AkoaPreco.com > Ako si vybrať > Ako vybrať kuchynský nôž?

Ako vybrať kuchynský nôž?

správne krájanie s kuchynským nožomBaví vás varenie a chcete si dopriať kvalitné vybavenie? Alebo jednoducho varíte často a chcete si prácu v kuchyni uľahčiť? Či tak alebo onak, základom by mal byť kvalitný kuchynský nôž. Krájanie všemožných surovín je v kuchyni potrebné, a práve dobrý nôž môže túto prácu veľmi uľahčiť. A navyše s kvalitným nožom je menšia šanca, že sa porežete, ako s lacným výrobkom, na ktorý musíte viac tlačiť a čepeľ potom ľahko skončí inde, než kde ste si predstavovali.

Čo potrebujeme ak chceme vybrať kvalitný kuchynský nôž:


  • nešetriť – kvalitný nôž za pár eur jednoducho nezoženiete
  • premyslieť, na čo ho najviac potrebujete
  • správne skladovať aj brúsiť

Typ noža

ako si správne vybrať kuchynský nôžZo všetkého najskôr si musíte premyslieť, aký nôž chcete. Či na pečivo, na zeleninu, na vykosťovanie alebo na bežné krájanie mäsa a ďalších prísad do jedla. Napríklad na krájanie ovocia sa hodia keramické nože, ktoré najlepšie zachovajú dôležité vitamíny a ovocie nerozpučia.

Na pečivo sú zase lepšie vrúbkované, uľahčujúce krájanie a k vykosťovaniu sa najviac hodia nože s tenkou čepeľou. A klasický kuchynský nôž sa najviac hodí napríklad na porciovanie mäsa alebo krájanie zeleniny.


Uloženie

O kvalitný nôž je potrebné sa dobre starať. Napríklad umývanie v umývačke nie je práve ideálne. Lepšie je opláchnuť ho pod vodou a osušiť. Dôležité je tiež uloženie.

stojan na kuchynské nožeNože by nemali byť pohromade s ďalším riadom a nemali by ležať ani jeden na druhom. Ideálne sú rôzne magnetické alebo drevené boxy (hodiť sa môže Blok Woody pre 13 nožov a nožnice/cieľku od Tescomy).

Möbelix

Rukoväť

Správna rukoväť má byť taká, aby sa vám dobre držala a zabránila tomu, že vám zíde ruka a porežete sa. Zároveň v nej musí čepeľ pevne sedieť a nôž aj s rukoväťou by nemal byť príliš ľahký. U ťažšieho noža totiž nemusíte pri krájaní na čepeľ toľko tlačiť a zmenšuje sa riziko poranenia.

Dĺžka čepele

Opäť záleží hlavne na tom, na čo nôž potrebujete. Kým nože na ovocie či zeleninu bývajú kratšie, u bežných kuchynských nožov používaných napríklad na krájanie mäsa je vhodná dĺžka 14 – 20 centimetrov.

Ostrie

Kvalitný nôž bez kvalitného ostria proste nekúpite. Najlepšou voľbou je nôž s čepeľou z kvalitnej ocele. Zároveň je dôležité sa o ostrie dobre starať. To znamená nôž správne brúsiť (dobrý tipom sú napríklad nože Tescoma zo série Home Profi alebo nože AZZA, pri ktorých nájdete aj kvalitné ocieľku na ich ostrenie).

Tipy


Základné kritéria na to, ako si správne vybrať dobrý kuchynský nôž sú:

  • tvrdosť a kvalita ocele
  • prevedenie ostria
  • tvar čepele (dĺžka, zakrivenie)

Mohlo by vás zaujímať

ako využiť slzovku

Ako využiť slzovku v kuchyni?

Slzovka je ďalšia superpotravina, ktorá si postupne razí cestu do našich domácností. Presnejšie povedané, môžeme …

Jeden komentár

  1. Brenda Bolibruchová

    u nas bol vyber spravneho noza doslova boj kvoli tvrdosti a pevnosti a tiez kvoli ostrej cepeli az sme saxnapokon rozhodli pre odolne pevne japonske noze z damaskovej ocele od dellinger-u a veru nelutujeme praca s nimi je rychla a porcia vyzera uzasne

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.