AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako naniesť protiplesňový náter?

Ako naniesť protiplesňový náter?

ako naniesť protiplesňový náterPlesne sú síce súčasťou našej prírody, ale na druhej strane môžu spôsobovať vážne škody na zdraví ľudí a najmä na zdraví detí. Plesne sa tvoria najmä v prostredí, kde je vlhko, malé alebo žiadne prúdenie vzduchu a nízke teploty. Najjednoduchším spôsobom boja proti nim sú kvalitné protiplesňové nátery. Ako naniesť protiplesňový náter?

Čo budete na protiplesňový náter potrebovať:


  • čistiaci roztok
  • izolačná náterová hmota
  • protiplesňové akrylátové maliarske farby s fungicídnou prísadou
  • štetce
  • vodu

Kedy protiplesňový náter použiť

ako odstrániť pleseň na steneProtiplesňové nátery majú svoje opodstatnenie v priestoroch určených na skladovanie potravín, na prípravu a konzumáciu jedál. Obdobne sa používajú v priestoroch spojených so skladovaním a manipuláciou s bielizňou a textilom atď.

Protiplesňové nátery pôsobia nielen proti plesniam, ale majú aj ďalšie účinky, napr. ničia aj riasy a machy, blokujú organické zložky, ktoré sú živnou pôdou pre mikroorganizmy, zvyšujú povrchovú teplotu natretých plôch a tak blokujú kondenzáciu vodných pár na povrchu, sú tepelnou izoláciou plôch, neprepúšťajú vodu atď.

Protiplesňové nátery sa používajú na vlhké steny a stropy interiérov, skladov, potravinárskych, stravovacích, zdravotníckych priestorov, v garážach a podzemných priestoroch, na zatienené fasády budov a striech a aj ako hydroizolačné nátery zaisťujúce izoláciu proti priesaku vody. Nátery sú zdravotne nezávadné a spĺňajú potrebné hygienické normy.


Príprava pred náterom

Samotnému vykonaniu prác, najmä veľkoplošných (steny, stropy a pod.), musí predchádzať príprava, ako je zakrytie okien a iných predmetov. Najskôr budeme nanášať čistiaci roztok s potrebným antibakteriálnym a hygienickým účinkom.

Möbelix

Po niekoľkých hodinách následne natrieme na stenu izolačnú náterovú hmotu, ktorá už odstráni obvyklé druhy plesní a baktérií a dlhodobo zabráni ich novej tvorbe.

Kde sa najčastejšie objavujú plesne

V domácnosti je hrozba plesní na niekoľkých miestach, a to najmä v kuchyni, v kúpeľni, prípadne v práčovni, najmä na chladných stenách. Všade tu dochádza k zvýšenému zrážaniu pár. Ako prevenciu je možné dodržiavať určité opatrenia, ako nie len použitie protiplesňového náteru. Je to pravidelné a dostatočné vetranie jednotlivých miestností.

protiplesňové náteryUdržiavanie ideálnej vlhkosti vzduchu, čo je rozmedzie medzi 45 až 50 percentami. Ale sú aj ďalšie drobné opatrenia, potrebný nábytok nikdy nestaviame hneď k stene, ale ponecháme medzery, aby mohol vzduch dobre cirkulovať v miestnosti. Obmedzíme sušenie bielizne v miestnostiach, v kuchyni budeme používať digestor počas varenia, ktorý nám odvedie prebytočnú paru.

Úplne nevhodné sú nepriedušné nátery na steny, ktoré považujeme za izoláciu proti vode. Medzi ne patria najmä latexové a olejové farby.

Aké farby sa dajú kúpiť

Na našom trhu sú k dostaniu napríklad protiplesňové akrylátové maliarske farby s fungicídnou prísadou, ktoré sú vhodné do bežných miestností, ale aj takých, kde je vysoké riziko vzniku plesní, teda napríklad kúpeľňa a kuchyňa. Ich výhodou je tiež to, že sa nanášajú rovnakým spôsobom, ako klasické maliarske farby. Nemusíte sa teda báť, že by ste ich aplikáciu nezvládli.

Postup maľovania


Protiplesňové nátery aplikujeme na čistý, pevný a rovnomerný podklad. Nanášať ich môžeme valčekom, štetcom alebo pomocou nástreku. Dôležité je, aby miestnosť po aplikácii protiplesňového náteru bola dobre vetraná a taktiež tu bola zaistená dostatočná teplota, vďaka ktorej sa náter do stien pozvoľna a dostatočne absorbuje.

Mohlo by vás zaujímať

omietanie tehly

Ako naniesť hrubú omietku?

Pri renovácii bytu či domu nás skoro vždy trápi napnutý rozpočet. Nie každý si môže …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.