Ako si vybraťŠport

Ako vybrať lyže z druhej ruky?

lyže z druhej rukyDo lyžiarskej výbavy nemusíte investovať desiatky tisíc. Lyže z druhej ruky zoženiete v bazáre za zlomok pôvodnej ceny. A viete aký je medzi nimi rozdiel? Rozdiel medzi novými a „ojazdenými“ lyžami je len jeden deň na snehu. Ako ale vybrať tie správne? Čo skontrolovať a na čo sa zamerať aby ste vybrali dobré lyže za nízku cenu?

Čo je potrebujete vedieť, ak chcete kupovať lyže z druhej ruky?

Skôr ako vyrazíte do lyžiarskeho bazáru nakúpiť lyže z druhej ruky, skúste si odpovedať na niekoľko základných otázok:

  • Ako dobre viem na lyžiach jazdiť?
  • V akom teréne chcem jazdiť?
  • Koľkokrát za zimu pôjdem lyžovať?
  • Aké mám lyžiarske ambície?

Ak vyrazíte s deťmi na vianočnú lyžovačku do rakúskych Álp, v januári s priateľmi do Francúzska a sezónu zakončíte vo slovenských Tatrách, pravdepodobne nebude všade rovnaký terén. V dobrom kamennom lyžiarskom bazáre vám pri výbere lyží z druhej ruky pre zvolené podmienky radi poradia.

Kvalitný bazár je základ, vyškolený personál povinnosť

Často omieľaná téma, ale naozaj to nepodceňujte. Dobre zvážte, do ktorého bazáru pôjdete, pretože lyže, ktoré si potom odnesiete, vám budú slúžiť niekoľko rokov. V prípade nákupu v internetovom bazáre, si zistite, za akých podmienok môžete zakúpené lyže vrátiť a či vôbec.

V prípade, že kupujete na veľkom internetovom bazáre, kde kúpite lyže z druhej ruky od súkromného predajcu s vrátením zakúpených lyží veľmi nerátajte, preto si dajte veľký pozor pri kúpe a radšej voľte kúpu od predajcu z vášho okolia, aby bolo možné si lyže osobne prezrieť a zakúpiť.

ako vybrať lyže z druhej rukyMá to svoju výhodu: ušetríte na poštovnom, lyže si prezriete osobne, v prípade kúpi si ich sami aj odveziete a máte teda záruku, že sa nepoškodia vinou nešetrného zaobchádzania prepravcov, a je veľká pravdepodobnosť, že sa ešte na cene s predajcom dohodnete.

Čo sa týka špecializovaných bazárov, vyškolený personál zložený z odborníkov vám poradí a zodpovie všetky otázky, pričom sa možno rozhodnete pre úplne iné lyže, než ste si zvolili na začiatku. Komunikovať spolu môžete priamo na predajni, po telefóne či online.

Na čo sa pri výbere lyží zamerať

Výber lyží je tak trochu alchýmia. Do úvahy musíte brať veľa drobností, ktoré vo výsledku ovplyvnia to, či si týždeň na horách užijete alebo nie. Každý spôsob jazdy vyžaduje iný druh a dĺžku lyží.

Tu je niekoľko všeobecných pravidiel, podľa ktorých môžete vyberať:

  • Začiatočníci, ľudia s menšou postavou a ľahšou váhou, ocenia kratšie lyže s mäkším jadrom. Tie sú točivejšie a lepšie ovládateľné.
  • Pokročilí a športoví lyžiari, lyžiari väčšej postavy s väčšou váhou, môžu mať lyže dlhšie. Sú tvrdšie, a často s dreveným jadrom.
  • Dlhšie lyže sú pri rýchlejšej jazde pokojnejšie, a ľahšie zvládajú dlhé oblúky. Sú určené skôr pokročilejším lyžiarom.
  • Lyže pre upravené trate sú spravidla v strede užšie. Ak však nejazdíte na 100% pripravenej zjazdovke, ktorá býva upravená maximálne pár hodín po prejazde rolby, nebojte sa ani lyží, so šírkou 80-85 mm pod topánkou.

Na čo si dávať obzvlášť pozor pri výbere lyží z druhej ruky

V bazáre vždy skontrolujte skĺznice lyží. Rozhodne by nemali mať hlboké ryhy a škrabance. Naopak odreté vrchná časť lyže nijako nevadí, a jedná sa skôr o kozmetický nedostatok.

Dobrý bazár vám ponúkne iba kvalitné, servisované vybavenie a lyže z druhej ruky.

Mohlo by vás zaujímať aj: Ako sa správne obliecť na lyžovačku a bežky

Spolu s predajcom sa tiež zamerajte na jadro lyže. Nesmie byť „prešliapnuté“. Tiež sa spýtajte, či si máte dať pozor na nejaké konkrétne detaily u rôznych značiek.

Vybrali ste si lyže z druhej ruky? Vyskúšajte si ich!

vyber lyží z druhej rukyJe vám jasné, aké sú vaše lyžiarske schopnosti, čo od lyží očakávate, prebrali ste s personálom všetky detaily a vo výbere vám zostali 3 druhy lyží?

V niektorých bazároch je možné si lyže z druhej ruky požičať na skúšku. Požičajte si jedny a vyskúšajte ich. Až keď si budete istí, že sú to tie pravé, tak si ich kúpte. Lepšie bazáre vám pri konečnej kúpe odpočítajú cenu vypožičaného od celkovej ceny lyží.

Cena bazárových lyží je často až o 80% nižšia oproti novým kusom, pričom kvalita zostane rovnaká. A rozdiel je práve jeden deň na snehu. Ušetrené stovky môžete investovať do wellness a ďalších skvelých zážitkov. Prajeme príjemné lyžovanie.

Slovníček pojmov na záver

  • Allround/Allmountain – najuniverzálnejšie lyže. Sú určené pre rekreačnú až mierne športovú jazdu. Niektoré značky volia prvý alebo druhý názov pre pomenovanie, ale vždy sa jedná o rovnaký druh.
  • Freeride – lyže, s ktorými si užijete jazdu v prašane a v rozjazdenom snehu. Sú stabilné aj pri vyšších rýchlostiach.
  • Freestyle – lyže patriace do snowparkov a na vrstvy prašanu. Špičky aj päty týchto lyží sú zdvihnuté.
  • Slalomky (obračky) – športové lyže pre skúsených a zdatných lyžiarov. Ich ovládanie vyžaduje skúsenosti a techniku.
  • Skicross – mierne rozšírené lyže vhodné aj na neupravenú zjazdovku. Užijete si s nimi športovú jazdu v stredných až dlhších oblúkoch.

Podobné odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button