Ako liečiťZdravie a krása

Ako spoznať zapálené slepé črevo?

spoznanie slepého črevaAkútne zapálené slepé črevo je nepredvídateľné brušné ochorenie, ktoré môže postihnutého ohroziť na živote. Príznaky zapáleného slepého čreva by pacient nemal v žiadnom prípade podceňovať a urýchlene konať: zaistiť si ošetrenie lekára, ktorý vykoná diagnostiku zápalu. Slepé črevo, respektíve zápal slepého čreva možno rozpoznať niekoľkými spôsobmi, poďme si ich stručne priblížiť.

Prejavy zápalu slepého čreva

Zápal slepého čreva sa prejavuje ostrou bodavú bolesťou na pravej strane podbruška. Možno ho ľahko identifikovať tak, že si v kľude ľahnete na posteľ a ohmatáte si podbruško. Zvyčajne by malo ísť o ostrú bolesť v podbrušku, ale bolesť sa môže odzrkadliť niekde inde, resp. bolesti sa môžu premietať aj do inej oblasti brucha.

spoznať slepé črevoBolesť je sprevádzaná zvyčajne teplotou, nechutenstvom a zvracaním. Pri prvých príznakoch je potrebné navštíviť pohotovosť.

Vzhľadom k tomu, že uloženie apendixu, teda červovitého výbežku slepého čreva, nie je u každého človeka rovnaké, nemusia byť ani príznaky zápalu slepého čreva zhodné u všetkých pacientov. Prejaviť sa navyše môže aj zápchou alebo nadúvaním.

Okrem akútneho postihnutia sa zápal slepého čreva môže prejavovať chronicky, teda dlhodobo, bolesť sa môže „sťahovať“ po pravej strane podbrušku a prejavovať sa napríklad aj častými hnačkami, stále sa objavujúcou a zase klesajúcou bolesťou.

Ako liečiť zapálené slepé črevo

Lekár zistí zápal slepého čreva tromi možnými spôsobmi. Odobratím krvi môže sledovať vyššie množstvo bielych krviniek, ktoré začne telo produkovať.

ako spoznať slepé črevoRýchlejšiu diagnostickú metódu zápalu slepého čreva zastupuje ultrazvuk, tomografické alebo prípadne i endoskopické vyšetrenie.

Po hospitalizácii chirurg rozhodne, či bude zápal slepého čreva liečený „prikladaním ľadu„, alebo sa apendix odstráni operatívne.

Zápal slepého čreva sa vo väčšine prípadov odstráni tak, že je tento červovitý výbežok slepého čreva chirurgicky odstránený. Operácie prebiehajú najčastejšie laparoskopicky, kedy je užívateľovi drobným otvorom z tela apendix vyoperovaný. Zvyčajne sa jedná o drobnú a rýchlu operáciu s rýchlym liečením (už druhý alebo tretí deň pacient vstáva z lôžka).

Menej častou metódou liečby je tzv. konzervatívny zákrok. Ten sa aplikuje, iba keď nedôjde k úplnému zapáleniu slepého čreva. Dotyčný je sledovaný na lôžku, či sa zápal zlepšuje zmieneným prikladaním ľadu (ľadové obklady) a predpísanou diétou.

Príčiny vzniku zápalu slepého čreva

Príčinou zápalu je zvyčajne upchatie slepého čreva kusom stolice, cudzím predmetom alebo parazitmi. U malých detí to môžu byť škrkavky, kôstka ovocia, žuvačka a iné telesá. Slepé črevo sa môže zapáliť aj kvôli agresívnejšej reakcii bakteriálneho ochorenia v črevách alebo nedostatkom vlákniny.

Prevenciou proti zápalu je dodržiavanie zdravej stravy s vysokým obsahom vlákniny. Človek by sa mal vyvarovať tiež jedeniu kôstok a iných predmetov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button