Ako si vybraťŠport

Ako vybrať snežnice?

vyber sneznicSnežnice vám umožnia ľahký pohyb po hlbokom snehu. Používajú sa tam, kde je bežná chôdza ťažká a náročná. Podľa čoho a ako si vybrať snežnice? Na aké všetky dôležité kritéria sa pri výbere snežníc treba zamerať sa dočítate v tomto článku.

Základné kritéria ako si vybrať snežnice

snezniceVyberajte podľa toho, ako často a ako dlho ich máte v pláne užívať. Budete ich používať každý deň, len cez víkendy, alebo iba výnimočne?

A čo so snežnicami máte v pláne robiť – loziť, behať, stúpať, zdolávať alebo sa len prechádzať?

Podľa odpovedí sa potom rozhodnite pre výber snežníc, ktoré sú rekreačnochodecké, turistické, horské alebo bežecké.

1. kritérium – terén

Prvým kritériom ako vybrať snežnice je to, v akom teréne sa s nimi máte v pláne pohybovať (prašan, zľadovatený povrch, a podobne).

Čím náročnejší terén, tým viac prepracované snežnice potrebujete.

2. kritérium – veľkosť snežníc

Nezabudnite si tiež zvoliť správnu veľkosť (dĺžku) snežníc. Kratšie a užšie sú vhodné do kopcov.

Viacbodové a ozubené snežnice s uchytením špičky aj päty si kúpte na ľadový a strmý povrch. Dĺžku snežníc ovplyvňuje tiež hĺbka snehu.

3. kritérium – tvar

Ďalším bodom na zváženie, podľa ktorého vybrať snežnice je ich tvar, na výber máte medvediu labu, zelenú horu, bobrí chvost, cross-country a odžibwajskú snežnicu. Každý tvar predstavuje výhodu do určitého terénu:

  • Medvedia laba je ideálna do prašanu.
  • Zelená hora zabraňuje kĺzaniu a umožňuje jednoduché ovládanie.
  • Bobrí chvost drží stopu a brzdí sklz.
  • Cross-country sú klasické snežnice, ideálne pre pohyb v otvorenej krajine.
  • Odžibwajská snežnica je tvarovaná tak, aby vám umožnila rýchly pohyb rovinnú krajinou a zároveň zabránila kĺzanie.

4. kritérium – viazanie snežníc

Pri výbere snežníc si dôkladne prezrite viazanie. Je to tá najdrahšia vec, ktorú na nich nájdete. Viazanie musí byť stabilné, pevné, ľahké a také, ktoré umožňuje aj beh.

ako vybrat snezniceVoľné viazanie je vhodné do hlbokého snehu a na strmé svahy, kde však nemusíte zdolávať prekážky. Pevné viazanie je ideálne na zdolávanie prekážok.

Okrem týchto dvoch existuje aj také viazanie, ktoré vás obmedzuje iba v určitom pohybe. Viazanie TSL je už pre skutočných profíkov. Topánka je uchytená ku snežnici pomocou os. Ide o jednoduchý, ale veľmi efektívny princíp.

Toto viazanie však vyžaduje aj špeciálnu obuv. Výhodou je prirodzená chôdza, minimálna váha viazania a skvelé ovládanie snežníc.

5. kritérium – zaťaženie

Typ a veľkosť snežníc vyberajte podľa celkového zaťaženia (teda vašej váhy + váhy batožiny). Čím väčšia záťaž, tým je potrebné mať na nohe väčšiu snežnicu.

Všeobecne sa udáva, že na 1 kilogram váhy patrí plocha o veľkosti 15 cm2. Dajte pozor tiež na nosnosť snežníc. Zaujímať by vás mohla aj jej samotná váha.

Prečítajte si aj:

6. kritérium – materiál a doplnky

Pri výbere snežníc zohľadňujte aj materiály, z ktorých sú vyrobené. Na výber máte drevené, duralové alebo plastové, pričom tie plastové sú najľahšie.

Všímajte si aj doplnky, ktoré sú ku snežniciam pridávané (palice, návleky, batohy na snežnice).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button