Záhrada

Ako sa starať o záhradné jazierko?

Ako sa starať o záhradné jazierkoRozhodujúce je, aké záhradné jazierko si vybudujete. Existujú totiž dva základné typy používaného materiálu. Jedným je hotová plastová nádrž, druhým je fólia, ktorú si vytvarujete na záhrade podľa svojich predstáv a priestorových možností. Avšak už pri plánovaní stavby jazierka treba vybrať spôsob filtrácie vody, aby bola stále čistá.

Návod ako sa správne starať o záhradné jazierko

Zabezpečenie prívodu kyslíka

Prvým krokom v starostlivosti o záhradné jazierko je zabezpečenie dostatočného prívodu kyslíka, vďaka ktorému udržíte ľahšie a lepšie čistotu a priezračnosť vody.

Vaše jazierko potom bude biologicky aktívnejšie a znížite riziko rastu rias.

Kompresor

kvalita vody v záhradom jazierku

Ak by ste chceli v jazierku chovať okrasné či bežné ryby, je vhodné zaobstarať si vzduchovací kompresor.

Solárne stanice

Pre menšie jazierka sú na trhu ponúkané solárne stanice – sady s čerpacou výškou do jedného metra a výkonom okolo 500 l/hod. Ich súčasťou býva aj ponorné čerpadlo s filtrom, prípadne solárny panel atď.

Pre stredné a väčšie záhradné jazierka existujú solárne sady s výkonnejšími parametrami.

Kvalita vody v záhradnom jazierku

záhradné jazierko

Pre ušetrenie času aj peňazí je lepšie predchádzať príčinám problémov. Je nutné udržiavať biologickú a biochemickú rovnováhu aplikovaním prípravkov zamedzujúcich tvorbe rias. Na zistenie kvality vody slúžia rôzne testery.

V letných mesiacoch je stráženie kvality vody dôležité preto, že po výdatných zrážkach sa do jazierka dostane dažďová voda spolu s inými látkami, ktoré môžu kvalitu vody negatívne ovplyvniť.

Povrch jazierka

Dôležitá je tiež starostlivosť o povrch jazierka. Musíte pravidelne dbať na to, aby z hladiny zmizli ihneď všetky listy, vetvy, vetvičky, zvlášť tam, kde máte listnaté stromy.

K tomuto účelu dobre slúžia rôzne sieťky na teleskopických tyčiach umožňujúcich čo najdlhší dosah.

Výmena vody v záhradnom jazierku

Po zimnom období sa vám oplatí aspoň čiastočná výmena vody, aby sa odstránila zastaraná, niekedy špinavá a kalná voda a nahradila sa čistou a zdravšou vodou.

Ak však máte v jazierku ryby, musíte im ponechať časť vody pre pohodlné plávanie.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button