Ako meditovať?
V dnešnej uponáhľanej dobe je ťažké nájsť si chvíľku pre seba a aspoň trochu sa zrelaxovať a odpútať sa od starostí bežného dňa. Veľa ľudí nevie správne odpočívať a život v neustálom strese nie je dobrý pre dušu, ale ani pre telo. Ak chcete s relaxáciou ísť ešte ďalej, skúste meditáciu. Prečítajte si návod ako meditovať?
Čo je to meditácia?
V 60. rokoch lekárske štúdie preukázali, že meditácia zenových mníchov a hinduistických jogínov má blahodarný vplyv na ľudské telo, pomáha odbúravať stres a dokáže aj zmierniť bolesť. V tej dobe sa meditácia stala populárnou aj inde vo svete.
Pravidelná meditácia je jeden zo spôsobov ako dosiahnuť pokoj. V priebehu meditácie dochádza k spomaleniu dychu i pulzu, zníži sa spotreba kyslíka v tele a mení sa hladina hormónov v krvi.
Získate novú energiu do života a zvýšite svoje sebavedomie. Meditácia nie je len tupé zazeranie do prázdna, ale vyžaduje úsilie, aby ste prinútili svoju myseľ sa upokojiť a odpútať sa od rozptyľujúcich myšlienok.
Kedy a ako dlho meditovať?
Meditovať môžete kedykoľvek počas dňa, každému vyhovuje niečo iné. Je vhodné vybrať si dobu, kedy nebudete nikým rušený a nič nebude rozptyľovať vašu pozornosť. Vyberte si chvíľu, kedy vás netlačia žiadne povinnosti.
Zo začiatku môže meditácie trvať len 5-10 minút a až sa naučíte lepšie pracovať so svojou mysľou, môže trvať 30 minút aj dlhšie.
Prostredie pre meditáciu
Pre meditáciu nebudete potrebovať príliš priestoru. Vyberte si kútik, kde vás nebude nikto rušiť a ktorý bude slúžiť len pre vašu meditáciu.
Vezmite si voľné a pohodlné oblečenie, vypnite telefón. Nemalo by vám byť teplo ani zima. Niekto rád medituje pri hudbe alebo si zapáli vonnú tyčinku a sviečku.
Až sa meditáciu naučíte, môžete ju vykonávať napríklad v prírode alebo s partnerom, ale pre začiatok je vhodné byť osamote.
Ako meditovať začiatky
Pripravte sa na to, že vám zo začiatku meditácia moc nepôjde. Stále vás bude niečo vyrušovať, svrbieť a v hlave sa vám bude naháňať veľa myšlienok. Ale to nevadí, časom a tréningom sa naučíte od myšlienok oprostiť.
Zo začiatku nie je potrebná žiadna špeciálna meditačná technika, ale je potrebné sa naučiť prestať myslieť.
Pozícia počas meditácie
Najprv sa posaďte do meditačnej pozície. Je dôležité mať vzpriamenú a rovnú chrbticu a uvoľnené telo.
Sadnite si do polohy lotosového kvetu – je to rovnaké ako turecký sed, ale chodidlá položíte na vaše stehná.
Ak vám to nepôjde, stačí obyčajný turecký sed. Ruky si položte na kolená dlaňami hore, môžete spojiť prostredník a palec. Neskôr môžete meditovať aj poležiačky, ale pre začiatok to nie je moc vhodné, pretože by ste mohli ľahko zaspať.
Odožeňte myšlienky
Zatvorte oči a snažte sa zastaviť tok myšlienok v hlave. Zhlboka dýchajte a snažte sa odohnať všetky myšlienky, ktoré sa u vás zastavujú.
Nechajte svoju myseľ pozvoľna vyprázdniť a užite si ten pokoj.
Zo začiatku to pre vás bude ťažké. Keď sa k vám prikradne nejaká obťažujúca myšlienka, zamerajte sa na svoj dych.
Dýchanie pri meditácií
Dýchajte zhlboka nosom. Snažte sa nadychovať pomaly, zhlboka a pokojne. Najprv vzduchom naplňte pľúca a potom postupne aj brucho, pri vydychovaní opačne.
Sústreďte sa na svoj dych. Zo začiatku vám tento spôsob dýchania bude pripadať neprirodzený, ale postupne si zvyknete a nebudete sa musieť toľko sústrediť.
Meditačné techniky
Meditačné techniky sú rôzne, napríklad meditácia anapána (pozorovanie dychu), meditácia Vipassana (pozorovanie pocitov v tele), dychové metódy, vizualizačné metódy, skupinové meditácie, stimulácia čakier alebo koncentrácia na sviečku alebo obraz v zrkadle.
Zožeňte si knižku, ktorá sa meditáciou zaoberá alebo sa prihláste na kurz meditácie. Vyskúšajte rôzne techniky a nájdite si tú, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať a môžete ju ďalej praktizovať a rozvíjať.