Návody

Návod na viazanie kravaty

návod na viazanie kravatyKravata je módnym doplnkom, ktorý patrí ku každého obleku. Niektorí muži ju nosia skoro každý deň, pretože to vyžaduje ich zamestnanie, iní si berú kravatu len pri výnimočnej príležitosti, napr. na svadbu alebo ples. Spôsobov ako kravatu uviazať je veľa. V tomto článku nájdete návod na uviazanie dvoch najčastejšie používaných uzlov – Windsor a polovičný Windsor. Návod na viazanie kravaty.

Správny výber kravaty

Kravata nemá sama o sebe žiadnu funkciu a slúži len ako doplnok. Každý muž by mal mať vo svojom šatníku aspoň jednu kravatu.

Tí čo ju nosia častejšie, by ich mali mať toľko, aby mohli vždy zvoliť tú vhodnú vzhľadom ku košeli.

Ako vyzerá správne uviazaná kravata?

Správne uviazaná kravata by mala svojím koncom dosahovať k opasku nohavíc. Medzi kravatou a opaskom by nemala byť žiadna medzera, zároveň by kravata nemala zasahovať do zipsu nohavíc.

Kravata by nemala byť nijako pokrčená, nemala by byť príliš utiahnutá, ale uzol by nemal byť ani príliš voľný.

Uzol Windsor

Windsorský uzol, čiže Windsor, je mohutný a symetrický uzol trojuholníkového tvaru. Hodí sa ku košeliam so širokým golierom a je vhodný na slávnostnejšie príležitosti.

Návod na viazanie kravaty:

 1. Zaveste si kravatu na krk tak, aby hrubší koniec bol pri ľavej ruke a bol asi o 40 cm dlhší ako užší koniec kravaty. Pri viazaní uzla zostáva užší koniec kravaty stále v rovnakej polohe a pracuje sa so širokým koncom kravaty. Aby bol výsledný uzol úhľadný, v priebehu viazania vznikajúci uzol stále dostatočne uťahujte.
 2. Najprv prekrížte široký koniec kravaty cez užšiu a pretiahnite ho zadom okom kravaty tak, aby ste ho vrátili na rovnaké miesto.
 3. Teraz široký koniec veďte zadom okolo uzla vo vodorovnom smere.
 4. Potom ho prevlečte dopredu skrz oko kravaty a veďte ho tak, aby smeroval šikmo dole doľava. Teraz je široký koniec svojou spodnou stranou smerom od vášho tela.viazanie kravaty
 5. Teraz položte spredu na uzol dva prsty pravej ruky a cez ne veďte hrubší koniec kravaty smerom zľava doprava. Medzi prstami a uzlom kravaty vám vznikne priestor, ktorý využijete za chvíľu.
 6. Teraz široký koniec kravaty prestrčte zadom skrz oko kravaty a zvrchu ho pretiahnite priestorom, ktorý vymedzujú vaše prsty.
 7. Uzol utiahnite pomocou hrubšieho konca kravaty a tiež zatiahnutím za obe časti kravaty, ktoré vedú z uzla smerom ku krku. Potom uzol posuňte nahor ku krku na svoje miesto.

Uzol polovičný Windsor

Tento uzol je jednoduchším variantom Windsorského uzla. Ide tiež o uzol trojuholníkového tvaru, ktorý je ľahko asymetrický. Hodí sa ku košeliam s úzkym a aj širokým golierom. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na svadbu ako hosť.

Návod na viazanie polovičný Windsor

  1. Zaveste si kravatu na krk tak, aby hrubší koniec bol pri ľaveje ruky a bol asi o 30 cm dlhší ako užší koniec kravaty. Pre viazanie uzla zostáva užší koniec kravaty stále v rovnakej polohe a pracuje sa s širokým koncom kravaty.
  2. Najprv prekrížte široký koniec cez užší zadom ho prehnite naspäť okolo užšieho konca vo vodorovnom smere.
  3. Teraz široký koniec pretiahnite spredu okom kravaty, tak aby smeroval šikmo dole doľava. Teraz je koniec svojou spodnou stranou smerom od vášho tela.

pekne uviazana kravata

 1. Vzniknutý uzol utiahnite a pokračujte vo viazaní kravaty.
 2. Položte spredu na uzol dva prsty pravej ruky a cez ne veďte hrubší koniec kravaty smerom zľava doprava. Medzi prstami a uzlom kravaty vám vznikne priestor, ktorý využijete za chvíľu.
 3. Teraz široký koniec kravaty prestrčte zadom okom kravaty a zvrchu ho pretiahnite priestorom, ktorý vymedzujú vaše prsty.
 4. Následne uzol utiahnite zatiahnutím za hrubší koniec kravaty a potom ho posuňte nahor ku krku na svoje miesto.

Správne uviazať kravatu chce trochu cviku, ale nie je na tom nič zložitého a po pár pokusoch nebudete potrebovať ani návod.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button