha nielen pri ochorení dýchacích ciest.

Ide však o ohrozenú, chránenú bylinku, ktorej podzemok sa v prírode zbierať nesmie. Ale trošku žltých kvietkov vám prvosienka daruje. Môžete ju tiež pestovať na záhrade, čo je aj najlepšia voľba.

Liečivé účinky prvosienky jarnej

Prvosienka jarná má nasledujúce liečivé účinky:

  • liečebné účinky prvosienky jarnejVďaka značnému obsahu saponínov riedi hlien a napomáha tak vykašliavaniu, odhlieňuje a tlmí kašeľ. Môže sa užívať aj pri zápaloch priedušiek alebo pľúc.
  • Tiež bojuje proti nachladnutiu.
  • Má upokojujúce účinky, pôsobí proti bolestiam hlavy a migrénam.
  • Má močopudné a protizápalové účinky, pomáha odstrániť močové kamene.
  • Zrýchľuje metabolizmus a lieči reumu.
  • Zvonka prvosienka zlepšuje stav pleti, čistí ju, napomáha odstraňovať vrásky a hojí spáleniny.
  • Nálev z prvosienky jarnej sa dá využiť aj na oplachovanie vlasov, budú potom jemné a voňavé.

Zbieranie a spracovanie prvosienky jarnej

Žlté kvety sa zbierajú aj so zelenými kalichmi a sušia sa v tieni alebo umelo, pri teplote do 40 ° C. Užívanou časťou býval aj podzemok, ale ako bolo spomenuté vyššie, pretože sú prvosienky teraz ohrozené a chránené, bolo by jeho vyrývanie nielen trestné, ale aj veľmi bezohľadné.

Nakoniec kvety, ktorých opatrným zberom rastlinu nijako nepoškodíte, majú účinky podobné. Zbierajte ich však naozaj len toľko, koľko použijete.

Ako možno prvosienku jarnú pripraviť?

ako využiť prvosienku jarnúPrvosienka jarná sa užíva vo forme čaju, ktorý pripravíte nasledovne: dve lyžičky sušených kvetov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Potom čaj sceďte a nechajte trochu vychladnúť. Pije sa raz denne.

Odvar z koreňa sa potom pripravuje z 1 lyžičky drveného koreňa, ktorý povaríme 10 minút v 1/4 litra vody. Užívame ho taktiež raz denne.

Zvonka sa užíva vo forme nálevu z kvetov na omývanie tváre a oplachovanie vlasov.

Namiesto náleve môžete tiež lyžičku čerstvých kvetov postláčať, zaliať troškou vlažnej vody a ochutiť medom. Vznikne priamo pochúťkový liek.

Prvosienku jarnú je veľmi vhodné pridávať aj do zmesí s ostatnými rastlinami s dezinfekčným a odhleňovacím pôsobením, aj do protireumatických zmesí.

Varovanie o prvosienke

Prvosienka jarná je bylina lokálne chránená. Najlepšie je vypestovať si ju na záhrade alebo si vo voľnej prírode natrhať iba malé množstvo kvetov bez podzemku.

Túto bylinku nekombinujte s liekmi na riedenie krvi!

Neprekračujte odporúčané denné dávky.

Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť potom ak užívate nejaké lieky.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button