Ako vybrať trekingové palice?
Trekingové palice sú vhodné pre športovcov, milovníkov turistiky, ale aj pre ľudí po operácii kĺbov, pre ľudí so zhoršenou pohyblivosťou alebo so zlou motorikou. Trekingové palice nielenže pomáhajú v pohybe a poskytujú väčšiu istotu a stabilitu, ale zároveň pri správnom používaní odľahčujú veľmi namáhané kĺby a spodné svalové skupiny.
Podľa čoho si vybrať trekingové palice
Vyberajte podľa toho, ako často ich plánujete používať a podľa terénu, ktorý chcete zdolávať. Od tyčí do 30€ nemôžete očakávať žiadne zázraky, ale ak budú používané raz za mesiac, stačia vám.
Ak horskou turistikou doslova žijete, rozhodne si zaobstarajte drahšie palice (kvalitnejšie nájdete zvyčajne v cenovej relácii okolo 50-100€).
Výška trekingových palíc
Dnes je, našťastie, väčšina palíc teleskopická, takže môžete získať správnu výšku pre vaše potreby.
Jednoducho si ich nastavíte sami. Len ak máte viac ako 210 centimetrov, budete potrebovať špeciálne palice, dlhšie ako 140 centimetrov.
Hrot palíc
Pozor! Oceľové hroty sú lacnejšie, ale majú nižšiu životnosť (rýchlo klesajú a roztrhajú sa). Pozrite sa na materiál, z ktorého sa vyrábajú špičky trekingových palíc a či sa dajú vymeniť. Lepšie sú bežecké trenažéry s vymeniteľnými hrotmi.
Dlhšiu životnosť majú karbidové špičky (hroty), pretože sú podstatne tvrdšie. Pri kúpe trekingových palíc sa pozrite na tzv. antishock. Je to vlastne pružinový systém vo vnútri tyče, ktorý zmierňuje otrasy a vibrácie.
Zdravému človeku to nie je treba, ale ak máte nejaký zdravotný problém (pohybový), napr. máte choré kĺby, pre vás môže byť dôležitý práve prvok antishock.
Iný materiál, iná tvrdosť
Tiež si všimnete materiál, z ktorého sú vyrobené. Materiál výrazne ovplyvňuje životnosť, pevnosť a tiež pružnosť palíc a tlmenie vibrácií.
Vyberte si z oceľových, uhlíkových a hliníkových trekingových palíc. Uhlíkové sú oveľa lepšie, než oceľové, ale sú tiež drahšie. Najlepšie trekingové palice sú vyrobené z hliníka.
Rukoväť trekingových palíc
Môžete si vybrať z gumy, korku a rôznych penových zmesí. Gumové rukoväte sú najlacnejšie, dobre tlmiace, ale vôbec nie sú absorbovateľné a sú veľmi populárne mozoľmi a pľuzgiermi, ktoré po nich po dlhých trasách zostávajú.
Korok je veľmi pohodlný a najlepšie zapadá do ruky. Vibruje dobre a neudržiava vlhkosť, no životnosť takýchto palíc je najkratšia.
Najlepšie sú rukoväte zo zmesi penových materiálov, ktoré majú schopnosť sať, tlmia vibrácie, ale sú aj drahšie. Rukoväte a aj samotné palice môžu mať rôzne tvary a sklony, preto si ich dôkladne skúste.
Spôsob pripojenia komponentov
Drvivá väčšina lacných trekingových palíc má komponenty upevnené skrutkovacím systémom, no jeho nevýhodou je časté zaseknutie sa alebo prevíjanie. Najlepší systém je tzv. FLICK LOCK, ktorý blokuje komponenty na páke. Je to jednoduchý, no zároveň veľmi spoľahlivý systém.
V neposlednom rade sa však obávajte dostupnosti komponentov. Väčšina komponentov palíc sa v dnešnej dobe pridáva k základnému zariadeniu pri nákupe, ale ak trekingové palice poškodíte, môžete mať problém s ich náhradou.