Prečo

Prečo je more slané?

preco-je-more-slaneAsi každý z vás, kto kedy bol prvýkrát pri mori, určite prvé čo urobil bolo že vyskúšal či je more skutočne slané, niekedy aj nechtiac. Občas je až neuveriteľné, že je more tak slané, že? Viete prečo je more slané?

Odpoveď na otázku prečo je more slané?

Odpovedať na to prečo je more slané rozhodne nie je jednoduché. Posledných výskumy zistili, že slanosť spôsobuje viac faktorov (podmorské vulkány, korózie, vyparovanie a i.), Nemožno teda presne povedať, čo slanosť spôsobuje.

Možno však pomerne s istotou povedať, že pravdepodobne najhlavnejším faktorom prečo je more slané je to, že rieky, ktoré odplavujú soľ z pôdy, z celého sveta doplavia všetku túto slanú vodu do mora.

Ak si zo školy pamätáte zjednodušený obrázok s kolobehom vody, potom viete, že sa morská voda odparuje, čím logicky narastá koncentrácia soli vo vode. Odparená čistá voda potom spadne na zem v podobe dažďových kvapiek.

Následne prejde do pôdy z pôdy do vodných zdrojov, a znova do mora atď. Stále dokola a more a oceány sú stále slanšie a slanšie.

Pozrite si aj článok čo si zbaliť a ako na dovolenku k moru?

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button