Ako si vybraťŠport

Ako vybrať dĺžku lyží?

vyber dlzky lyziAby ste si svoje lyžovanie užili, je potrebné, aby vaše lyže boli adekvátne dlhé. Dĺžka lyží podmieňuje rýchlosť, komfort jazdy a ovládanie. Viete, ako vybrať správnu dĺžku lyží?

Čo potrebujete ak si chcete vybrať správnu dĺžku lyží:

  • poznať svoju veľkosť
  • poznať svoju váhu
  • poznať techniku lyžovania
  • poznať typ lyží
  • poznať ako ste skúsený

Ideálna dĺžka lyží neexistuje, avšak…

lyzeV prvom rade majte na pamäti, že neexistuje ideálna dĺžka lyží, pretože každému vyhovuje niečo iné. Takto by ste sa však k ničomu nedopátrali, a tak tu máme ešte ďalšie nápovedy.

V súčasnej dobe sa lyže totiž riadia hlavne váhou, mimo toho však aj tým, ako skúsení ste lyžiari, do akého terénu mierite a aký lyžiarsky štýl preferujete.

Všeobecne však ako pomôcku môžete vziať svoju bradu a celú svoju výšku, podľa nej by vám lyže nemali siahať pod bradu alebo 10 centimetrov nad hlavu.

Rozhoduje štýl aj skúsenosti

Dĺžku lyží si vyberajte podľa toho, ako ste skúsení lyžiari a aký štýl lyžovania preferujete. Ak ste začiatočníkom alebo stredne skúseným lyžiarom ľahšej váhy a máte radi freestyle, zvoľte si lyže kratšie než je vaša postava, cca o 5 – 15 centimetrov.

ako vybrat dlzku lyziPre pohodové pokojné jazdenie vo freestyle si kúpte lyže v rovnakej výške, akú máte (maximálne o 5 centimetrov kratšia).

Ak chcete jazdiť mimo zjazdovky a ste začiatočník alebo stredne pokročilí, zvoľte si lyže s dĺžkou vašej postavy (až o 10 centimetrov dlhšia).

Keď ste skúsenými jazdcami, vážite o niečo viac a chcete si zaobstarať backcountry lyže, mali by dosahovať dĺžku totožnú s vašou výškou alebo o 10 centimetrov kratšiu. Prečítajte si aj články ako sa obliecť na lyžovačku a ako sa obliecť na bežky.

Pri bežkách rozhoduje váha

ako vybrať bežkyBežky si v prvom rade vyberajte podľa svojej váhy. Turistické bežky by mali byť dlhšie ako vaša postava, o 15 až 25 centimetrov, s ohľadom na váhu jazdca.

To znamená, že kratšie si zaobstará ľahší a menej skúsený jazdec, tie dlhšie bežky si môže dovoliť bežkár ťažší a viac skúsený.

Pre jazdu mimo ošetrovanú trať si kúpte bežky, ktoré sú dlhšie ako vaša postava (o 10 až 15 centimetrov). Tieto bežky sú určené pre náročné terény. Dlhšie bežky si preto voľte pre miernejšie terény a kratšie bežky si vezmite pre strmšie trate.

Prečítajte si aj článok: Ako si správne vybrať bežecké palice?

A zase tá váha!

Jazdíte na bežkách klasickým spôsobom? Potom by ste si mali zaobstarať bežky dlhšie ako vaša postava, o dobrých dvadsať až tridsať centimetrov. Samozrejme, všetko sa odvíja od hmotnosti, ak ste ľahší, kúpte si bežky kratšie, naopak ak ste mohutnejší, zvoľte si lyže o niečo dlhšie.

Ste nadšencom korčuľovania na bežkách? Kúpte si potom bežky určené pre korčuľovanie, ktoré presahujú vašu postavu o 5 centimetrov, maximálne však o 15 centimetrov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button