Ako si vybraťŠport

Ako vybrať bežky?

ako vybrať bežkyJazda na bežkách je ideálnym športom pre tých, ktorí radi športujú v prírode. Cez zimu, keď nemôžete vyraziť na bicykel alebo behať, sú bežky výbornou voľbou. Bežky sú vhodné pre všetky vekové kategórie a nezáleží ani na vašej kondícii. Jazdu si prispôsobíte vašim schopnostiam a potrebám. Ak bežky ešte nemáte, iste sa vám budú hodiť nasledujúce tipy na čo si dať pri ich výbere pozor. Ako vybrať bežky?

Aké lyže vyberať?

Pred samotnou kúpou je potrebné si rozmyslieť, čo od bežiek očakávate. Chcete jazdiť klasicky alebo radšej korčuľovať? Budete jazdiť v upravených stopách alebo vo voľnej prírode v neupravenom teréne?

Klasické lyžovanie sa hodí pre výlety a rekreačných športovcov, korčuľovanie vyžaduje istú fyzickú zdatnosť a je skôr záležitosťou športovcov.

Lyže na klasiku

Pri výbere lyží na klasiku sú dôležité nasledujúce tri parametre:

Dĺžka lyží

lyže na klasikuLyže by mali byť asi o 20-30 cm vyššie ako je lyžiar. Čím dlhšie lyže vyberiete, tým horšie sa budú ovládať, ale budú rýchlejšie.

Šírka lyží

Pre rekreačné lyžovanie sa hodia lyže široké 47 mm a viac. Lyže široké 45 mm sú vhodné pre športovú a pretekárske jazdu. Menej skúsený jazdec by mal radšej zvoliť lyže kratšie a širšie, aby boli stabilnejšie a ovládateľnejšie.

Tip: Bežky si určite pozrite aj na internete môžete nájsť oveľa výhodnejšie ceny a lyže v lepšej kvalite ako niekde inde v obchode.

Tvrdosť lyží

Tento parameter súvisí s hmotnosťou lyžiara – čím ťažší lyžiar, tým tvrdšie lyže by mal vyberať, aby nedochádzalo k ich prešliapnutiu.

Ak stojíte na oboch lyžiach, mali by byť uprostred vyklenuté nahor – tzn. pod topánkou je mazacia komora, kam sa nanáša vosk pre odraz.

Po prenesení váhy na jednu lyžu by sa lyža mala podkladu dotýkať rovnomerne po celej svojej dĺžke. Správna tvrdosť zaručí, že vám lyže nebudú pri odraze podklzovať.

Keby boli lyže málo tvrdé, bola by plocha s odrazovým voskom stále v kontakte so snehom a lyže by dobre nešli.

Bežky na voľný štýl lyžovania – korčuľovanie

Lyže na korčuľovanie by mali byť o 5-15 cm vyššie ako postava lyžiara.

Bývajú tiež užšie a majú menej zahnuté špičky nahor. Pri korčuľovaní sa odráža lyžiar z hrany, preto lyže nemajú vyklenutú mazaciu komoru.

Ďalšie typy lyží

V obchodoch sa ponúkajú aj lyže kombi, turistické, backcountry, fitness alebo napríklad šupinové. Každé z týchto lyží sú určené pre iný štýl jazdy a majú iné vlastnosti. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

Kombi lyže

Ide o lyže, ktoré majú parametre medzi lyžami na klasiku a na korčuľovanie. Sú vhodné predovšetkým pre beh v stope.

Turistické lyže

turisticke lyžeTieto lyže sa hodia pre začiatočníkov a pre rekreačnú jazdu. Turistické bežky poskytujú perfektnú rovnováhu medzi odrazom a sklzom na každom type snehu.

Majú nízku hmotnosť a sú spoľahlivým spoločníkom na túry v stope.

širšie a kratšie ako lyže na klasiku, teda sú lepšie ovládateľné a stabilnejšie. Sú vhodné aj do stredne náročného a nerovného terénu. Prečítajte si aj články ako sa obliecť na bežky a ako sa obliecť na lyžovačku.

Backcountry lyže

Backcountry lyže sú lyže určené do náročného a neupraveného terénu. Majú oceľové hrany.

Šupinové lyže

Názov lyží je odvodený od povrchu skĺznice, ktorý pripomína šupiny. Vďaka šupinám, ktoré sú v strednej časti lyže, nebudú lyže podšmykávať.

Lyže sú však hlučnejšie, majú horší sklz a nie sú príliš vhodné do prachového alebo zľadovateného snehu.

Výber topánok a viazania

Ak máte vybrané lyže, potrebujete k nim topánky a viazanie. Na našom trhu sa predávajú dva typy viazania, ktoré nie sú vzájomne kompatibilné. Preto najprv vyberte vhodné topánky a potom k nim zodpovedajúci typ viazania.

topanky na bezkyTopánky na bežky by mali byť predovšetkým pohodlné a mali by poskytovať dostatočný tepelný komfort.

Výber palíc na bežky

Už máte skoro všetko, aby ste mohli vyjsť, ale k lyžiam patria tiež lyžiarske palice.

Palice pre klasiku by mali dosahovať asi po plecia, tj. o 30-35 cm nižšie ako je výška postavy.

Na korčuľovanie sú o kúsok dlhšie – mali by byť asi pod nos, tj. O 20-25 cm nižšie ako postava.

Ak budete pri výbere bežiek tápať, navštívte nejaký seriozný skishop alebo eshop a nechajte si s výberom poradiť. A potom stačí počkať až napadne sneh a hurá do bielej stopy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button