Ako si vybrať

Ako správne vybrať lyže?

ako vybrať lyžeJazda na lyžiach patrí k obľúbeným zimným športom. Na trhu sa ponúka veľké množstvo rôznych druhov a vybrať tie správne býva niekedy ťažké. V jednom z predchádzajúcich článkov sme vám poradili ako vybrať bežky, teraz sa zameriame na zjazdové lyže. Ako teda správne vybrať lyže?

Aké sú vaše skúsenosti a štýl jazdy

Pri výbere sú dôležité základné parametre (dĺžka, šírka, rádius) a je nutné zvážiť čo od lyží očakávate a aké sú vaše skúsenosti s lyžovaním.

Treba si rozmyslieť, či budete jazdiť na upravených zjazdovkách alebo mimo trate či budete oba typy terénov kombinovať.

Pre začiatočníkov sa hodia rekreačné modely, skúsení lyžiari môžu vyberať zo športových typov.

Dĺžka lyží

dlžka zjazdových lyžíDĺžka lyží je prvý parameter, ktorý najskôr budete riešiť. Kratšie lyže (140-160 cm) sú pomalšie, lepšie sa ovládajú a hodia sa skôr pre pohodovejšie lyžovanie, keď chcete robiť kratšie oblúky.

Krátke typy liží sa vo vysokých rýchlostiach zle ovládajú. Pre zjazd rýchlou jazdou sú vhodné lyže dlhšie (180 cm a viac).

Pre začiatočníkov sa hodia lyže dlhé okolo 140-160 cm.

Šírka lyží

Šírka lyží súvisí s terénom pre ktorý sú lyže určené a ovplyvňujú tiež rýchlosť lyží.

Do terénu sú určené  širšie (90-100 cm). Pre rekreačné lyžovanie na upravených zjazdovkách sú najvhodnejšie lyže široké okolo 75 cm. Pre rýchlu športovú jazdu by mali byť ešte o niečo užšie.

Rádius lyží

Ďalším parametrom, ktorý sa u lyží uvádza je rádius, ktorý uvádza aké je vykrojenie hrán.

Tento parameter ovplyvňuje to, či sú lyže vhodné skôr pre zjazd (dlhší oblúk) alebo pre slalom (kratšie oblúk). Platí tu, že čím menší je rádius, tým sa počas jazdy lepšie točia, teda sa hodia pre kratšie oblúky. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na lyžovačku.

Váha a výška lyžiarov

Vaša váha a výška sú dôležité predovšetkým pre správne nastavenie viazania. Možno ale povedať, že ľahší lyžiar by mal mať kratšie a mäkšie.

Oproti tomu lyžiar ťažší by mal zvoliť tvrdšie, najlepšie so sendvičovou konštrukciou.

Najznámejšie značky lyží

hero lyžeV obchodoch a na internete nájdete veľké množstvo značiek lyží.

Medzi najznámejšími sú Atomic, Salomon, Rossignol, Elan, Head, Blizzard, Sporten, K2, Fischer alebo aj detská značka Ferrari.

Tieto značky bývajú ďalej označené napríklad ako Allround, Allmountain, Crosscarver, podľa toho pre aký štýl lyžovania sú určené.

Výber lyží je naozaj veľký a ak si stále nie ste istí aké zvoliť, navštívte špecializovanú predajňu, kde vám s výberom určite radi poradia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button