Ako liečiťZdravie a krása

Ako spoznať príznaky a liečiť angínu?

príznaky angínyAngína je vlastne ľahší alebo ťažší zápal mandlí. Príčin vzniku angíny však môže byť veľa, rozhodne ide o ochorenie, ktoré by pacient mal konzultovať s lekárom a prípadná domáca liečba by mala mať vlastne len podporný charakter. Angína je totiž ochorenie bakteriálneho pôvodu, ale nezriedka sa stretneme s vírusovým pôvodcom, ba dokonca aj mykotickým, to napríklad u ľudí, ktorí sa liečia imunosupresívami. Angína sa šíri kvapôčkovou infekciou, teda vzduchom. Inkubačná doba sa pohybuje medzi jedným až troma dňami, ale niekedy sa angína hlási ako prechladnutie, únava a podobne. Ale niekedy sa jej začiatok dá určiť takmer na sekundy, teda časom, kedy začne bolieť v krku. Ako liečiť angínu vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Aké sú príznaky angíny

Najčastejšie sa angína prejavuje bolesťami a pálením v krku, zhoršením prehĺtaním, zdurením lymfatických uzlín na krku, ale aj zvýšenou teplotou, únavou a tiež bolesťami svalov a kĺbov.

U menších detí to môže byť aj zvracanie a bolesti hlavy. Teploty sú sprevádzané aj zimnicou. Hnisavé mandle značí zvyčajne ochorenie bakteriálneho typu, mandle začervenané a nižšie teploty angínu vírusového pôvodu.

Domáca doplnková liečba angíny

Ako spoznať príznaky a liečiť angínuMimo liečby angíny odporúčaná lekárom, najčastejšie podávaním antibiotík, môžeme k upevneniu zdravia a urýchlenie odchodu choroby prispieť aj my.

Mali by sme zvýšiť konzumáciu čerstvého cesnaku, ktorý sa pridáva do majonézy, kečupu a alebo je namazaný na chlebe. Účinné je tiež zvýšiť prísun vitamínu C, ale aj červené aj čierne ríbezle, paprika alebo kapusta.

Zmes domáceho čaju na angínu

liečenie nádchy pomocou čajovBabky bylinkárky by mohli liečiť angínu napríklad bylinkovými zmesami z rozdrvených rastlín v pomere 10 dielov listov lipy, 5 dielov harmančeka, 5 dielov malinových listov, 5 dielov koreňa ibišu, 5 dielov prasličky, 2 diely šalvie, 2 diely mäty a 1 diel anízu.

Zmes použijeme ako čaj, na hrnček jedna lyžička zmesi, ale nechajte ho vylúhovať pol hodiny. Potom precediť a vypiť. Bylinkový čaj na angínu sa podáva trikrát denne.

Niečo na kloktanie

Na krk sa odporúčajú rôzne kloktadlá, kedy opäť siahneme po bylinkách. Zmiešame rovnaké množstvo harmančeka, skorocelu, podbeľa, nechtíka, žihľavy, mäty a tymiánu.

Necháme spoločne pol hodiny vylúhovať v šálke teplej, ale nie horúcej vody. Iné kloktadlo je obdobné zmiešanie nechtíka, magickej šalvie a harmančeka, Dáme šesť lyžičiek na pol litra teplej vody a tiež pol hodiny lúhujeme. Kloktáme potom podľa potreby niekoľkokrát denne.

Priessnitzov obklad

Ten sa urobí tak, že okolo krku si omotáme studený obklad, prekryjeme suchým obkladom a nejakým igelitom. Necháme pôsobiť asi pol hodiny.

Spočiatku je to nepríjemne studené, ale potom je to veľmi príjemné. Deti môžeme zabaliť celé, síce sa budú najskôr hnevať, ale potom budú spokojné.

Po antibiotikách

čistá voda keď ideme užívať antibiotikáPo doužívaní antibiotík predpísaných proti angíne lekárom by sme mali obnoviť črevnú mikroflóru, ktorú práve antibiotiká značne poškodili.

Preto sa odporúča jesť jogurty alebo užívať Acidophilus a hlavne začať jesť zdravú výživu bez rafinovaného cukru.

V čase rekonvalescencie by mali fajčiari silno obmedziť fajčenie a nefajčiari by sa mali vyhnúť zafajčeným priestorom. Fajčenie dráždi krčnú sliznicu. Rovnako tak je treba na nejakú dobu obmedziť šport a namáhavé činnosti.

Liečiť angínu treba!

Ak sa rozhodnete, že liečiť angínu nebudete, môžete si spôsobiť veľké problémy, nech je to reumatická horúčka, zlyhanie obličiek, niektoré opuchy v tele atď. Takže angínu nikdy nepodceňujte a radšej viac liečby ako žiadnu.

Pri prejave príznakov angíny sa neodkladne poraďte o liečbe so svojim lekárom!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button