Ako si vybraťŠport

Ako vybrať lyžiarsku prilbu?

návod ako si vybrat lyžiarsku prilbuPrilba patrí k základnej lyžiarskej výbave, bez ktorej by ste na svah nemali v žiadnom prípade vyraziť. Prilba na lyže vám totiž môže zachrániť život. Je však nutné povedať, že na trhu je toľko rôznych prilieb, že sa vám môže zdať ich výber veľmi zložitý. Viete, čím sa riadiť pri výbere lyžiarskej prilby? Ja vám poradím! Návod ako si vybrať lyžiarsku prilbu.

Lyžiarská prilba musí spĺňať bezpečnostné normy!

Podľa čoho vyberať svoju prilbu na lyže? Kúpte si iba takú prilbu, ktorá má atest podľa všetkých platných noriem STN EÚ. Len taká prilba vám totiž môže zaistiť skutočnú bezpečnosť. Také prilby majú potom štítky s označením bezpečnosti EN 1077.

lyžiarská prilbaLyžiarská prilba musí správne sedieť na hlave!

Lyžiarsku prilbu vyberajte tiež podľa obvodu a tvaru hlavy. Prilbu si vždy vyskúšajte, musí vám na hlave vždy dobre sedieť, nesmie sa na hlave hýbať, ale zároveň tiež nesmie nikde tlačiť a drieť.

Vyberajte si také prilby, ktoré majú možnosť nastavenia obvodu hlavy.

Lyžiarsku prilbu vyberajte aj podľa tvaru a použitého materiálu

Pri výbere prilby na lyže si všímajte konštrukciu a materiály, z ktorých bola prilba vyrobená, a ktoré významne ovplyvňujú jej kvalitu, životnosť, bezpečnosť i komfort.

Najlepšie sú také prilby, ktoré kryjú aj uši a sú tzv. celoskeletové. Prilba nesmie odkrývať čelo (medzi obočím a čelom by mal byť dvojcentimetrový priestor).

Bez kvalitného zapínania to nejde!

Pozrite si tiež upínacie prvky, s ktorými sa musí dobre manipulovať, a zároveň musia byť stabilné a pevné.

Zapínanie musí byť jednoducho ovládateľné jednou rukou. Iba tak vám upínanie môže zaistiť potrebnú bezpečnosť.

Váha lyžiarskej prilby robí veľa!

výber lyžiarskej prilbyLyžiarsku prilbu vyberajte aj podľa váhy, nesmie byť príliš ťažká, pretože to by už nebolo príjemné a pohodlné.

Váha prilby sa pritom líši podľa typu aj značky. Príliš ťažké prilby preťažujú krčnú chrbticu.

Ďalšie podstatné parametre prilby na lyžovanie

Je dôležité, aby ste vedeli, pre aký štýl lyžovania prilbu chcete, pretože aj to ovplyvňuje voľbu prilby na lyže.

Pri výbere prilby nepodceňujte priechody na odvetrávanie, lebo sú dôležité (čím viac priedušné, tým lepšie).

Lyžiarsku prilbu skúšajte ideálne aj s lyžiarskymi okuliarmi. Prečo? Nie každé okuliare sú kompatibilné s každou prilbou. Dokonca ani rovnaká značka kompatibilitu nezaručuje. Prečítajte si aj články ako sa obliecť na lyžovačku a ako si vybrať prilbu na bicykel.

Rozhoduje vek aj pohlavie!

Prilbu na lyže si vyberajte tiež podľa toho, či ste muž, žena alebo dieťa. Na dizajn a cenu sa pozerajte až nakoniec. Najlacnejšie prilby na lyže môžete zaobstarať už od 19 eur, tie kvalitnejšie stoja 30 eur a viac.

Dámske a pánske prilby na lyže sa medzi sebou cenovo príliš nelíšia. Na trhu máte možnosť kúpiť tieto lyžiarské prilby už za 38 eur, ale tiež aj za 150 eur (čo sú prilby už pre profesionálnych lyžiarov) a majú tie najlepšie vlastnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button