Ako vybrať bežecké palice?
Bežky sa nezaobídu bez kvalitných bežeckých palíc. Zlý výber bežeckých palíc vám môže pokaziť športový výkon aj pôžitok z jazdy. Vyberajte preto svoje bežecké palice obozretne. Pár tipov, na čo sa pri nákupe bežeckých palíc zamerať, vám prezradím v nasledujúcom článku a návode ako si vybrať bežecké palice.
Podľa čoho bežecké palice vyberať
Palice k bežkám si vyberajte podľa toho, aký máte štýl behania (korčuľovanie alebo klasika), a tiež podľa toho, či bežky prevádzkujete vyslovene pre šport alebo skôr rekreačne.
Palice tiež vyberajte aj podľa toho do akého terénu sa chystáte. Bežecké palice pre klasický štýl si vyberte také, aby vám siahali po ramená. Pokiaľ chcete korčuľovať, palice by ste mali mať dlhšie, teda dlhé po bradu alebo nos.
Univerzálne palice predstavujú zlatý stred, kedy ich môžete užiť ako na klasiku, tak aj na korčuľovanie a ich dĺžka je tiež niekde uprostred. Pozor však, dĺžku palíc neovplyvňuje iba štýl, ale tiež aj dĺžka rúk a fakt, či jazdíte rekreačne alebo športovo.
Ak máte dlhšie ruky, kúpte si dlhšie palice a naopak. Ak jazdíte rekreačne, vystačia vám kratšie bežecké palice.
Bežecké palice taktiež vyberajte podľa dĺžky, materiálu, madiel, pútiek a tanierikov.
Materiál bežeckých palíc zohráva významnú rolu
Okrem dĺžky paličiek je veľmi dôležitý materiál, z ktorého sú palice vyrobené. Ak sa jazde na bežkách venujete iba rekreačne, postačia vám lacnejšie hliníkové palice, ktoré majú vysokú životnosť, nelámu sa, keď sa ohnú, tak sa ľahko narovnajú, ale zase viac vážia.
Ak ste športovci, oceníte karbónové palice, ktoré sú ľahké, majú lepší švih, nízku váhu a väčšiu tvrdosť. Bohužiaľ, karbónové palice sú zase celkom krehké, a veľmi často a ľahko sa lámu.
Ak sa vám ani toto nepáči, vyberte si kombinované bežecké palice z karbónu a sklolaminátu.
Tieto palice nie sú tak krehké, sú viac odolné, menej tuhé a viac vážia, ako karbónové palice.
Neprehliadnite ani držadlá, pútka ani tanieriky!
Pri výbere bežeckých palíc nepodceňujte držadlá a pútka! Aj keď sa to možno nezdá, ich úloha je veľmi dôležitá. Držadlo veľmi výrazne ovplyvňuje pohodlie pri jazde. Väčšina moderných palíc má dnes už ergonomický tvar a je vyrobená z korku alebo iného moderného materiálu.
Pri výbere preto dbajte nielen na dĺžku palíc, ich materiál, ale tiež aj na držadlá a pútka. Pútka vám umožnia pohodlný pohyb a možnosť nastavenia priechodu.
Pri výbere palíc s korkovými držadlami majte na pamäti, že tieto palice sú možno ľahšie, do ruky príjemnejšie, ale ich životnosť je tiež nižšia.
Pri výbere bežeckých palíc si všímajte tiež tanieriky. Menšie tanieriky si berte na upravené trate, väčšie potom tam, kde je veľa snehu a trať je neupravená. Prečítajte si a článok ako sa obliecť na bežky.
Čím ostrejšie bežecké palice, tým lepšie
Podstatné sú tiež hroty, pretože len s ostrým hrotom sa môžete dobre odpichnúť. Nekupujte preto príliš lacné bežecké palice, pretože ich hroty sa veľmi rýchlo otupia a na namrznutom snehu sa potom nemáte šancu poriadne odpichnúť. Tvar a ostrosť hrotu vyberajte podľa terénu a štýlu behania, aký obľubujete.
Cenové rozpätie
Veľmi významným faktorom pri výbere bežeckých palíc je, samozrejme, aj ich cena. Tie najlacnejšie hliníkové bežkárske palice môžete kúpiť už od 8 eur.
Karbónové palice si môžete kúpiť už za 20 eur, ale tiež aj za 130 eur (tie sú však už označené ako závodné a profesionálne). Kombinované palice (z karbónu a GFK) stoja minimálne 75 eur a viac, sú však najkvalitnejšie.