Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať bazén?

Ako vybrať bazén?

výber bazénaBazén naplnený osviežujúcou vodou je snom snáď každého záhradkára. Ak sa aj vy rozhodnete pre kúpu bazéna, mali by ste si vybrať bazén, ktorý je vhodný pre vás a vašu rodinu a zvážiť niekoľko dôležitých iných vecí. Najdôležitejším faktorom je samozrejme množstvo financií, ktoré ste ochotní investovať nielen do samotného bazéna, ale tiež do jeho údržby.


Čo je potrebné pre výber bazéna:

  • záhrada

Záhradné bazény podľa typu

Vybrať bazén nie je náročné, no musíte poznať základné informácie o každom z nich, až sa dokážete správne rozhodnúť. Každý druh bazéna vyžaduje špecifické úpravy záhradnej plochy. Kým pre nafukovacie bazény stačí vybrať vhodné miesto, na inštaláciu zapusteného bazéna budete potrebovať ťažkú ​​techniku. Veľmi záleží aj na tom, či si chcete v bazéne iba leňošiť alebo regulárne zaplávať.

Nafukovacie bazény

Nafukovacie bazény vyžadujú najmenšie prostriedky na kúpu a údržbu. Potom čo ho prinesiete z obchodu, ho stačí len nafúknuť a po ukončení sezóny zase vypustiť a upratať. Odpadajú teda všetky starosti so zazimovaním a následným uvádzaním bazéna do chodu. Nafukovacie bazény, ale bývajú často nestabilné a navyše sa nehodia pre dlhšie plávanie. V najlepšom prípade urobíte len pár temp po obvode. Na druhú stranu je vynikajúci pre rodiny s malými deťmi, ktoré sa v menšom množstve vody dostatočne vybláznia.


Fóliové bazény s pevnou konštrukciou

Fóliové bazény s pevnou konštrukciou už menšie stavebné úpravu potrebujú. U povrchových druhov stačí zarovnať zeminu v zamýšľanom mieste a podsypať bazén hrubšou vrstvou jemného piesku. Nutná je tiež geotextilná podložka, ktorá zabráni pretrhnutiu fólie dna bazéna. Čiastočne zapustené bazény vyžadujú navyše vyhĺbenie rôzne hlbokého otvoru.

Fóliové bazény s pevnou konštrukciou sa dajú zaobstarať aj v takých mierach, ktoré umožňujú ľahké plávanie. Svojim vzhľadom ale nemusia zapadnúť do každej záhrady. Našťastie vonkajšia stena ide ľahko doplniť napríklad dreveným obložením, ktoré zladí konštrukciu so zvyškom záhrady.

Zapustené bazény

typy bazénovZapustený bazén už vyžaduje prístup ťažkej techniky, ktorá vyhĺbi výkop. Do neho sa potom zasadí plastová vaňa alebo sa vytvoria železobetónové základy. U väčších typov bazénov (nad 16 metrov štvorcových) je nutné stavebné povolenie. Zapustený bazén by sa vždy mal stavať na základe podrobných plánov, ktoré vám väčšina firiem vypracuje zadarmo. Architekt musí vašu záhradu aspoň raz navštíviť.

Zapustený bazén môže mať pokojne rozmery menšieho kúpalisko, ak máte na jeho údržbu dostatok prostriedkov. Pre predĺženie plaveckej sezóny je možné nechať bazén zastrešiť.

Výber podľa bazénovej filtrácie

ako si vybrať bazénAk chcete vybrať bazén, ktorý je pre vás ten najvhodneší, mali by ste vziať do úvahy aj bazénovú filtráciu. V zásade rozlišujeme dva druhy filtrácie:

Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia sa hodí hlavne do úplne samonosných nafukovacích bazénov. Voda prúdi cez kartuše, v ktorých sa zachytávajú nečistoty. Tento typ filtrácie je lacný, ale často sa zanáša, takže je nutná jeho častejšia výmena.

Piesková filtrácia


Piesková filtrácia je v čistení bazénov oveľa efektívnejšie. Nečistoty z vody sa filtrujú cez kremičitý piesok a pri dobrej údržbe vydrží v bazéne aj niekoľko rokov, bez toho aby potrebovala výmenu. K pieskovej filtrácii je v prípade potreby možné napojiť aj ďalšie príslušenstvo, napríklad solárne ohrievanie vody alebo bazénový vysávač. Piesková filtrácia sa hodí do fóliových bazénov s pevnou konštrukciou a aj do úplne zapustených bazénov.

Tip

Kúpiť a vybrať bazén, príslušenstvo by ste mali len u osvedčeného predajcu.


Mohlo by vás zaujímať

ako vybrať krbové kachle

Ako vybrať krbové kachle?

Krbové kachle sú krásnym a efektívnym doplnkom interiéru. Kachle sú zdrojom príjemného tepla a vytvárajú útulnú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.