Domácnosť

Druhy tmelov, aký tmel použiť na opravu

druhy-tmelovTak ako je mnoho druhov prasklín, dierok a nerovných povrchov, tak je aj mnoho typov, druhov tmelov a lepidiel, ktoré môžeme použiť na opravu rôznych poškodených miest. Aký druh tmelu vybrať? Ako sa v nich vyznať?

Postup opravy s použitím tmelu

K tomu, aby ste opravili olúpanú škáru či nejakú tú prasklinku na stene, nepotrebujete veľa. Postačuje zakúpiť ten správny typ tmelu alebo lepidla, obstarať si špachtľu a zabrusovač na omietku. Nič viac.

Na poškodený povrch nanesiete špachtľou vybraný tmel, upravíte ho špachtľou a necháte takto upravený povrch približne jednu hodinu schnúť. Celkový čas záleží na hrúbke nanesenej vrstvy tmelu.

Než sa ale odhodláte k oprave, je potrebné vedieť, aký typ tmelu či lepidla vybrať.

Druhy tmelov:

Akrylový tmel

ajrylový tmelNa dierky a prasklinky, na zatmelenie škár a trhlín, je najvhodnejšie akrylový tmel. Je skvelý pre materiály s rôznou rozťažnosťou a priľnavosťou.

Je vhodný aj na lepenie líšt, k začisteniu nerovností. Dobre tiež chytá maliarske farby a výborne splynie s okolitou omietkou.

Silikónový tmel

Do vlhkého prostredia sa najlepšie hodí tmel silikónový. Je teda ideálny k oprave škár napríklad v kúpeľni či kuchyni.

Štukový tmel

Na štukovanú stenu najlepšie uplatníme priamo štukový tmel. Má totiž hrubšiu konzistenciu.

Tmel na sadrokartón

Existuje dokonca aj tmel na sadrokartón, v dnešnej dobe toľko používaný a obľúbený.

Univerzálny tmel

tesniaci tmelV prípade, že nechcete kupovať rozličné druhy tmelov kvôli rôznym typom prasklín a rôznym typom materiálov, je tak vhodný tmel univerzálny.

Hoci je univerzálny, napriek tomu nie je možné použiť na úplne všetky typy povrchov a materiálov.

Čo je potrebné na opravu s pomocou tmelu?

  • vhodný typ tmelu alebo lepidla
  • špachtľu
  • zabrusovač omietky (filcové či iné hladidlo)

Ako dlho trvá oprava?

Všetko záleží na veľkosti opravovanej plochy, ale spravidla si vystačíte s cca 5-10 minútami. Nutné je ale pripočítať aj dobu zasychania, ktorá sa pohybuje okolo jednej hodiny.

Náklady na opravu

Cena sa odvíja od typu tmelovacej či lepiacej hmoty. Akrylový tmel (310 g) stojí cca 2 €. Tmel silikónový (310 g) vás vyjde na cca 3,30 €. Cena univerzálneho tmelu (310 g) sa pohybuje okolo 2,20 €. Štukový tmel kúpite za cca 2 € / 310 g a tmel na sadrokartón vás vyjde na cca 2,50 €.

Cena špachtľe sa pohybuje v rozmedzí 0,20 – 0,50 €. Záleží na šírke a materiálu špachtle.

Zabrusovač omietky možno máte už dávno vo svojom kutilskom kufríku, ale ak ho nevlastníte, je možné tento zabrusovač zaobstarať za cca 2,50€.

Celkové náklady sú teda približne 5 – 8€.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button