NávodyZdravie a krása

Ako sa zbaviť migrény?

zbaviť migrényKto spoznal čo je to migréna, rád by urobil všetko možné, aby sa s ňou už nikdy nemusel stretnúť. Nejde totiž o obyčajnú bolesť hlavy, pri ktorej si vezmete prášok a za chvíľu o nej neviete. Jej priebeh je oveľa intenzívnejší a môže vás aj na niekoľko dní úplne vyradiť z bežného života. Čo môžete urobiť preto, aby ste sa zbavili migrény?

Čo je to migréna?

Migréna je opakujúca sa ostrá bolesť hlavy, ktorá môže byť sprevádzaná nevoľnosťou a vracaním, citlivosťou na svetlo a hlasný zvuk. Ide o pulzujúcu bolesť hlavy, ktorá najčastejšie postihuje jednu polovicu hlavy.

Táto bolesť človeka úplne ochromí tak, že väčšinou nie je schopný robiť nič iné. Migréna trápi 15-20% žien a 6% mužov. Záchvat môže trvať pár hodín, ale aj niekoľko dní.

Migréna s aurou

migrénaAž 20% ľudí postihnutých migrénou trpí takzvanou migrénou s aurou.

Aura signalizuje príchod migrény a môže trvať 5-10 minút. Prejavuje sa rozostreným alebo dvojitým videním, výpadky zorného poľa, poruchou rovnováhy alebo reči.

Spúšťače migrény

U každého spúšťa migrénu niečo iné. Môže byť vyvolaná hlukom, nevyspaním, nadmernou námahou, ale aj jedlom alebo pachom. Niekomu k jej prepuknutiu stačí bolesť zuba alebo chrbtice.

Častým spúšťačom je stres, ale môže byť spôsobená aj liekmi, hormonálnou antikoncepciou alebo zmenou počasia.

Ako najčastejšie potravinové spúšťače sa uvádzajú červené víno, orechy, čokoláda, kakao, zrejúce syry, aromatické korenie, paradajky alebo nedostatok tekutín.

Liečba migrény

Liečbu migrény môžeme rozdeliť na preventívnu a symptomatickú. Cieľom tej preventívnej je predísť migréne alebo aspoň obmedziť jej frekvenciu a bolestivosť. Symptomatická liečba nastúpi v prípade prebiehajúcej migrény a jej cieľom je migrénu zastaviť.

tabletky na bolesť hlavyAk vás migréna trápi často a nepomôžu vám bežne dostupné lieky, povedzte o svojich problémoch svojmu lekárovi, ktorý vás pošle na ďalšie vyšetrenia.

Predchádzanie migréne

Pre to, aby ste mohli migréne predísť, si zapisujte kedy vás hlava bolela, aký bol priebeh a možné spúšťače. Ak viete aký je váš najčastejší spínač migrény, snažte sa mu vyhnúť. Dobrou prevenciou je predovšetkým zdravý životný štýl s dostatkom pohybu, dostatočný odpočinok a minimum stresu. Môžete do svojho života zaradiť aj rôzne meditačné techniky.

Ak sa u vás migréna objavuje viackrát za mesiac, používajú sa k jej predchádzaniu blokátory kalciových kanálov alebo beta blokátory vo forme liekov.

Liečba rozbehnutej migrény

Pokiaľ už migréna prepukla, vezmite si lieky a ľahnite si do postele v tichom a tmavom prostredí. Môže vám pomôcť studený obklad na čelo.

Ak sú u vás bežné lieky na tíšenie bolesti hlavy neúčinné, lekár vám predpíše triptány.

Najlepšie je, keď si vezmete svoju dávku liekov v počiatočnej fáze migrény, je tak väčšia pravdepodobnosť, že rýchlejšie zaberú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button