Šport

Základné pravidlá ako hrať stolný tenis

ako hrať stolný tenisStolný tenis alebo pingpong, je veľmi obľúbená hra, ktorá sa hrá na profesionálnej úrovni, ale veľmi často len tak rekreačne. Ak hráte stolný tenis len pre zábavu, nie je potrebná žiadna veľká fyzická kondícia a hrať ho môže skoro každý. Viete, ale aké sú pravidlá stolného tenisu? Základné pravidlá ako hrať stolný tenis.

Stolný tenis – potrebné vybavenie

Stolný tenis je hra pre dvoch hráčov, ktorí hrajú proti sebe. K hre potrebujete predovšetkým stôl na stolný tenis, ktorý je rozdelený na dve polovice sieťkou.

Ďalej potrebujete rakety a loptičky na stolný tenis.

Platné pravidlá stolného tenisu

V roku 2000 došlo k veľkým zmenám v pravidlách, kde bola upravená predovšetkým dĺžka jednotlivých setov, pravidlá podania, atď.

V tomto článku nájdete prehľad základných platných pravidiel pre stolný tenis.

Podanie

Hra začína podaním. Ako prvý podáva hráč, ktorého určí na začiatku hry los.

podanie pingpongPodáva sa z otvorenej dlane tak, aby súper loptičku po dobu podávania videl, tzn. nesmie byť zakrytá rukou alebo inou časťou tela podávajúceho. Nadhadzuje sa nad úrovňou hracieho stola a loptička musí byť nahodená aspoň do výšky 16cm nad dosku stola.

Loptička sa musí pri podaní najprv odraziť od polovice stola podávajúceho, potom preskočiť sieťku a odraziť sa od súperovej polovice stola. Ak sa pri podaní loptička dotkne sieťky, podanie sa opakuje.

Hráči sa pri podaní striedajú vždy po dvoch odohraných loptičkách a to až do stavu 10:10. Potom sa striedajú vždy po jednom podaní.

Odrazenie loptičky

Loptička môže byť odrazená akoukoľvek časťou rakety alebo rukou, ktorá ju drží (až do výšky zápästia) a musí sa odraziť od súperovej polovice stola.

Pri hre sa loptička môže dotknúť sieťky. Ak je odrazená ďaleko bokom od stola, nemusí na súperovu polovicu letieť priamo nad sieťkou, ale vždy musí vystúpiť do výšky aspoň 16 cm nad dosku stola.

Bodovania a dĺžka hry

bodovanie pri stolnom teniseBod získavate v prípade, že protihráč neodrazil loptičku tak ako mal, tj. netrafil loptička, loptička sa dotkla jeho časti stola viac ako raz, protihráč odrazil loptičku tak, že sa najprv odrazila od jeho strany stola alebo sa stola nedotkla vôbec.

Protihráč sa tiež nesmie dotknúť hracieho stola žiadnou časťou tela, okrem ruky v ktorej drží raketu, keď sa tak stane, získavate bod vy.

Dĺžka hry

Jedna hra sa skladá z nepárneho počtu setov, na ktorých počte sa hráči pred hrou dohodli. Najčastejšie to býva 3 až 5 setov.

Jeden set sa skladá z niekoľkých podaní a končí vo chvíli keď jeden z hráčov získal 11 bodov. Ak dosiahnete skóre 10:10, hrá sa do tej doby, než víťaz dosiahne rozdiel 2 bodov. Je tak možné, že konečné skóre bude napr. 13:15 alebo 19:17, atď.

Hráči si na začiatku každého setu vymenia strany a tiež sa striedajú pri otváracom podaní každej novo začatej hry.

Pingpong a štvorhra

V prípade štvorhry sa musí podávať do kríža a spoluhráči sa pri odrážaní loptičky pravidelne striedajú.

Možno znejú takto napísané pravidlá trošičku zložito, ale uvidíte, že v praxi také vôbec nie sú.

Prajeme nech si hru stolný tenis čo najviac užijete a zabavíte sa.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button