ŠportNávody

Ako vypliesť tenisovú raketu?

ako vypliesť tenisovú raketuAk patríte medzi vášnivých tenistov, ktorí chodia na kurt často a radi, určite sa zaujímate o to, akým spôsobom sa vykonáva výplet tenisových rakiet. Hneď na úvod treba povedať, že k výpletu sa dnes používajú prakticky výhradne špeciálne nástroje. Ich obstaranie je celkom nákladnou investíciou, oplatia sa tak skôr tým z vás, ktorí sa športu venujú naplno. Ako vypliesť tenisovú raketu?

Obsah článku:

  • Postup vypletania
  • Prečo vypletať raketu
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup vypletania rakety

Kontrola rámu rakety

Ak vypletáte raketu, ktorú ste už používali a nemá teda úplne nový rám, je potrebné ho pred začatím práce na stroji dôkladne skontrolovať.

Ak je totiž prasknutý či na prvý pohľad skrútený, vypletanie je takmer zbytočné. Dá sa totiž predpokladať, že raketu aj tak budete musieť čoskoro vymeniť.

Príprava výpletu

Každý stroj na vypletanie tenisových rakiet má trochu iné parametre. Je tak potrebné si určite prečítať manuál.

Postup je však zvyčajne taký, že najprv dochádza ku strihaniu výpletu, najčastejšie diagonálnym spôsobom. Postupuje sa pritom od stredu smerom von. Ďalším krokom je kontrola priechodiek.

Výplet tenisovej rakety na stroji

profesionálny výplet tenisovej raketyTeraz už môžete pristúpiť k upnutiu rámu tenisovej rakety do stroja, opäť podľa pracovného manuálu, ktorý je pre každý stroj iný.

Po upnutí si rozmotajte vypletaciu strunu, skontrolujte jej správnu dĺžku a to, či nie je nejako viditeľne poškodená. Potom už môžete pristúpiť na preťahovanie strún.

Myslite na to, že prvý uzol musí byť dostatočne utiahnutý. Striedajú sa krátke a dlhé struny. Pri záverečnej dlhej strune urobte dvojitý uzol.

Vyrovnanie výpletu

V záverečnej fáze struny vyrovnajte tak, aby k sebe boli v uhle 90 stupňov. To je dôležité pre to, aby bola raketa schopná presne odrážať loptičky.

Prečo urobiť nový výplet rakety?

stroj na vyplet rakietVýplet tenisovej rakety časom vplyvom odrazov loptičiek stráca svoju pružnosť, dochádza k jeho uvoľňovaniu. To môže mať za následok horšie, menej razantné a nepresné odrazy, prípadne tiež prasknutie strún výpletu.

Použitú tenisovú raketu je vhodné novo vypliesť v prípade, že je výplet už na prvý pohľad nejakým spôsobom poškodený – sú natrhnuté či rozstrapkané struny.

Ďalším typickým príkladom je situácia, kedy je výplet príliš mäkký. Každému hráčovi vyhovuje iná tvrdosť výpletu, záleží aj na type povrchu, na ktorom hráte tenis.

Hlavné dôvody pre výplet rakety:

  • Povolený či naopak príliš tvrdý výplet
  • Poškodený výplet
  • Dlhú dobu nepoužívaná raketa

Čo je potrebné na výplet tenisovej rakety?

  • Tenisový výplet
  • Stroj na výplet rakiet

Ako dlho vypletanie potrvá?

Výplet na kvalitnom stroji vytvoríte počas niekoľkých málo minút, záleží na vašich skúsenostiach.

Aké budú náklady na tenisový výplet?

Tenisový výplet zaobstaráte pokojne už od 25 Eur, kvalitnejšie však môžu stáť aj viac ako 30 Eur, nehovoriac o plne profesionálnych strunách. Veľmi rozdielne sú aj ceny strojov na vypletanie tenisových rakiet. Najlacnejšie sa dajú kúpiť od cca 250 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button