Ako liečiť

Ako na citlivé zuby?

citlivosť zubovZvýšená citlivosť je jedným z častých problémov, ktoré sa týkajú zubov. Kým zubné kazy sú už pomerne závažnou záležitosťou, ktorú sami bez pomoci lekára nevyriešite, problémy s citlivými zubami sa dajú do istej miery riešiť aj svojpomocne. Ako na citlivé zuby: Domáca liečba.

V článku sa dozviete:

  • Čo sú citlivé zuby
  • Kedy sa citlivosť zubov prejavuje
  • Podnety, ktoré spôsobujú bolesť
  • Ako liečiť citlivé zuby

Čo sú to citlivé zuby?

Vo chvíli, keď máte citlivé zuby, spoznáte to menej alebo viac ostrou a náhlou bolesťou. Je to spôsobene tým, že dôjde k odhaleniu vrstvy zubov pri koreni či ďasien.

Zuby potom nie sú prirodzene chránené.

Kedy sa citlivosť zubov prejavuje?

Zvýšená citlivosť zubov, ktorá prechádza až v bolestivé stavy, sa môže prejaviť z niekoľkých príčin.

Nesprávne čistenie zubov

ako si správne čistiť zubyPrvou a treba povedať, že aj najčastejšou príčinou je nesprávne čistenie zubov.

Ak používate napríklad príliš tvrdú zubnú kefku, prípadne pri čistení na zuby príliš tlačíte, dochádza k oslabovaniu zubnej skloviny a odhaleniu zubného cementu, čo práve spôsobí zvýšenú citlivosť. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť a umývať zuby.

Choroba ďasien

Pri chorobe ďasien dochádza k ich uvoľneniu a stiahnutiu od zuba, ktorý je tak nechránený a reaguje na rôzne podnety ďaleko citlivejšie.

Trápia vás iné problémy so zubami? Prečítajte si nasledujúce rady:

Podnety, ktoré spôsobujú bolesť zubov

ako na citlivé zubyMedzi hlavné podnety, na základe ktorých spoznáte, že máte zvýšenú citlivosť zubov, ktorú je potrebné nejako riešiť, patria najmä pitie horúcich či naopak chladených nápojov.

Niekedy sa bolesť prejavuje tiež v okamihu, keď skonzumujete sladké jedlo, prípadne ostré a pálivé pokrmy.

Citlivosť zubov vyvolávajú:

  • Horúce nápoje
  • Chladené nápoje
  • Zmrzlina
  • Kyslé potraviny
  • Neopatrné čistenie zubov

Ako liečiť citlivé zuby?

Ak zistíte problém so zvýšenou citlivosťou zubov, je určite vhodné sa poradiť s vaším lekárom.  Okrem toho je ale nevyhnutné upraviť návyky v prípade ústnej hygieny. Používajte mäkšie kefky na zuby, dentálne nite. Okrem toho si naštudujte, ako správne čistiť zuby. V obchodoch sa dajú kúpiť aj špeciálne zubné pasty, ktoré sú určené na zníženie citlivosti zubov.

V neposlednom rade obmedzte pitie príliš horúcich či naopak studených nápojov. Zistite si, aké podnety u vás citlivosť zubov a ich bolesť spôsobujú a vyvarujte sa ich.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button