Ako vybrať snežnice?
Snežnice vám umožnia ľahký pohyb po hlbokom snehu. Používajú sa tam, kde je bežná chôdza ťažká a náročná. Podľa čoho a ako si vybrať snežnice? Na aké všetky dôležité kritéria sa pri výbere snežníc treba zamerať sa dočítate v tomto článku.
Základné kritéria ako si vybrať snežnice
Vyberajte podľa toho, ako často a ako dlho ich máte v pláne užívať. Budete ich používať každý deň, len cez víkendy, alebo iba výnimočne?
A čo so snežnicami máte v pláne robiť – loziť, behať, stúpať, zdolávať alebo sa len prechádzať?
Podľa odpovedí sa potom rozhodnite pre výber snežníc, ktoré sú rekreačno–chodecké, turistické, horské alebo bežecké.
1. kritérium – terén
Prvým kritériom ako vybrať snežnice je to, v akom teréne sa s nimi máte v pláne pohybovať (prašan, zľadovatený povrch, a podobne).
Čím náročnejší terén, tým viac prepracované snežnice potrebujete.
2. kritérium – veľkosť snežníc
Nezabudnite si tiež zvoliť správnu veľkosť (dĺžku) snežníc. Kratšie a užšie sú vhodné do kopcov.
Viacbodové a ozubené snežnice s uchytením špičky aj päty si kúpte na ľadový a strmý povrch. Dĺžku snežníc ovplyvňuje tiež hĺbka snehu.
3. kritérium – tvar
Ďalším bodom na zváženie, podľa ktorého vybrať snežnice je ich tvar, na výber máte medvediu labu, zelenú horu, bobrí chvost, cross-country a odžibwajskú snežnicu. Každý tvar predstavuje výhodu do určitého terénu:
- Medvedia laba je ideálna do prašanu.
- Zelená hora zabraňuje kĺzaniu a umožňuje jednoduché ovládanie.
- Bobrí chvost drží stopu a brzdí sklz.
- Cross-country sú klasické snežnice, ideálne pre pohyb v otvorenej krajine.
- Odžibwajská snežnica je tvarovaná tak, aby vám umožnila rýchly pohyb rovinnú krajinou a zároveň zabránila kĺzanie.
4. kritérium – viazanie snežníc
Pri výbere snežníc si dôkladne prezrite viazanie. Je to tá najdrahšia vec, ktorú na nich nájdete. Viazanie musí byť stabilné, pevné, ľahké a také, ktoré umožňuje aj beh.
Voľné viazanie je vhodné do hlbokého snehu a na strmé svahy, kde však nemusíte zdolávať prekážky. Pevné viazanie je ideálne na zdolávanie prekážok.
Okrem týchto dvoch existuje aj také viazanie, ktoré vás obmedzuje iba v určitom pohybe. Viazanie TSL je už pre skutočných profíkov. Topánka je uchytená ku snežnici pomocou os. Ide o jednoduchý, ale veľmi efektívny princíp.
Toto viazanie však vyžaduje aj špeciálnu obuv. Výhodou je prirodzená chôdza, minimálna váha viazania a skvelé ovládanie snežníc.
5. kritérium – zaťaženie
Typ a veľkosť snežníc vyberajte podľa celkového zaťaženia (teda vašej váhy + váhy batožiny). Čím väčšia záťaž, tým je potrebné mať na nohe väčšiu snežnicu.
Všeobecne sa udáva, že na 1 kilogram váhy patrí plocha o veľkosti 15 cm2. Dajte pozor tiež na nosnosť snežníc. Zaujímať by vás mohla aj jej samotná váha.
Prečítajte si aj:
- Ako správne vybrať lyže?
- Ako vybrať lyžiarsku prilbu?
- Ako si vybrať boby alebo sánky?
- Ako si vybrať zjazdové lyže?
- Ako namazať bežky?
- Ako vybrať bežky?
- Ako vybrať bežecké palice?
6. kritérium – materiál a doplnky
Pri výbere snežníc zohľadňujte aj materiály, z ktorých sú vyrobené. Na výber máte drevené, duralové alebo plastové, pričom tie plastové sú najľahšie.
Všímajte si aj doplnky, ktoré sú ku snežniciam pridávané (palice, návleky, batohy na snežnice).