Ako vybrať správne in-line korčule pre začiatočníka?

vybranie in-line korčulíIn-line korčule sa stali obľúbenou športovou činnosťou všetkých vekových kategórií. Ako prvý krok tak nastáva výber tých správnych korčúľ, ktorý sa môže u jednotlivých ľudí líšiť. Prinášame vám teda článok s najzákladnejšími radami.


Podľa čoho si vybrať in-line korčule

Na začiatku je potrebné si ujasniť, ako intenzívne a pravidelne sa budete jazde na korčuliach venovať. Nemá cenu si kupovať špičkové korčule, keď mienite jazdiť len párkrát do mesiaca. Ak si teda stále nie ste istí, či sa budete jazdeniu aktívne venovať, pozrite sa radšej po nejakom základnom modeli.

In-line korčule sa delia do 4 kategórií:

 • fitness = korčule určené pre klasické korčuľovanie na vhodných cestách, najvhodnejšie pre začiatočníkov
 • speedskating = korčule určené pre rýchlokorčuľovanie, majú 5 koliesok, pre začiatočníkov nevhodné
 • aggressive = korčule určené pre hrubšie zaobchádzanie (skoky, U-rampy, zábradlia)
 • hokej = korčule určené pre in-line hokej, veľmi podobné korčuliam na ľadový hokej
 • nordic skating = korčule určené na extrémne jazdenie v prírode po zlých cestách

V tomto článku, ktorý je určený práve pre začiatočníkov, sa teda budeme venovať fitnes korčuliam. Tieto korčule sú veľmi ľahké a pohodlné. Spĺňajú optimálny pomer medzi ovládateľnosťou a rýchlosťou. Mávajú väčšie kolieska, určené na nerovnosti na ceste a pre ľahšie a rýchlejšie korčuľovanie.


Základné časti

Každé in-line korčule sa skladajú z niekoľkých základných častí:

 • topánka
 • rám (šasi, frame)
 • kolieska
 • ložiská

Topánka

Topánky majú veľa rozdielov u jednotlivých typov korčúľ. Rozdeľujú sa na topánky s pevným, mäkkým a rôznym skeletom. Spodná časť topánky býva na špičke a priehlavku z textilných materiálov. Vrchná časť je plastová.

Utiahnutie korčule je zaistené buď šnúrkou alebo prackou. Niektoré korčule majú aj kombináciu šnúrky a pracky, čo býva najkvalitnejšie. Vnútro topánky môže byť z materiálov, ktorý sa presne vytvaruje na vašu nohu – preto by sa nemali nikomu požičiavať.

Rám

Fitness korčule mávajú ľahší a vyšší rám z plastového materiálu – hliníkový je pre fitness korčule takmer zbytočný a tiež drahý.

Kolieska

kolieskove korčuleKolieska sa delia podľa veľkosti, hrúbky a tvrdosti. Veľké kolieska sú všeobecne rýchlejšie (menší valivý odpor) a lepšie prekonávajú drobné nerovnosti na ceste.

Malé kolieska vám zaistia stabilnejšiu pozíciu na úkor rýchlosti. Tvrdé kolieska sú rýchlejšie a menej pohodlné, mäkké naopak pohodlnejšie a pomalšie. Tvrdosť koliesok sa pohybuje od 0 najmäkšie do 100 najtvrdšie. Veľkosť potom zhruba od 40mm do 84mm.

Ložiská

Kvalita ložísk je pre jazdu veľmi dôležitá. Nepresne spracované ložiská sa rýchlejšie zanesú nečistotou, horšie sa otáčajú a rýchlo sa tak zničia. Kvalitné (presnejšie spracované) ložiská sa otáčajú ľahko a sú dobre utesnené. Označenie ložísk je štandardne ABEC 1 až ABEC 7.

Cena

in-line korčulovanieCena korčúľ takmer vždy zodpovedá ich kvalite. Pokiaľ chcete korčuľovať často (aspoň) raz týždenne, tak na korčuliach rozhodne nešetrite.

Kvalitné fitness in-line korčule zoženiete približne od 70€. Ak si chcete korčuľovanie len vyskúšať, alebo si zajazdiť párkrát za rok, tak vám budú stačiť aj lacnejšie korčule.

Pozor si dávajte na extrémne lacné korčule z hypermarketov, ich kvalita je naozaj mizerná.

Tipy


Pre začiatočníka sú vhodnejšie:

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

 • mäkšie kolieska, zaručujú totiž pohodlnejšiu jazdu, rýchlejšie sa ale zídu tiež
 • veľkosť koliesok max. 80mm, čím väčšie, tým rýchlejšie a teda aj väčšia možnosť pádu
 • čím vyššie číslo, tým kvalitnejší ložiská, priemer je ABEC 5, lepšie sú ABEC 7

Mohlo by vás zaujímať

ako vybrať krbové kachle

Ako vybrať krbové kachle?

Krbové kachle sú krásnym a efektívnym doplnkom interiéru. Kachle sú zdrojom príjemného tepla a vytvárajú útulnú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.