Návody

Ako namazať bežky?

ako namazať bežkyV zime mnohí z vás iste vytiahnu bežky, vyjdú do hôr a prejdú sa na upravených tratiach. Ak je dostatok snehu, jazdy na bežkách sú skutočne výbornou zábavou, pri ktorej si zlepšíte fyzičku a na viac tiež spoznáte krásy prírody. Aby vás však lyžovanie bavilo a na trati ste sa príliš netrápili, je potrebné vykonať dôkladné mazanie lyží. Ako namazať bežky?

V článku sa dozviete:

 • Postup mazania
 • Ako často mazať
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Postup mazania bežiek

1. Príprava na mazanie

jazda na bežkáchV prvom rade skontrolujte, či na skĺznici lyže nie sú nejaké nečistoty zo skoršieho používania.

V prípade, že skĺznica lyže nie je čistá, vezmite si klasickú bronzovú kefu a od špičky k päte lyže ním skĺznicu očistite.

2. Nanesenie parafínu

Ďalším krokom je nanesenie parafínu. K tomu je nutné zvoliť parafín vhodnej farby.

Mazanie vykonávajte tak, aby parafín zanechal na skĺznici stopu. Pokiaľ to ide ťažko, môžete ho ľahko nahriať a nakvapkať.

3. Žehlenie

Ako náhle je parafín nanesený, a to pokojne aj v malom množstve, použite žehličku. Opäť postupujte od špičky lyže k jej päte.

Je dôležité, aby ste žehličku nenechávali príliš dlho na jednom mieste, mohlo by ľahko dôjsť k prepáleniu skĺznice.

4. Stiahnutie vosku

Po vychladnutí od žehličky si vezmite plastovú stierku a stiahnite prebytočný vosk. Znovu od špičky k päte. Stierku pritom držte pod uhlom cca 45 stupňov.

5. Vyleštenie

Vezmite si nylonovú kefu a s jej pomocou skĺznicu lyže vyleštite. Ako náhle zo skĺznice už neodpadá žiadny parafín, znamená to, že je proces parafínovania hotový.

6. Namazanie stúpacieho vosku

Od tohto kroku postupujte vo chvíli, keď pôjdete lyžovať klasikou, kde sa počíta s tým, že terén bude vlnitejší. Pre výstupy je totiž potrebné lyže namazať vhodným stúpacím voskom. Tí z vás, ktorí dávajú prednosť korčuliarskemu štýlu, stúpací vosk nepoužijú.

Najprv na skĺznicu namažte tenkú vrstvu základného vosku, prípadne modrý klister.

Vosk sa nanáša tak, že na skĺznicu vždy po niekoľkých centimetroch nanesiete kúsok vosku. Jednotlivé stopy vosku potom nažehlíte, prípadne rozotrite stierkou.

vosk na lyžeAko náhle máte podklad hotový, vyberte si vhodný stúpací vosk podľa toho, aké klimatické podmienky panujú, respektíve aké vlastnosti má sneh, na ktorom budete jazdiť.

Vosk znova naneste v tenkej vrstve rovnako ako podkladový vosk. Rozotrite tak, aby vrstva bola rovnomerná. Naniesť môžete aj niekoľko vrstiev. Platí ale pravidlo, že najprv musíte mazať mäkší vosk, až naň potom tvrdší, studenší vosk.

Ako náhle máte vosk nanesený, prejdite žliabok skĺznice, aby bol čistý. Lyže potom nechajte vychladnúť (používali ak ste žehličku).

Ako často bežky mazať?

Vo chvíli, keď vyrážate na lyže, určite si nezabudnite pribaliť mazanie. Ak sa budete pohybovať v teréne, kedy je vhodné použiť stúpací vosk, potom mazanie vykonávajte najlepšie pred každým výjazdom.

Niekedy sa stane, že vám počas jazdy a stúpania začnú lyže pošmykovať. Pri väčšom ustreľovaní je potom vhodné lyžu aj počas jazdy operatívne namazať znovu.

Čo je potrebné ak chcete namazať bežky?

 • bronzový kefa
 • nylonová kefa
 • základný vosk
 • stúpacie vosky
 • žehlička
 • plastová stierka

Ako dlho mazanie potrvá?

Čím dôkladnejšia príprava skĺznic, tým lepší budete mať pocit z jazdy. Mazanie lyží tak rozhodne nepodcente a dajte si na práci záležať. Pred rozjazdom vám mazanie skĺznic lyží zaberie niekoľko desiatok minút. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na bežky a ako sa obliecť na lyžovačku.

Aké budú náklady na namazanie bežiek?

Základný vosk stojí od 5 €, stúpacie vosky stoja okolo 3 € / kus, parafíny od cca 5 €.

V obchodoch je občas dobré sa porozhliadnuť, či nemajú celé sady voskov.

Tak potom vyjdú vosky lacnejšie, súprava sa dá kúpiť napríklad za 15 €, kedy obsahuje 7 voskov.

Bronzovú kefu zoženiete už od 8 €, nylonovú o niečo lacnejšie. Ak si chcete zaobstarať kvalitnú žehličku na lyže, potom počítajte s investíciou okolo 30 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button