DomácnosťFinancie

Ako zistiť aktuálnu cenu elektriny?

Ako zistiť aktuálnu cenu elektrinyVýsledná cena elektriny je u rôznych dodávateľov rozdielna. V čase úspor sa každá koruna hodí a uvažovať o inom dodávateľovi, ktorý ponúkne nižšiu cenu elektriny, je rozumné. Tipy ako ušetriť elektrinu si môžete prečítať aj tu. Prečo by ste mali za elektrinu platiť zbytočne viac, keď vám iný dodávateľ ponúkne nižšiu cenu a úsporu niekoľko desiatok eur?

Cena elektriny sa pri rôznych dodávateľov líši

Mnohí dodávatelia elektriny sa spoliehajú na to, že si zákazník nedokáže cenu elektriny zistiť a svoje výdavky na energie spočítať.

Na druhej strane sú ale aj zástupy nespokojných zákazníkov, ktorí sa na drahú elektrinu sťažujú, ale nič nepodniknú. Ak čítate tento návod, potom ste urobili prvý krok k úsporám za elektrinu. Gratulujem.

Cena elektriny sa skladá z niekoľkých zložiek

Ceny elektrinyDôležitá je pre Vás informácia, že jedna z týchto zložiek je predmetom zmluvy medzi odberateľom (teda vami) a dodávateľom.

Jedná sa o cenu za silovú elektrinu. Silná konkurencia dodávateľov tlačí cenu elektriny čo najnižšie.

Postačia len dôkladné nákupné ceny elektriny, aby ste zistili, ktorý dodávateľ je pre vás najvýhodnejší.

Priemerná cena elektriny

Priemerná cena elektriny objavená na internete vám nebude stačiť. Ak si chcete spočítať reálne úspory za elektrický prúd, nezostáva, než pracovať s informáciami o vašej reálnej spotrebe, cene za kWh (kilowatthodinu).

Našťastie všetky tieto dáta nájdete vo svojom vyúčtovaní za elektrinu. Pokiaľ ju nemáte, vyžiadajte si ju od svojho dodávateľa. Kalkulačka cien elektriny vám porovná ceny elektriny rôznych dodávateľov.

Vybrali ste si iného dodávateľa elektriny? Ako postupovať?

V prvom rade je potrebné podotknúť, že všetky služby prevodu elektriny sú zadarmo. Nenaleťte podomovým či pouličným predajcom, ktorí požadujú poplatok.

Zavolajte na operátora svojho súčasného dodávateľa a zistite si výpovednú lehotu pre ukončenie odberu elektriny (často môže byť aj štvrť roka). U nového dodávateľa si preverte jeho povesť a aký má k zákazníkom prístup.

Spotreba elektrinyAk ste kalkulačku cien elektriny nepoužili, môžete si cenu elektriny spočítať sami. Vo svojom ročnom vyúčtovaní vyhľadajte položku Platby za silovú elektrinu. V nej máte uvedené napr.

Pevná cena za mesiac: napr. 2 eur za mesiac
Spotreba elektriny: napr. 0,246 MWh, kde za 1 jednotku MWh platíte napr. 40 eur.

Vynásobte číslo o spotrebe elektriny a cenu za jednotku. V našom prípade: 0,246 x 40. Výsledkom je 9,84 €.

Čo z toho vyplýva? Spotrebovali ste 0,246 MWh elektriny a podľa dodávateľom stanovenej ceny (40 eur za 1 MWh) je vaša platba 9,84 eur.

Koľko stojí 1 kWh elektriny? 9,84 delene 1 000, teda 0,00984 eur. Prečítajte si aj články ako ušetriť.

Upozornenie

Čísla a ceny elektriny sú orientačné a nezodpovedajú reálnym cenám za silovú elektrinu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button