Ako liečiť závislosť na internete? Príznaky a prevencia
Surfovanie na internete dnes už neoddeliteľne patrí k nášmu životu, niektorí z nás ho dokonca používajú nielen vo voľných chvíľach, ale aj v zamestnaní. Pokiaľ na ňom ale trávite príliš veľa času, môžete sa stať závislými. Aké sú príznaky závislosti na internete a ako sa dá táto závislosť liečiť? Závislosť na internete, čo to vlastne je?
Obsah článku:
- Príznaky
- Prevencia
- Liečba
Príznaky závislosti na internete
Závislosť na internete možno rozoznať podľa niekoľkých príznakov. Vo chvíli, keď zistíte, že sa u vás jeden alebo viac z nich prejavuje, je na čase urobiť zmenu.
V opačnom prípade môže mať niekoľkohodinové vysedávanie pri počítači neblahé následky vo vašom osobnom a aj profesionálnom živote.
Internet sa stáva stredobodom vášho života
Prvotným príznakom závislosti na internete je okamih, kedy si bez neho neviete predstaviť ani jeden deň, ste online v každej voľnej chvíľke, a to nielen pri počítači, ale tiež napríklad cez mobilný telefón.
Internet sa skrátka stáva stredobodom celého vášho života.
Dochádza k zmenám vo vašom správaní
Tým, že na internete trávite príliš veľa času, začne to ovplyvňovať vaše správanie. Ľudia, ktorí týmto typom závislosti trpia, bývajú skôr či neskôr laxný/flegmatický.
Chodia neskoro na schôdzky, zaspávajú do práce či do školy, odkladajú dôležité záležitosti na neskôr.
Horšie komunikujete s okolím
Typickým príznakom závislosti na internete je tiež zhoršenie komunikovania s okolím. Tým, že celé hodiny a dni vysedávate pri počítači, strácate osobný kontakt so svojimi priateľmi aj rodinou.
Závislosť na internete a zmeny nálady
Príliš časté používanie počítača, a byť neustále online, vám môže postupne meniť aj náladu. Keď ste na internete, cítite sa uvoľnene a pokojne.
Ako náhle ho však nemáte k dispozícii, okamžite ste nervózny, smutní a podráždení. Niekedy sa dokonca objavuje syndróm vyhorenia.
Pri nedostupnosti internetu máte absťák
Závislosť na internete sa prejavuje tiež podobne ako napríklad pri niektorých návykových látkach. Na internet si stále viac zvykáte a potrebujete na ňom tráviť čoraz viac času.
V okamihu, keď nie ste online, pociťujete niečo ako abstinenčné príznaky. Prestať nadužívať internet je potom ťažké, rovnako tak ako napríklad v momente, kedy chcete prestať fajčiť.
Závislosť na internete a prevencia
Aby ste sa nestali závislými na internete, je dôležité mať neustále na pamäti niektoré zásady, ktorých sa treba držať.
Stanovte si maximálnu dobu, počas ktorej budete online. Vo voľnom čase sa snažte robiť aj iné veci – športovať, relaxovať, čítať si. Pomôžu aj obyčajné pravidelné prechádzky.
Dôležitým preventívnym opatrením je vedieť naložiť inak s voľným časom.
V prípade, že sa nechcete stať závislými na internete, prípadne už pociťujete prvotné príznaky, plánujte si, čo budete každý deň robiť. Tento plán potom poctivo dodržiavajte.
Nevyhýbajte sa svojmu okoliu. V okamihu, keď vás niekto pozve von na prechádzku, do spoločnosti či napríklad na tenis alebo bowling, vypnite počítač a choďte.
Dobrou prevenciou proti tomuto relatívne novému druhu závislosti je tiež fyzická činnosť a námaha.
Keď už potrebujete pracovať s počítačom, potom skúste byť offline, odpojte sa od internetu, ak je to možné.
Liečba závislosti na internete
Liečba závislosti, ktorá vás ešte celkom nepohltila, spočíva v dodržiavaní vyššie spomenutých preventívnych opatrení.
Základné pravidlá:
- Stanovenie si maximálny čas zotrvania na internete
- Dostatok pohybu a iných voľno časových aktivít
- Používanie počítača len v nevyhnutných chvíľach (pri plnení úloh v práci a pod.)
- Občasný počítačový pôst v rozsahu dní a týždňov
- Dostatok odpočinku
- Pravidelná relaxácie
- Uvedomenie si duchovných hodnôt
V prípade, že vás svet internetu už úplne pohltil a ovplyvňuje vašu každodennú činnosť, povinnosť a osobné vzťahy, je na čase kontaktovať odborníkov.
Tak ako v prípade iných druhov závislostí môže pomôcť spolupráca s psychológom alebo psychiatrom.
Koho závislosť na internete najviac ohrozuje
Na záver by som zdôraznil, že závislosť na internete postihuje najmä mladú generáciu, a to aj deti v školskom veku. V prípade, že rozpoznávate na svojich deťoch príznaky závislosti, je vyhľadanie odbornej pomoci o to dôležitejšie.
Pozrite si aj článok ako sa liečiť z gamblerstva?