Ako si vybrať

Ako vybrať trampolínu?

ako vybrať trampolínuAk chcete kúpiť trampolínu pre Vaše dieťa, tak venujte pár minút k prečítaniu tohto textu. Dôležitými bodmi pre nákup trampolíny sú v prvom rade bezpečnosť, kvalita, a samozrejme životnosť trampolíny. Bohužiaľ väčšina ponúkaných trampolín tieto body nespĺňa. Väčšina zákazníkov sa pozerá pri kupovaní trampolíny iba na nízku cenu, ale u väčšiny lacných a nekvalitných trampolín sa všetky diely (ochranná sieť, ochranná matrace, konštrukcia atď.) rýchlo opotrebujú a zničia, a potom je nutné tieto diely kúpiť nové, a tak cena trampolíny rapídne stúpa. Nutné je spomenúť aj skutočnosť, že reklamácie nie sú často uznané.

Preto je výhodnejšie zvoliť kvalitnú, bezpečnú, a certifikovanú trampolínu, ktorá Vám vydrží veľa rokov. Z bezpečnostného hľadiska by mal byť voľný priestor okolo trampolíny v okolí 2 metrov, u trampolíny s ochrannou sieťou 0,5 m, a do výšky 7m.

Nákup trampolíny so sebou prináša veľa možností. Základným kritériom pri výbere je rozdiel medzi lacnými a nekvalitnými trampolínami, a medzi kvalitnými trampolínami za prijateľnú cenu, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov a hlavne sú BEZPEČNÉ. Lacné trampolíny majú väčšinou modrý ochranný golier, sú ich plné obchodné reťazce, vydržia jednu až dve sezóny a ich veľmi nízka cena sa musí odraziť aj na kvalite. Ako vybrať trampolínu?

Rám trampolíny

Hrúbka rúrok oceľovej konštrukcie

Kvalita oceľových trubiek konštrukcia je veľmi dôležitá pre dlhú životnosť a celkovú kvalitu konštrukcie trampolíny.

U lacných a nekvalitných trampolín je konštrukcia zhotovená z trubiek, ktoré sú vyrobené z kovového odpadu, a majú tak krátku životnosť a nízku pevnosť.

Prečo by mala byť oceľ galvanizovaná alebo ošetrená práškovou farbou?

výber kvalitnej trampolínyTrampolíny sú vyrobené z oceľových trubiek, ktorou sú ohnuté do daného tvaru, a je nutné, aby boli povrchovo upravené, a odolali voči korózii.

Napríklad trampolíny Top Jump sú ošetrené čiernou práškovou farbou, a trampolíny Froggy PRO sú ošetrené galvanizáciou, čo zaručuje u oboch variantov dlhú životnosť a ochranu proti korózii.

Zvary trubiek konštrukcie

Samozrejme je aj nutné, aby rám konštrukcie bol kvalitne zvarený. Na zvary je kladený veľký tlak, a preto u lacných trampolín často nekvalitne uskutočnené zvary praskajú.

Pri lacných trampolínach sú ešte niekedy zvary nahradené T-konektorom, čo ešte viac znižuje cenu trampolíny, kedy konštrukcia je z nekvalitných a tenkých trubiek, a iba T-konektor je zo silnejšej ocele. To však na bezpečnú prevádzku trampolíny nestačí.

Ochranný kryt pružín na trampolíne

Z akého materiálu by mal byť ochranný kryt pružín?

Ochranný kryt pružín je pre trampolínu veľmi dôležitý, pretože zabraňuje možnosti zranenia. Veľmi dôležitá je výplň ochranného krytu. Ochranný kryt musí byť odolný proti počasiu a poveternostným podmienkam, čo často u lacných a nekvalitných trampolín nebýva, kedy pena vnútri krytu sa vplyvom počasia stáva nefunkčnou.

Ochranný kryt pri klasických modrých trampolínach je vyrobený z polyetylénu, používaného na stavbách, a je odolný proti počasiu len na krátku dobu.

Vďaka slnku a dažďu sa stáva kryt veľmi rýchlo roztrhaným a vyblednutým. Pri kvalitných trampolínach Top Jump je ochranný kryt vyrobený zo siete a pvc, čo zabraňuje presiaknutiu, a kryt tak získava dlhú životnosť.

Tvar ochranného krytu pružín

Na tvare ochranného krytu pružín veľmi záleží. Lacné trampolíny ho majú len položený na pružinách, alebo len prichytený šnúrkami, kedy vzniká veľké riziko úrazu, pretože pri skoku matraca nadskakuje, a vzniká tak priestor pre zapadnutie nohy či ruky medzi pružiny.

Pri trampolínach Top Jump a Froggy PRO je tento systém vyriešený tak, že trampolíny Froggy PRO majú špeciálne uchytenie krytu, ktorý schová všetky pružiny, a skákajúci nemá žiadny prístup k pružinám.

Trampolíny Top Jump sú vyriešené tak, že majú ochrannú sieť inštalovanú vnútri trampolíny, preto skákajúci nemá žiadny prístup k pružinám, a ochranný kryt na pružiny má golier, čím je zabezpečená stabilita krytu na správnom mieste.

Skákacia plachta na trampolíne

bezpečná trampolína pre detiSkákacia plachta je veľmi dôležitým prvkom pre využitie trampolíny.

Pri trampolínach Top Jump a Froggy PRO oproti nekvalitným trampolínam je veľmi dobre poznať rozdiel, pretože skákacie plachty u kvalitnej trampolíny Vás razantne viac vymrští a viac si užijete skákanie, a človek sa toľko „nenadrie“.

Skákacie plachty kvalitných trampolín majú hladký povrch oproti nekvalitným trampolínam, a to zaručí, že sa človek pri páde neodrie či nepopáli o skákaciu plachtu.

Ochranná sieť trampolíny

Veľmi dôležitý bezpečnostný prvok je ochranná sieť pre trampolínu. Nekvalitné trampolíny majú ochrannú sieť prišitú k návlekom na tyče, ktoré sa po krátkej dobe rozpárajú a sieť začne padať. Taktiež majú nízku hustotu ôk a nie sú pružné, čo vedie k rýchlemu roztrhnutiu.

Často sú prichytené k rámu trampolíny pomocou pár šnúrok, čo môže mať za následky, že skákajúci vypadne medzi trampolínou a sieťou von.

Pri trampolínach Top Jump je to riešené tak, že sieť je inštalovaná vo vnútri trampolíny a ochrannú sieť hore vypína laminátový prút, pripevnený k tyčiam pre ochranou sieť, rovnako tak tomu je aj pri trampolínach Froggy PRO.

Vchod do trampolíny musí byť z hľadiska bezpečnosti na zips, alebo systémom prekrytia siete cez seba, čo zaručuje jednoduchý a pritom bezpečný vstup a výstup.

Doplnky pre trampolínu

Spodná ochranná sieť

Ochranná sieť pod trampolínu je vhodný doplnok, ktorý zabráni vbehnutiu dieťaťa alebo zvieraťa pod trampolínu, a zabráni možnosti úrazu.

Kotviaca súprava pre trampolíny

Nevyhnutný doplnok pre trampolíny, ktoré sú vystavované extrémnym poveternostným podmienkam. Zaisťuje tak stabilitu trampolíny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button