Úvod / Šport / Ako behať kvalitne?

Ako behať kvalitne?

ako behať kvalitneBehanie otužuje ako telo, tak dušu. Keď budete behať pravidelne, otužíte svoje telo a budete tak odolnejší voči bežným chorobám. Zároveň si takpovediac prečistíte hlavu a budete sa cítiť v pohode, a to kvôli endorfínom (pocity šťastia), ktoré sa pri behaní vylučujú. Ak chcete s behaním začať, či už nejakú dobu beháte, návod „ako behať kvalitne“ vám poradí, ako beh zefektívniť a užiť si ho.

Na behanie sa dobre oblečte


Najdôležitejšie je, aby ste sa pri behu cítili pohodlne. Odev z materiálu odvádzajúceho pot berte ako najoptimálnejšiu možnosť. Ak však beháte len tak rekreačne, pravdepodobne si vystačíte so šušťákmi/kraťasmi a tričkom.

ako začať s behanímNázory na obuv sa rôznia – jedni sa domnievajú, že vhodná obuv je vzdušná a mala by mierniť náraz nohy na zem, zatiaľ čo druhí sú presvedčení, že človek je od prírody stavaný na beh, a teda bez špeciálnej obuvi, ktorá vraj môže mať aj negatívny vplyv. Rozhodnite sa na základe vášho názoru a finančných možností, pretože špeciálna bežecká obuv sa ľahko vyšplhá až k niekoľkým stovkám eur.

Kam s kľúčmi, dokladmi a mobilom počas behu?

Ak neradi beháte s vecami po vreckách, kúpte si bežeckú ľadvinku. Ide o špeciálny batôžtek s malými vreckami a úchytom pre pitie. Alternatívou môže byť tzv. Camelbek, teda batoh, ktorý používajú cyklisti.

Pitný režim pri behaní


Pri behu je dôležitý dostatok tekutín v tele. Avšak nie všetkým je príjemné behať s fľašou v ruke či fľašou poskakujúcou v batohu. Ak beháte vzdialenosti do 15-20 km, nie je to potrebné. Hodinu pred behom sa napite toľko, koľko cítite, že potrebujete. Než sa rozbehnete, zájdite si aj na záchod, a potom si dajte pohárik vody. Tak by telo malo byť pripravené vydržať nejakú dobu bez prísunu tekutín.

Kde behať?

Najlepšie je behať v oblastiach, kde nie je príliš veľa áut alebo najlepšie žiadne, a kde je málo chodcov. Vaše tempo bude rovnomernejšie, než keby ste museli niekoho predbiehať či podvedome sa pretekať s autami. Dôležitý je tiež terén – uprednostňujte roviny.

Tempo behu

ako kvalitne a správne behaťAk začínate s behom, vedzte, že aj keď si myslíte, že beháte pomaly, mali by ste ešte spomaliť. Cieľom nie je ubehnúť daný úsek za najkratšiu dobu, ale udržať telo čo najdlhšie v pohybe. Samozrejme, ak sa budete cítiť fit, môžete zrýchliť, ale zo začiatku nebežte “naplno”.

Tempo si prirodzene zvýšite postupom času s nabehanými kilometrami. Zo začiatku odporúčam praktizovať tzv. indiánsky beh – chvíľu bežíte, chvíľu chodíte. Dôležité je, aby ste sa z behu hneď nezastavili, aby ste sa vydýchali. Najskôr prejdite do rýchlej chôdze a až po pár metroch zastavte úplne (ak potrebujete). Najlepšie nezastavujte vôbec.

Pretiahnutie


Po ubehnutí pár desiatok metrov natiahnite celé telo, sústreďte sa na pretiahnutie rúk a nôh, predovšetkým chodidla a členka. Opakujte to aj po skončení behu. Uľaví to svalom a vy sa nebudete cítiť unavený a nebudú vás bolieť nohy.

Prečítajte si aj článok ako často behať.

Ako behať kvalitne?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

inline chrániče

Ako vybrať chrániče na korčule?

Viete, aké chrániče na korčule si kúpiť? Korčuľovanie na in line korčuliach je už niekoľko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *