Záhrada

Ako založiť kompost?

kompostovanie na záhradePripravili sme pre vás podrobný článok ako si založiť kompost. S pestovaním na záhrade, pletím a jednotením rastlín zákonite vzniká odpad. Ide o odpad rastlinný. Ten môžeme využívať na kompostovanie. Výhodou je, že môžeme kompostovať takmer všetko, každý organický odpad. Môžeme samozrejme využívať aj organický odpad z domu, prirodzeným procesom, ktorý nazývame tlenie, sa rozpadá na malé časti a vytvára tak humus. Ten potom využijeme v záhrade na hnojenie.

Čo treba ak chcete založiť kompost:

  • záhradný odpad
  • organický a domový odpad
  • kompostér

Akými spôsobmi založiť kompost

ako si správne založiť kompostKompost možno založiť rôznymi spôsobmi, vždy však bude mať dve časti: jednu, v ktorej budeme zhromažďovať organický odpad, a v druhej časti bude kompost niekoľko mesiacov zrieť.

Asi najlepším riešením sú zberné kontajnery z drevených lát.

Či už sa rozhodneme pre profesionálny alebo drevený, plastový alebo kontajner z pletiva, myslime na to, že dno kompostéra musí byt v kontakte s pôdou, aby bol doňho umožnený vstup pôdnym organizmom, baktériám, hmyzu, dážďovkám, hubám. Na dno teda nedávajte žiadnu fóliu.

Čo všetko môžeme kompostovať?

Okrem rastlinného odpadu zo záhrady, akým sú vetvičky, konáriky, trsy, zemiaková vňať, lístie, pokosená tráva, slama, kôra a burina (radšej bez kvitnúcich časti) môžeme kompostovať aj domáci odpad, ako sú: kávové usadeniny, šupky z banánov, zemiakov, uhoriek, jabĺk, drevený popol, dokonca aj papier a lepenku ale nepotlačený.

Zmiešavanie materiálu v komposteri

Ideálne je zmiešavať menšie a jemnejšie časti s časťami hrubšími, a tak ich pridávať do kompostu. Ak budeme vkladať hrubo nasekané konáre, tie nám zaistia prístup vzduchu aj do stredných vrstiev kompostu.

Pokiaľ vkladáme aj posekanú trávu, necháme ju najskôr uschnúť, aby sa mokrá nezaparila a nedošlo k jej zahnívaniu.

Ako urýchliť kompostovanie

Proces kompostovania možno urýchliť aj vyrábaným urýchľovačov kompostu. Ako prirodzenejší variant sa ponúka vkladanie vrstiev už hotového kompostu, tým celý proces urýchlime.

Je vhodné raz za dva až tri mesiace vrstvu v komposte obrátiť, pritom dbáme na premiešanie hrubých a  jemných vrstiev. Kompost chránime pred slnkom, a ak je suchý, môžeme ho preliať vodou alebo rastlinným zákvasom.

Za akú dlhú dobu bude kompost hotový

humus z kompostuNajneskôr za pol roka byt mal byť kompost zrelý, teda aj vhodný na použitie. Ale predtým ho ešte prehádžeme, aby sme oddelili väčšie časti od malých.

Tie malé často už budú premenené na humus (budú mať typickú vôňa) a týmto humusom priamo vylepšujeme existujúce pôdne podmienky záhrady. Hrubšie zvyšky po poprehadzovaní použijeme opäť do kompostu.

Tipy ako kompostovať

Nie každý sused musí mať pochopenie pre umiestnenie vášho kompostu vedľa spoločného plotu, zvlášť vyzretý kompost môže susedov dráždiť. Takže pri zakladaní kompostu uvažujeme aj nad vhodne zvoleným umiestnením.

Varovanie

Uhoľný popol nekompostujte. Popol z hnedého uhlia obsahuje množstvo ťažkých kovov, a tak isto aj popol z čierneho uhlia.

Farebne potlačený papier zásadne nekompostuje, obsahuje množstvo ťažkých kovov. Papier a lepenku vopred roztrháme a navlhčíme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button